-6 C
Warsaw
wtorek, Styczeń 23, 2018

Przegląd motocykla po sezonie?

0
Przegląd motocykla po sezonie?

Motocykle stają się w Polsce nie tylko coraz powszechniejszym sposobem zwiedzania kraju, ale również codziennym środkiem transportu w okresie wiosenno-jesiennym. W jaki sposób jednak powinniśmy przygotować nasz motocykl do zimowania? Co powinniśmy sprawdzić na zakończenie sezonu, aby mieć pewność tego, że na wiosnę nasz motocykl będzie tak samo sprawny, jak w obecnym sezonie?

Kupujemy interkom motocyklowy

0
Kupujemy interkom motocyklowy

Jazda na motocyklu staje się coraz powszechniejsza. Dobrej klasy motocykl jesteśmy obecnie w stanie kupić za kilkanaście tysięcy złotych, a tym samym spędzanie czasu z wiatrem we włosach dostępne jest niemal dla każdego. Jak jednak porozumiewać się z innymi motocyklistami podróżującymi razem z nami?

Jak często wymieniać wycieraczki Bosch?

0

Dobra widoczność podczas jazdy samochodem w deszczu lub śnieżycy to jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa na drodze. Dla zapewnienia optymalnej widoczności warto sięgać po markowe wycieraczki samochodowe tj. produkty marki Bosch. Wybieramy wycieraczki dopasowane do konkretnego modelu auta, zapewniające cichą i wydajną pracę w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych. Niestety nawet najlepsze wycieraczki samochodowe z czasem się zużywają i gdy na powierzchni szyby zaczną pojawiać się smugi, należy pomyśleć o ich wymianie na nowe. W ogóle jak często należy wymieniać markowe wycieraczki? Robić to raz w roku, a może częściej?

Co wpływa na żywotność wycieraczek samochodowych?

Niezależnie od tego, czy używasz oryginalnych wycieraczek Bosch, czy słabszej jakości zamienników, na czas ich przydatności do użycia w dużym stopniu wpływa sposób eksploatacji auta. Delikatna powierzchnia piór wycieraczek pod wpływem tarcia o powierzchnię szyby ulega systematycznej degradacji i jeśli na powierzchni szyby znajdować będą się twarde cząstki brudu (ptasie odchody, drobiny kurzu, przyschnięte do szyby owady) lub lód, proces ich degradacji znacznie przyspieszy. Dlatego przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto przetrzeć powierzchnię piór, usuwając z nich większe zanieczyszczenia i przy okazji usunąć z szyby trwale przylegające do niej cząstki stałe – zwykle wystarczy polać szybę wodą i w ten sposób rozmiękczyć zabrudzenia lub lód. Pomimo stosowania nowoczesnej technologii produkcji przez firmę Bosch wycieraczki wciąż narażone są na szybsze zużycie pod wpływem działania słońca i wysokich temperatur powietrza. Dlatego, jeśli tylko zostawiasz swoje auto na dłużej, na słońcu, unieś wycieraczki do góry, tak by ich delikatne pióra nie stykały się z rozgrzaną powierzchnią szyby. W ten sposób zapobiegniesz ich odkształceniu i uszkodzeniu.

Kiedy muszę wymienić wycieraczki?

Producent oryginalnych wycieraczek Bosch zaleca ich wymianę raz w roku, w przypadku standardowej eksploatacji auta lub raz na 6 miesięcy w przypadku samochodów pokonujących rocznie dystans większy niż 30 tys. kilometrów. Oczywiście rzeczywista częstotliwość wymiany wycieraczek może być inna – wiele zależy w tym przypadku od sposobu eksploatacji auta, w tym od wymienionych wcześniej obiektywnych czynników środowiskowych. Kierowcy, którzy rzadko korzystają z auta i je garażują, mogą używać jednego kompletu wycieraczek nawet przez kilka sezonów. Z kolei właściciele terenówek i miłośnicy off-road, wybierający oryginalne produkty Bosch, wycieraczki zmieniać i tak będą znacznie częściej, na przykład co trzy miesiące lub po każdej większej samochodowej eskapadzie.

Promocja na kurs prawa jazdy – czy warto ich szukać?

0

Jednorazowa kwota, jaką kandydaci na kierowców muszą zapłacić za kurs na prawo jazdy waha się w zależności od danej szkoły jazdy, miejsca szkolenia oraz wielu innych cech – zawsze jest to jednak kwota zdaniem wielu zbyt wysoka. Koszt ten ma co prawda realne uzasadnienie i często kwota płacona przez kursanta nie pokrywa nawet wszystkich wydatków, jakie musi ponieść szkoła jazdy. Tym samym trudno jest liczyć na to, że szkoły będą oferowały dodatkowo jakieś realne promocje na kurs prawa jazdy – realne w sensie rzeczywistej obniżki ceny kursu, a nie w postaci dopisania obok obecnej ceny, dużo wyższej i przekreślonej kwoty, sugerującej obniżkę.

