Z jakich elementów składa się klimatyzacja samochodowa?

0
klimatyzacja samochodowa

Aktualnie kupując używane auto, coraz trudniej jest spotkać egzemplarz, który nie ma na wyposażeniu klimatyzacji. Wśród nowych samochodów jest to standard. Jeśli użytkujesz pojazd wyposażony w klimatyzację, to powinieneś poznać elementy składowe całego układu. Układ klimatyzacji w samochodzie zbudowany jest z:

– Kompresora

– Skraplacza

– Osuszacza

– Parownika z zaworem rozprężnym

W dzisiejszym artykule poznasz nieco dokładniej budowę i funkcje wymienionych wyżej elementów układu klimatyzacji.

Jak działa kompresor klimatyzacji?

Kompresor jest uznawany za najważniejszy element całego układu. Niestety jest też najdroższą częścią klimatyzacji. Można porównać go do pompy, która pozwala na krążenie czynnika klimatyzacji po całym układzie. Kompresor nazywa się także sprężarką układu klimatyzacji. Zadaniem sprężarki jest zassanie czynnika, który znajduje się w parowniku, i tłoczenie go w formie sprężonej do skraplacza. Proces tłoczenia prowadzi do wyraźnego zmniejszenia objętości gazu, co ma wpływ na prawidłowe działanie całego układu.

Jak działa skraplacz klimatyzacji?

Skraplacz nazywany jest także kondenserem klimatyzacji. Jego zadanie polega na odprowadzeniu ciepła z czynnika i jego schłodzenie. Jest to niezbędne, ponieważ czynnik wydostający się z kompresora ma wysoką temperaturę. Niezbędna jest zatem jej regulacja do określonego poziomu. Skraplacz jest zazwyczaj montowany w okolicy chłodnicy silnika.

Jak działa osuszacz klimatyzacji?

Osuszacz jest jednym z kluczowych elementów układu klimatyzacji w samochodzie. Jego zadaniem jest usunięcie wilgoci, która znajduje się w oleju sprężarki oraz w czynniku chłodzącym. Dzięki temu cały układ klimatyzacji jest chroniony przed negatywnym działaniem wilgoci i związanej z nią korozją. Pojawienie się rdzy w układzie jest bardzo groźne. Może doprowadzić do zanieczyszczenia czynnika chłodzącego i zablokowania skraplacza.

Funkcją osuszacza jest filtrowanie i usuwanie zanieczyszczeń pojawiających się w układzie. To chroni pozostałe elementy klimatyzacji przed uszkodzeniem. Osuszacz ma formę niewielkiego zbiorniczka wykonanego z aluminium. Jest on wypełniony granulkami. Najczęściej znajduje się na przewodach pomiędzy parownikiem a skraplaczem. Pamiętaj, że osuszacz należy wymieniać średnio co 2 lata. Tym bardziej że jego cena wcale nie jest wygórowana. Z drugiej strony nieprawidłowe działanie tego podzespołu może narazić Cię na dużo większe wydatki.

Jak działa parownik i zawór rozprężny klimatyzacji?

Parownik to element klimatyzacji, który ma usuwać ciepło z powietrza przenikającego z kabiny pasażerskiej do układu. W parowniku zachodzi proces osuszania powietrza i zmiany stanu czynnika z płynnego w gazowy. Parownik znajduje się w tym samym miejscu co nagrzewnica. Z kolei zawór rozprężny ma sterować przepływem czynnika klimatyzacji, temperaturą i ciśnieniem gazu w układzie. Zawór montuje się pomiędzy parownikiem a osuszaczem.

Znając poszczególne części klimatyzacji samochodowej, wiesz jak serwisować cały układ. Jeśli szukasz konkretnych podzespołów do układu klimatyzacji w Twoim aucie, to odwiedź stronę climapartner.pl. Na stronie firmy Climapartner znajdziesz także bogatą ofertę czynników oraz chemii do układu klimatyzacji.

Części zamienne do BMW – jak dokonać dobrego zakupu?

