17 C
Warsaw
poniedziałek, Sierpień 21, 2017

Jak uniknąć uszkodzenia łożyska

0

Fachowa ocena czy dane łożysko poprawnie pracuje jest niezwykle trudne. Wbrew pozorom łożyska to elementy o skomplikowanym charakterze. Jeżeli chodzi o podstawowe uszkodzenia typu rdza, korozja, zarysowania, wytarcia czy złuszczenia, to można je łatwo zdiagnozować. Podobnie, gdy wsłuchujemy się w prace łożyska, obserwujemy jego ewentualne drgania czy poziom nasmarowania. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie uszkodzenia łożyska mogą wystąpić, poznać ich przyczyny oraz odpowiednio je zaklasyfikować, to zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Skąd się biorą uszkodzenia łożyska?

Na wstępie warto pamiętać, że wszystkie zaistniałe uszkodzenia łożyska wynikają z eksploatacji elementu.  Dostrzec je można przede wszystkim na bieżniach oraz elementach tocznych. Tego typu uszkodzenia można w bardzo prosty sposób zdiagnozować, posługując się profesjonalnym programem utrzymania ruchu lub po prostu obserwując pracę łożyska.

Należy mieć świadomość, że im wcześniej wykryjemy potencjalne nieprawidłowości, tym szybciej możemy je usunąć, zapobiec nieprzewidzianym awariom, opóźnieniom w produkcji czy pracy – a co najważniejsze – ustrzec przed niepotrzebnymi kosztami.

Zdjęcie 7

Rodzaje uszkodzeń łożyska

Uszkodzenia łożysk możemy podzielić ze względu na te, które zaistniały przed ich jakąkolwiek eksploatacją – np. w trakcie montażu elementu. Drugi typ uszkodzeń łożysk to nieprawidłowości powstałe w czasie ich pracy.

Uszkodzenia eksploatacyjne powstają w następujących sytuacjach:

– wystąpienie drag łożyska;

– niewłaściwe smarowanie łożyska;

– nieodpowiednie uszczelnianie elementu;

– przepływ prądu elektrycznego przez łożysko;

– przesunięcie względem środka (tzw. niewspółosiowość).

Uszkodzenia przed-eksploatacyjne mają miejsce w poniżej przywołanych okolicznościach:

– nieprawidłowe przechowywanie, transport i montaż;

– nadmierne napięcie w łożysku;

– statyczne przesunięcie względem środka, czyli niewspółosiowość statyczna;

– uszkodzone gniazdo łożyska;

– nieodpowiednie pasowanie na wale oraz oprawie.

Jeżeli chcemy określić, jak duże jest uszkodzenie naszego łożyska i ustalić trafną diagnozę oraz drogę postępowania, to należy zbadać:  jakiego typu jest łożysko, jakie jest jego obciążenie i luz, natężenie prądu i okres trwania; czy stosowany był środek smarny etc.

zdjęcie-8

Sposób na uszkodzenia elektryczne łożyska

Dlatego też w sytuacji, gdy pojawiają się uszkodzenia elektryczne, to warto sięgnąć po łożysko wyposażone w izolację – przykładowo: łożysko hybrydowe. Tego typu łożyska charakteryzują się znakomitą izolacją, trwałością oraz osiągami, gdyż dostosowane są do pracy z większą prędkością.

Ważne zalecenia

Warto również dopasować dane łożysko do funkcji , jaką miałoby pełnić. Zaleca się także, by montaż łożyska został przeprowadzony przez profesjonalnego oraz wykwalifikowanego specjalistę. Nie zapominajmy także o odpowiedniej pielęgnacji łożyska, czyli smarowaniu naszego elementu. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zaleceń, to z pewnością uda nam się uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Artykuł powstał dzięki firmie Akcesoria CNC, która poprzez sklep internetowy EBMiA.pl oferuje wysokiej jakości łożyska ślizgowe: https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-c-196_140_1330.html

Zdjęcie 5

Leasing używanych samochodów – co trzeba wiedzieć?