Wiele elementów związanych ze zdobyciem uprawnień przez przyszłych kierowców ma określone ustawowo ceny i z pewnością nie uda nam się za nie zapłacić mniej. Do takich elementów zaliczają się choćby koszt obowiązkowego badania lekarskiego, ustalony na poziomie 200 złotych, oraz koszt samego egzaminu. Za egzamin teoretyczny będziemy musieli zapłacić 30 złotych, koszt egzaminu praktycznego zależy od kategorii, którą chce zdobyć kandydat, jednak nawet zdając na popularną kategorię B musimy się liczyć z łącznym kosztem egzaminów rzędu 200 złotych – i to tylko przy założeniu, że uda nam się zdać za pierwszym razem. Jeśli zaliczymy część teoretyczną, a polegniemy na praktycznej – szczęśliwie powtórzyć musimy tylko opłatę za część praktyczną.

Gdzie zatem miejsce na promocję?

W znacznej części szkół możliwa jest (w ograniczonym zakresie) negocjacja cen. Warto też pytać o rozwiązania pakietowe – kupując wraz z kursem jednocześnie pakiet dodatkowych godzin jazdy, mamy szansę zapłacić mniej, niż gdybyśmy kupowali oba te elementy osobno. Również dokupując same godziny jazdy, często możemy liczyć na zniżkę, jeśli zamówimy jednocześnie 5 lub 10 godzin. zamiast kupować je pojedynczo. Zawsze jest więc jakiś potencjał na promocję – trzeba czasem tylko o nią zapytać.

Najlepsze teamy w WRC

0

W WRC ogromne znaczenie ma nie tylko samochód i tor, ale przede wszystkim zespół kierowców. To właśnie od nich zależy jakość widowiska. Największych emocji można doświadczyć oglądając najbardziej znane teamy WRC.

Dacia – atrakcyjne samochody dla każdego

0

Dacia od wielu lat postrzegana jest w Polsce jako marka niedroga i solidna. Stosunek ceny do jakości sprawia, że kolejne modele rumuńskiego producenta cieszą się niezmienna popularnością.

Czym jest PKK?

0

Osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy w pierwszej kolejności muszą wyrobić sobie numer PKK, czyli tzw. Profil Kandydata na Kierowcę. Jeżeli wniosek jest składany na dwie kategorie jednocześnie, to automatycznie zostaną wygenerowane dwa niezależne numery PKK.

Czym jest PKK?

PKK najprościej rzecz mówiąc to internetowy dokument, który jest generowany w elektronicznym systemie przez wydział komunikacji starostwa powiatowego. Profil Kandydata na Kierowcę zawiera wszystkie dane oraz informacje, które identyfikują kandydata ubiegającego się o wydanie prawa jazdy. Jedynie zdobycie numeru PKK upoważnia nie tylko do przystąpienia na egzamin na prawo jazdy, ale również do przystąpienia na szkolenie.

Jakie dokumenty trzeba posiadać aby uzyskać numer PKK?

W pierwszej kolejności należy prawidłowo wypełnić specjalny wniosek o wydanie prawa jazdy. Kandydat powinien posiadać dowód osobisty, fotografię oraz orzeczenie lekarskie stwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Badania kierowców można wykonać między innymi w badania-kierowcow.warszawa.pl. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać również pisemne zezwolenie rodzica albo opiekuna. Jeżeli wnioskodawca posiada już prawo jazdy, to musi przedstawić także kserokopię tego dokumentu.

W niektórych przypadkach wymagane jest również orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem oraz kserokopię karty pobyt, wizy pobytowej albo innego dokumentu, który potwierdza legalny pobyt na terenie Polski. Cudzoziemcy powinni posiadać także kserokopię wydanego za granicą prawa jazdy wraz z tłumaczeniem.

O przebiegu badania możesz przeczytać na http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przebieg-badan/

Jak uniknąć uszkodzenia łożyska

0

Fachowa ocena czy dane łożysko poprawnie pracuje jest niezwykle trudne. Wbrew pozorom łożyska to elementy o skomplikowanym charakterze. Jeżeli chodzi o podstawowe uszkodzenia typu rdza, korozja, zarysowania, wytarcia czy złuszczenia, to można je łatwo zdiagnozować. Podobnie, gdy wsłuchujemy się w prace łożyska, obserwujemy jego ewentualne drgania czy poziom nasmarowania. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie uszkodzenia łożyska mogą wystąpić, poznać ich przyczyny oraz odpowiednio je zaklasyfikować, to zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Skąd się biorą uszkodzenia łożyska?

Na wstępie warto pamiętać, że wszystkie zaistniałe uszkodzenia łożyska wynikają z eksploatacji elementu.  Dostrzec je można przede wszystkim na bieżniach oraz elementach tocznych. Tego typu uszkodzenia można w bardzo prosty sposób zdiagnozować, posługując się profesjonalnym programem utrzymania ruchu lub po prostu obserwując pracę łożyska.