0
Części zamienne do BMW

Zakup części zamiennych do samochodu nie należy do najłatwiejszych zadań. Z pomocą przychodzą nam na szczęście specjaliści w tej dziedzinie. Jakie więc mamy możliwości? Gdzie szukać części wysokiej jakości?

Części zamienne – gdzie możemy je znaleźć?

Wiele osób może myśleć, że w dzisiejszych czasach zakup części zamiennych to coś prostego. Powszechny dostęp do internetu sprawia, że jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć interesujące nas komponenty. Problem w tym, że w sieci nietrudno o błąd. Znajomość modelu i marki, czy nazwy potrzebnej części może się okazać niewystarczająca. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy zgromadzić niezbędne informacje. Przede wszystkim sprawdźmy dokładnie informacje na temat naszego pojazdu. Oprócz modelu warto zwrócić uwagę chociażby na silnik. Wszelkie niezbędne dane zawsze znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym naszego pojazdu. Dzięki temu dobierzemy właściwe części zawieszenia czy układu hamulcowego. Jeśli chcemy mieć pewność co do naszych wyborów, to możemy także rozpocząć wyszukiwania na podstawie numeru części, która nadaje się do wymiany.

Części zamienne do BMW – kto je oferuje?

Na szczęście nie musimy zdawać się wyłącznie na siebie. Nie brakuje bowiem miejsc, w których możemy liczyć na profesjonalną pomoc. Zamiast samemu przeglądać internetowe katalogi z częściami, możemy chociażby udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi. W tym miejscu z pewnością otrzymamy odpowiednio dopasowaną część. Jeśli jednak wolelibyśmy wybrać części zamienne, to mamy jeszcze jedno rozwiązanie. Możemy poszukać punktów, które oferują takie komponenty dla konkretnych marek. Jeden z nich znajdziesz pod tym linkiem https://bmw-slusarczyk.pl/. Tego rodzaju firmy często współpracują z ASO i dostarczają sprawdzone części zamienne zarówno do BMW, jak i innych marek. Oferty takich miejsc możemy porównać ze sobą w sieci. Współpracując z takim warsztatem możemy mieć pewność, że nasz pojazd będzie utrzymany w bardzo dobrej kondycji. Dlatego zanim zaczniemy działać na własną rękę warto sprawdzić, czy ktoś nie oferuje profesjonalnych usług w tym zakresie.

Wybierz Toyotę na dobry początek!

0
toyota

Niejeden i niejedna z nas wie, że w „dawnych czasach” komunikacja była bardzo utrudniona. W dobie braku Internetu i telefonów wymiana informacji nie była tak sprawna jak dziś, a także przemieszczanie się na przykład do innego miasta mogło stanowić problem, ponieważ zwyczajnie ludzi nie było stać na samochód. Na jakikolwiek samochód.

Radio android do BMW

0
radio

O radiach samochodowych z Androidem mówi się już od dawna. Wielu kierowców już z nich korzysta i zapewne nie jest sobie wstanie wyobrazić tego, że jeszcze stosunkowo niedawno takie urządzenia nie istniały.

Części zamienne Economy Parts dla samochodów grupy Volkswagen

0
części zamienne

Grupa Volkswagen to nie tylko producent słynnych modeli takich jak: „Golf”, „Passat”, czy „Polo”. Do tego gigantycznego koncernu motoryzacyjnego należy kilka innych marek – między innymi Seat oraz Skoda. Poza samochodami Volkswagen to właśnie do tych pojazdów skierowana jest oferta serwisu oferującego części zamienne Economy Parts.

Części samochodowe Economy

Jak to zwykle bywa, do porządnie wykonanych samochodów potrzebne są równie porządnie wytworzone części zamienne. Economy Parts posiada w swoim asortymencie szeroką ofertę części samochodowych, które doskonale sprawdzą się we wszystkich modelach marki Volkswagen, Seat oraz Skoda. Części samochodowe Economy  są dedykowane pojazdom, które są starsze niż cztery lata. Dostępne są one również w wielu promocyjnych pakietach obejmujących usługi sieci serwisowej grupy Volkswagen. Na stronie można znaleźć informacje o promocjach i rabatach w ramach programów lojalnościowych marek Volkswagen, SEAT oraz Skoda. Nawet jeśli ktoś posiada kilkunastoletni samochód, nie musi się obawiać problemów po zamontowaniu części Economy. Każdy produkt spośród oferty Economy Parts objęty jest dwuletnią gwarancją. Części zamienne Economy tworzone są tak, aby były jak najlepszymi zamiennikami oryginalnych odpowiedników. Economy Parts gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo i funkcjonalność oferowanych części zamiennych. W razie jakichkolwiek wątpliwości przy doborze części do konkretnego modelu samochodu warto skorzystać z fachowej pomocy i doradztwa ze strony personelu serwisowego.

Wysoka jakość, niska cena

Części zamienne Economy charakteryzują się wysoką jakością, dorównującą oryginalnym odpowiednikom. Wbrew pozorom ich cena, biorąc pod uwagę wysoką wydajność i wytrzymałość, jest bardzo korzystna. Dzięki obniżeniu kosztów produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych cech i funkcjonalności, większość podzespołów możemy kupić nawet o 50% taniej niż w przypadku oryginalnych odpowiedników. Do tego warto również wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej rabaty. Części zamienne Economy są zatem niewątpliwie doskonałym sposobem na ograniczenie kosztów naprawy samochodu. Na stronie internetowej www.economy-parts.pl można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje na temat części Economy. Po wybraniu interesujących nas części zamiennych możemy wysłać zapytanie o ich dostępność u najbliższych dealerów. Jest to bardzo łatwy sposób na znalezienie wysokiej jakości części zamiennych w naszej okolicy.

Samochody grupy Volkswagen znane są z wytrzymałości i długiego czasu użytkowania. Z tego powodu warto podczas napraw montować odpowiednio wydajne części samochodowe, które będą gwarantowały zachowanie funkcjonalności i bezpieczeństwa całego pojazdu. Dzięki Economy Parts mamy możliwość cieszyć się sprawnym samochodem przez długi czas za niewielką cenę.

Renault ZOE będzie mieć konkurencję, czyli e-Dacia

0
Renault ZOE będzie mieć konkurencję, czyli e-Dacia

Elektryczna rewolucja w motoryzacji wkracza na nowe ścieżki. O ile najtańsze konstrukcje sprzed dekady czy dwóch odstraszały jakością wykonania, stylistyką i ograniczonymi możliwościami transportowymi, to dziś także elektryczne auto miejskie stanowi rzeczywistą alternatywę dla modeli o konwencjonalnym napędzie.

Renault ZOE II generacji

Obecnie najpopularniejszym modelem elektrycznym na wielu europejskich rynkach jest Renault ZOE. Druga generacja modelu w Polsce została oficjalnie zaprezentowana w listopadzie 2019 roku i także między Bugiem a Odrą sprzedaje się więcej niż przyzwoicie. Opracowując nowe Renault ZOE, korzystano zarówno z doświadczeń pierwszej generacji, jak również z doświadczenia w projektowaniu konwencjonalnych aut miejskich. Dlatego Renault ZOE jest pod wieloma względami zbliżone do francuskiego bestsellera – Clio V generacji.

Renault ZOE napędza elektryczna jednostka napędowa o mocy 135 KM, co stanowi wartość, jaką miały usportowione auta miejskie przed kilkoma laty. Dzięki temu udało się uzyskać więcej niż satysfakcjonujące osiągi, pozwalające na płynną jazdę nie tylko w mieście, ale też na podmiejskich trasach. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynoszące 9,5 sekundy mówi samo za siebie. Zasięg wynoszący do 395 km na jednym ładowaniu wg cyklu WLTP to następny atut. Ekologiczny napęd to nie wszystko, czym chwaliło się Renault, opracowując przyjazny środowisku pojazd. Wiele elementów wnętrza, w tym całą tapicerkę, wykonano z materiałów z recyclingu. Na szczęście nie odbyło się to kosztem estetyki i trwałości. Wnętrze ZOE naprawdę może się podobać.

Konkurent z rodziny

Osobom, jakie myślą o zakupie pełnowymiarowego auta elektrycznego, dla których ZOE jest zbyt drogie, z pewnością spodoba się Dacia Spring. Elektryczny samochód opracowany na platformie niedostępnego na Starym Kontynencie Renault Kwid, ma kosztować kilkanaście tysięcy euro (w zależności od wersji). To wciąż niemało, ale rzeczywista cena będzie sporo niższa dzięki rządowym dopłatom do zakupu samochodów elektrycznych. Nowa e-Dacia ma pojawić się w salonach na przełomie roku. Do jej napędu przewidziano jednostkę napędową o dość skromnej mocy, wynoszącej 45 KM. Oczywiście do jazdy w mieście jest to wartość wystarczająca. Realny zasięg szacowany na 200-250 km to ważny atut, pozwalający na okazjonalne korzystanie z ładowarki, zakładając dzienny przebieg do 50 km.

Mimo że Dacia Spring wydaje się być konkurentem dla ZOE, to lepiej traktować model jako uzupełnienie gamy Renault Group. W salonie, takim jak Renault Dyszkiewicz w Konstancinie-Jeziornie (http://www.renault.dyszkiewicz.pl/), już wkrótce będzie można bezpośrednio porównać oba elektryczne pojazdy. Idealne do miasta.

Wybór certyfikatu

0
Wybór certyfikatu

Osoby, których marzeniem jest postawienie pierwszej strony internetowej powinni zacząć od optymalizacji serwisu. W ten sposób zaczynamy tak naprawdę pozycjonowanie. Ważnym czynnikiem jest oczywiście certyfikat SSL, ponieważ brak tego certyfikatu powoduje, że nasza strona internetowa jest wyświetlana potencjalnym użytkownikom jako niebezpieczna. Bardzo negatywnie odbija się to na naszej wiarygodności w internecie i może odstraszyć klientów. Dlatego należy sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie kupić tani certyfikat SSL dla strony www.

Wybieramy opony samochodowe. Sprawdź, które z nich zyskały uznanie klientów!

0
opony

Wybór dobrych opon samochodowych nie zawsze jest prosty. Dlatego zdradzamy kilka sposobów, które pomogą sięgnąć po najlepsze modele. Poznaj szczegółowe informacje i wybierz rozwiązania, jakie zapewnią Ci najwyższe bezpieczeństwo podczas podróży autem.

Sprawdzony sklep to podstawa

Na rynku znajdziemy wiele sklepów internetowych z oponami samochodowymi. Jednak za każdym razem należy sprawdzić opinie klientów. Pozytywne oceny świadczą o tym, że kupujący mogą liczyć na bezpieczne zakupy oraz wysokiej jakości produkty. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest możliwość uzyskania profesjonalnego doradztwa przy wyborze ogumienia. Dzięki temu wybierzemy opony idealnie dopasowane do naszego samochodu. Nie ulega wątpliwości, że wyznacznikiem dobrego sklepu jest również szeroka oferta produktów. Zdecydowanie warto stawiać na rozwiązania, dzięki którym możemy sięgnąć po wiele rodzajów wysokiej jakości opon. Właśnie dlatego warto odwiedzić stronę Tireexpert.pl. To znakomita propozycja dla osób, które cenią najwyższy standard usług. 

Oferta dla wymagających 

Asortyment produktów został doceniony przez wielu bardzo wymagających klientów. W sklepie internetowym Tireexpert.pl wysokiej jakości ogumienie znaleźć można na każdej półce cenowej. To zarówno opony do samochodów osobowych, jak i ciężarówek, skuterów, motocykli, quadów czy aut terenowych. Znaleźć tu można również opony rolnicze, budowlane czy sportowe. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych producentów, którzy już od lat cieszą się wysokim uznaniem na rynku. Doskonałym przykładem mogą być opony Dunlop. Klienci wybierają je bardzo chętnie, ceniąc wysoką przyczepność, jakość wykonania oraz bezpieczeństwo podczas pokonywania nawet najdłuższych tras. Bardzo popularnym modelem jest opona 195/65 R15 DUNLOP BLURESPONSE 91H. A to tylko jedna z wielu propozycji, po jakie można sięgnąć. Oferta jest niezwykle bogata, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie idealne rozwiązania dla swojego pojazdu. 

Zawsze udane zakupy

Odwiedzając sklep internetowy Tireexpert.pl, zawsze możesz liczyć na udane zakupy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z pomocną obsługą, która tajniki branży motoryzacyjnej opanowała do absolutnej perfekcji. Z tej opcji skorzystało już wielu zadowolonych klientów, dla których indywidualne podejście stanowi bardzo ważny aspekt. Kupujący docenili również konkurencyjne ceny oraz oczywiście bardzo zróżnicowaną ofertę. Zdecydowanie warto zaufać profesjonalistom i wybrać opony najwyższej jakości.

Dokąd zmierza Citroen?

0
Citroen

Historia Citroena, od początku istnienia marki, wyznaczana była odważnymi, a niekiedy wręcz szalonymi decyzjami. Pomysły projektantów nie tylko stanowiły nowatorskie rozwinięcie już istniejących koncepcji, ale często były próbą pójścia pod prąd aktualnych nurtów motoryzacyjnych. A wszystko to w imię wygody i komfortu podróżowania. Obecnie marka Citroen coraz rzadziej jest kojarzona z niebanalnymi pomysłami i intrygującym designem. Czy jest czego żałować?

Dwa do przodu, trzy do tyłu

Współczesne modele Citroena nadal starają się podbić serca fanów motoryzacji. Spory rozgłos zyskały panele Airbump zastosowane w Citroenie Cactusie, duże nadzieje rozbudziła zapowiedź wprowadzenia nowego zawieszenia o nazwie Progressive Hydraulic Cussions. Rzeczywiście, są to ciekawe projekty wyróżniające francuską markę na tle coraz bardziej ujednoliconej konkurencji. Wszystko to pozostawia jednak duży niedosyt, kiedy pomyślimy o wcześniejszych dokonaniach konstruktorów spod znaku szewronów. Wystarczy cofnąć się do roku 1957, a więc do czasów, kiedy na drogach królowały samochody o konstrukcji wywodzącej się z czasów przedwojennych. Wtedy pojawił się Citroen DS. Opływowa sylwetka do dziś budzi zachwyt, a zastosowane rozwiązania techniczne i stylistyczne z powodzeniem mogą zawstydzić współczesne pojazdy.

Skrętne reflektory, możliwość zmiany koła bez użycia podnośnika, a wreszcie zawieszenie hydropneumatyczne, które na długie lata stało się znakiem rozpoznawczym francuskiego producenta. Te rozwiązania technologiczne mają już blisko 70 lat. W kolejnych dekadach Citroen z powodzeniem stosował autorski rodzaj zawieszenia w kolejnych modelach. Początkowo zarezerwowane było ono jedynie dla samochodów klasy wyższej, w latach siedemdziesiątych trafiło również do klasy średniej. Historia jednak zatoczyła koło i w XXI wieku producent zaczął się wycofywać z tego rozwiązania, ograniczając jego dostępność do modeli C5 i C6, by w roku 2017 zapowiedzieć całkowitą rezygnację. Na szczęście nie oznacza to, że współcześni miłośnicy motoryzacji nie mogą zakosztować komfortu podróżowania klasycznymi modelami Citroena. Wprawdzie Citroen DS, a nawet wycofany z produkcji na początku lat 90 Citroen CX są już dziś białymi krukami, jednak wciąż bez większego problemu możemy kupić model BX, który z powodzeniem może odgrywać rolę użytkowanego na co dzień youngtimera.

Czy warto zainwestować w starego Citroena?

Obcowanie z motoryzacją w wydaniu sprzed ery wszechobecnej elektroniki i ogromnych ekranów dotykowych w miejscu tradycyjnych liczników może przynieść dużo satysfakcji. Samochody z drugiej połowy XX wieku dysponują na tyle nowoczesną technologią, że ich prowadzenie nie będzie się znacząco różniło od tego, które znamy ze współczesnych konstrukcji. Nie będzie też wymagało od kierowcy specjalnych umiejętności, czy też przeprowadzania wyspecjalizowanych czynności serwisowych. Oczywiście, o te samochody należy dbać. Nie stanowi to żadnego kłopotu, dostępność części zamiennych jest bardzo dobra, jeśli tylko zdecydujemy się na skorzystanie z oferty sprawdzonego dostawcy. Doskonałym przykładem jest firma Auto France, oferująca bogaty wybór części do aut francuskich, także tych starszych. Warto poznać produkty Citroena z czasów, kiedy oryginalność nie była jedynie hasłem z prospektów reklamowych.

Co zyskujesz dzięki monitoringowi pojazdów?

0
Co zyskujesz dzięki monitoringowi pojazdów

Prowadzenie firmy transportowej, wypożyczalni pojazdów czy sprzętu budowlanego to konieczność stałego analizowania kosztów paliwa, czasu pracy pracowników czy szybkiego lokalizowania używanych przez nich maszyn. Monitoring floty pojazdów z wykorzystaniem systemu GPS i zaawansowanego oprogramowania komputerowego znacząco ułatwia pracę, pozwala poprawić bezpieczeństwo, zmniejszyć koszty i poprawić efektywność działania firmy.

Podstawowe funkcje popularnych systemów kontroli pojazdów

Do najważniejszych funkcjonalności tego typu systemów zaliczamy możliwość śledzenia tras i lokalizowania aktualnego położenia firmowych pojazdów, które wyposażono w specjalny moduł GPS. Systemy do monitorowania samochodowej floty pozwalają również kontrolować czas pracy pracowników korzystających z samochodów służbowych, w tym przede wszystkim kierowców ciężarówek wyruszających w długie trasu. Monitoring floty pojazdów to także sposób na redukcję kosztów paliwa – śledząc trasy przejazdów, można je optymalizować, dzięki czemu średnie zużycie paliwa będzie mniejsze. Znając średnie spalanie, można również łatwo wyłapać tych kierowców, którzy podkradają paliwo. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań opartych na modułach GPS pozwala również ograniczyć zbędne kilometry, tym samym przyspieszając pracę i zwiększając jej efektywność.

Rozbudowane narzędzia analityczne i poprawa bezpieczeństwa

Większość dostępnych na rynku rozwiązań oferuje dostęp do wielu narzędzi analitycznych, które pozwolą na optymalizację działania firm transportowych. Dzienne, tygodniowe, miesięczne czy roczne raporty pozwalają na ocenę efektywności pracy każdego z pracowników, na sprawdzenie, czy wdrożone działania w dłuższym czasie przyniosły spodziewane efekty, czy zlecenia realizowane są terminowo, a wybierane przez kierowców trasy są zawsze optymalne z punktu widzenia kosztów i czasu dostawy. Monitoring floty pojazdów to także sposób na zabezpieczenie sprzętu przed kradzieżą oraz zwiększenie bezpieczeństwa obsługujących go pracowników. Dzięki bieżącemu kontrolowaniu firmowych samochodów zawsze wiadomo, gdzie znajduje się konkretny pojazd i gdy ulegnie awarii, w jakie miejsce należy wysłać pomoc.

Inwestycja w nowoczesne narzędzia informatyczne to sprawdzony sposób na poprawę wygody i sprawności zarządzania niemal każdą firmą, w tym przedsiębiorstwami z branży transportowej i logistycznej. Dzięki systemom do monitorowania flot pojazdów możesz analizować trasy, lokalizować pojazdy w czasie rzeczywistym, oszczędzać na paliwie i lepiej zarządzać czasem pracy swoich pracowników.