0

Leasing to bardzo popularna forma finansowania zakupu aut lub – mówiąc precyzyjniej – użytkowania samochodu. Ma wiele zalet zarówno dla osoby, która korzysta z auta, jak i leasingodawcy. Kierowca za koszt miesięcznej raty ma do dyspozycji auto, często jego jedynym zmartwieniem jest jedynie koszt paliwa, bo za wszystkie inne koszty odpowiada instytucja oferująca leasing. Jeśli w międzyczasie pogorszy się jego sytuacja finansowa lub uzna, że nie potrzebuje już samochodu może bez konsekwencji zrezygnować z leasingu. Instytucja dająca leasing ma comiesięczny przychód w postaci raty, a także zabezpieczenie zobowiązania w postaci auta, które w istocie należy do niej. Przez długi czas leasing dotyczył tylko samochodów nowych. Od pewnego czasu coraz popularniejszy staje się jednak również leasing samochodów używanych. W ogólnych założeniach działa on bardzo podobnie, jak o wiele powszechniejszy leasing aut nowych. Różni się natomiast szczegółami. Jakimi? O tym dalej w tekście.

Wypadki chodzą po ludziach

0

30.000 wypadków, 40.000 osób rannych i aż 3.000 zabitych. Te statystyki zdecydowanie nie napawają optymizmem. Jednak problem posiada o wiele szerszą skalę – liczby nie maleją, wręcz przeciwnie. Z roku na rok odnotowujemy coraz większą liczbę wypadków na polskich drogach. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? To przede wszystkim błędy z winy kierowców, a te z kolei najczęściej są wynikiem niestosowania się do przepisów drogowych. Inną przyczyną jest kiepski stan dróg również walnie przyczyniający się do powiększania się smutnych statystyk. Stroną wypadku drogowego może być każdy z nas. Dlatego warto uporządkować kilka spraw na taką ewentualność. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC.

Kup i serwisuj auto u Żywińskiego

0

Jeśli firma działa na rynku nieprzerwanie od 40 lat, oznacza to, że cieszy się renomą i zaufaniem klientów. A właśnie od tylu lat działa firma Rafała Żywińskiego, nazywająca się R-CAR Żywiński. Zna ją wielu kierowców z Bielska-Białej i okolic, szczególnie ci, którzy są właścicielami opli i chevroletów.

Jak bezpiecznie korzystać z przyczep do samochodów?

0

Wydaje się, że wiele osób boi się jazdy z przyczepą. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona zdecydowanie trudniejsza, niż jazda bez przyczepy. Nauczenie się bezpiecznej jazdy z przyczepą wydaje się stosunkowo proste. Niemniej jednak, nauka jazdy to nie jedyne z czym trzeba sobie poradzić, jeśli chce się podłączać do samochodu przyczepy.

Jedziesz na wakacje z przyjaciółmi? Wypożyczcie busa

0

Wakacje i sezon urlopowy to nie tylko odpoczynek od pracy, szkoły czy studiów, ale również możliwość poznania świata. Co prawda obecnie mamy możliwość skorzystania z szerokich możliwości komunikacyjnych obejmujących transport samolotem, pociągiem, autobusem czy nawet autostopem, to każdy z tych środków transportu ma swoje wady oraz zalety. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy grupą znajomych ruszyć na podbój Europy bądź po prostu pojechać „w świat”? Najłatwiej wypożyczyć do tego busa!

Modele Fiata idealne do jazdy po mieście

0
Modele Fiata idealne do jazdy po mieście

Miejski samochód powinien wyróżniać się spośród innych modeli niewielkimi rozmiarami, możliwością ergonomicznej jazdy oraz systemami ułatwiającymi codzienne poruszanie się po ulicach miast. To wszystko można znaleźć trzech popularnych modelach Fiata, które doskonale odnajdują się w niesprzyjających warunkach ulicznych świateł, licznych skrzyżowań i niewielkich przestrzeni. Który z nich wybrać, by cieszyć się komfortem jazdy na co dzień?

Dodatki do układu paliwowego

0
Dodatki do układu paliwowego

Dodatki do paliw to temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. Zwłaszcza że takich specyfików przybywa w sklepach, a co za tym idzie – ich działanie budzi dużą ciekawość kierowców. Warto przyjrzeć się dostępnym na rynku uszlachetniaczom oraz temu, które z nich tak naprawdę działają.

Charakterystyka kurtek motocyklowych

0
Charakterystyka kurtek motocyklowych

Kurtki dla motocyklistów można podzielić na różne sposoby. Można bowiem wyróżnić tak te turystyczne, tradycyjne, jak i sportowe. Jednakże podział będzie też dotyczył materiałów. Wyróżnić można tu kurtki skórzane i tekstylne. Często też swoją oddzielną kategorię stanowią tu kurtki motocyklowe Off Road. Te ostatnie jednak, to także pewien typ kurtek sportowych. Przy wyborze odzieży motocyklowej warto zaznajomić się z wieloma ofertami, tak by wybrać produkt jakiejś renomowanej marki. Na rynku można zaobserwować obecność wielu firm, spośród których część będzie tymi topowymi, kiedy to się mówi o odzieży dla motocyklistów. Często jednak będą to producenci nie jednego określonego produktu, tylko całej gamy wyrobów i akcesoriów dla motocyklistów.

Najważniejsze cechy kurtek motocyklowych

Co też szczególnie wyróżnia ten rodzaj wyposażenia każdego motocyklisty? W zasadzie jest tu wiele cech, dzięki którym  kurtki motocyklowe są charakterystyczne. Przede wszystkim warto wymienić wzmocnienia w miejscach narażonych na kontuzje, a w tym przypadku szczególnie chodzi o ochronę łokci, nadgarstków, kręgów szyjnych, czy nawet pleców. Mogą to być specjalne pianki, wyściełane innymi materiałami newralgiczne miejsca, jak również wykorzystanie technologii 3D. Zazwyczaj kołnierz w kurtkach dla motocyklistów nie jest nadmiernie sztywny, czasem odpinany. Nie można pominąć tu wielowarstwowej, czy też kilkuczęściowej skorupy, gdzie to można wspomnieć tak o większym przepływie powietrza, jak i przystosowaniu się materiału do różnych warunków atmosferycznych. Tu niekiedy też wykorzystywana jest odpinana podpinka, którą to można nosić, kiedy chłód jest dość dokuczliwy. Mimo wszystko kurtki takie są wygodne i wcale nie takie „naładowane”, czy ciężkie, jakby mogło się wydawać. Wszystko to jest tak zaprojektowane, żeby zapewniony był jak największy komfort. Niekiedy też stosowane są specjalne zagięcia, dzięki którym to materiał odpowiednio się dostosowuje do sylwetki motocyklisty.
moto

Jak wykonuje się odzież dla motocyklistów?

Częstym materiałem jaki używa się w przypadku takiej odzieży jest poliester. O jego właściwościach przekonano się już w wielu przypadkach. Kurtki motocyklowe dzięki wzmocnionym szwom są w zasadzie nierozerwalne, ale też nie ulegają nadmiernemu ścieraniu się, a zatem o ich przetarciu w zasadzie nie ma mowy. Wśród udogodnień można wspomnieć o wielu regulacjach, tak przy rękawach, nadgarstkach, czy nawet w pasie. Dodatkowo wspomina się o przedłużeniu z tyłu kurtki. Niektóre spośród nich są tak uszyte, że można z nich wyjąć ochraniacze, dzięki czemu kurtka taka może być używana na co dzień, więc nie tylko przy prowadzeniu motocykla.

Raptor Liner – wzmocnij skórę swojej terenówki!

0
Raptor Liner – wzmocnij skórę swojej terenówki!

Niełatwo jest utrzymać w nienagannym stanie lakier na samochodzie terenowym. Niemal każda wyprawa to kolejne rysy i odpryski. Wszystko to prowadzi do szybszej korozji i w efekcie podnosi koszty eksploatacji. Z problemem tym można poradzić sobie stosując Raptor Linera.