Należy mieć świadomość, że im wcześniej wykryjemy potencjalne nieprawidłowości, tym szybciej możemy je usunąć, zapobiec nieprzewidzianym awariom, opóźnieniom w produkcji czy pracy – a co najważniejsze – ustrzec przed niepotrzebnymi kosztami.

Zdjęcie 7

Rodzaje uszkodzeń łożyska

Uszkodzenia łożysk możemy podzielić ze względu na te, które zaistniały przed ich jakąkolwiek eksploatacją – np. w trakcie montażu elementu. Drugi typ uszkodzeń łożysk to nieprawidłowości powstałe w czasie ich pracy.

Uszkodzenia eksploatacyjne powstają w następujących sytuacjach:

– wystąpienie drag łożyska;

– niewłaściwe smarowanie łożyska;

– nieodpowiednie uszczelnianie elementu;

– przepływ prądu elektrycznego przez łożysko;

– przesunięcie względem środka (tzw. niewspółosiowość).

Uszkodzenia przed-eksploatacyjne mają miejsce w poniżej przywołanych okolicznościach:

– nieprawidłowe przechowywanie, transport i montaż;

– nadmierne napięcie w łożysku;

– statyczne przesunięcie względem środka, czyli niewspółosiowość statyczna;

– uszkodzone gniazdo łożyska;

– nieodpowiednie pasowanie na wale oraz oprawie.

Jeżeli chcemy określić, jak duże jest uszkodzenie naszego łożyska i ustalić trafną diagnozę oraz drogę postępowania, to należy zbadać:  jakiego typu jest łożysko, jakie jest jego obciążenie i luz, natężenie prądu i okres trwania; czy stosowany był środek smarny etc.

zdjęcie-8

Sposób na uszkodzenia elektryczne łożyska

Dlatego też w sytuacji, gdy pojawiają się uszkodzenia elektryczne, to warto sięgnąć po łożysko wyposażone w izolację – przykładowo: łożysko hybrydowe. Tego typu łożyska charakteryzują się znakomitą izolacją, trwałością oraz osiągami, gdyż dostosowane są do pracy z większą prędkością.

Ważne zalecenia

Warto również dopasować dane łożysko do funkcji , jaką miałoby pełnić. Zaleca się także, by montaż łożyska został przeprowadzony przez profesjonalnego oraz wykwalifikowanego specjalistę. Nie zapominajmy także o odpowiedniej pielęgnacji łożyska, czyli smarowaniu naszego elementu. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zaleceń, to z pewnością uda nam się uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Artykuł powstał dzięki firmie Akcesoria CNC, która poprzez sklep internetowy EBMiA.pl oferuje wysokiej jakości łożyska ślizgowe: https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-c-196_140_1330.html

Zdjęcie 5

Leasing używanych samochodów – co trzeba wiedzieć?

0

Leasing to bardzo popularna forma finansowania zakupu aut lub – mówiąc precyzyjniej – użytkowania samochodu. Ma wiele zalet zarówno dla osoby, która korzysta z auta, jak i leasingodawcy. Kierowca za koszt miesięcznej raty ma do dyspozycji auto, często jego jedynym zmartwieniem jest jedynie koszt paliwa, bo za wszystkie inne koszty odpowiada instytucja oferująca leasing. Jeśli w międzyczasie pogorszy się jego sytuacja finansowa lub uzna, że nie potrzebuje już samochodu może bez konsekwencji zrezygnować z leasingu. Instytucja dająca leasing ma comiesięczny przychód w postaci raty, a także zabezpieczenie zobowiązania w postaci auta, które w istocie należy do niej. Przez długi czas leasing dotyczył tylko samochodów nowych. Od pewnego czasu coraz popularniejszy staje się jednak również leasing samochodów używanych. W ogólnych założeniach działa on bardzo podobnie, jak o wiele powszechniejszy leasing aut nowych. Różni się natomiast szczegółami. Jakimi? O tym dalej w tekście.

Wypadki chodzą po ludziach

0

30.000 wypadków, 40.000 osób rannych i aż 3.000 zabitych. Te statystyki zdecydowanie nie napawają optymizmem. Jednak problem posiada o wiele szerszą skalę – liczby nie maleją, wręcz przeciwnie. Z roku na rok odnotowujemy coraz większą liczbę wypadków na polskich drogach. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? To przede wszystkim błędy z winy kierowców, a te z kolei najczęściej są wynikiem niestosowania się do przepisów drogowych. Inną przyczyną jest kiepski stan dróg również walnie przyczyniający się do powiększania się smutnych statystyk. Stroną wypadku drogowego może być każdy z nas. Dlatego warto uporządkować kilka spraw na taką ewentualność. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC.