Fotelik samochodowy jako podstawowy element wyposażenia na dziecięcej liście

Kompletowanie wyprawki dla maluszka jest czasochłonną czynnością, albowiem wymaga dużej znajomości tematu, co do niezbędnych elementów wchodzących w jej skład. Oprócz wygodnego w prowadzeniu wózka, łóżeczka będącego ostoją przyjemnych snów, ubranek i akcesoriów pielęgnacyjno-kosmetycznych nie może zabraknąć na niej fotelika samochodowego. Przede wszystkim bezpiecznego i komfortowego dla niemowlęcia, zapewniającego odpowiednie warunki do przewożenia autem. Dla noworodków i niemowlaków, które nie ważą więcej niż 13 kilogramów dedykowane są modele z grupy 0 i 0+. W zależności od sposobu wykonania i zastosowanych systemów różni się ich cena, jednak ta nie powinna być dominującą w wyborze określonego typu, ponieważ chodzi w niej o zdrowie i bezpieczeństwo malucha w razie ewentualnego wypadku.

ADAC – najważniejszy czynnik w wyborze fotelika samochodowego

Trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, który model zagwarantuje małemu podróżnikowi największe bezpieczeństwo. Dlatego stojąc przed koniecznością jego wyboru, należy przede wszystkim zapoznać się z wynikami, jakie dany produkt uzyskał w tzw. crash-testach przeprowadzanych przez niemiecki instytut ADAC. Im wyższe wartości, tym wyższy poziom ochrony jest w stanie zapewnić. Gdzie można znaleźć te dane? Między innymi na stronach organizacji zajmujących się tymi parametrami, portalach parentingowych, ale również u producentów.

Na co należy zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy?

Nie ma znaczenia, czy będzie użytkowany sporadycznie, czy wykorzystywany do długich wojaży – zakupiony model musi spełniać kilka szczególnych warunków, od których bezpośrednio będzie zależało bezpieczeństwo malucha, jak i komfort wspólnych wypraw. Dużym udogodnieniem w tym zakresie jest możliwość rozłożenia i zablokowania do pozycji leżącej, albowiem im bardziej na płasko można taki fotelik samochodowy położyć, tym lepiej. W przypadku noworodków sprawą szczególnej rangi jest obecność wkładki redukcyjnej. Jej zadaniem jest wypełnienie i zmniejszenie przestrzeni w foteliku, która wyeliminuje nadmiernie wygięcie niedojrzałego jeszcze ciała nowo narodzonego dzieciątka, a także podtrzymanie jego bezwiednie opadającej główki. Równie istotną kwestią są pasy bezpieczeństwa. Zazwyczaj są one pięciopunktowe. Dwa z nich oplatają miednicę, dwa barki, a ostatni przebiega między nóżkami, kończąc się klamrą. Pozwalają na ich dowolną regulację, dostosowując się do wzrostu smyka, a także tego, w co jest ubrane.

fotelik samochodowy

Pierwszy fotelik samochodowy z grupy 0+ zazwyczaj starcza przez pierwszy rok życia. Jeśli jednak główka smyka zacznie wystawać powyżej górną krawędź lub istnieją trudności w prawidłowym zapięciu pasa, wówczas konieczna będzie jego zmiana na większy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]