Fachowa ocena czy dane łożysko poprawnie pracuje jest niezwykle trudne. Wbrew pozorom łożyska to elementy o skomplikowanym charakterze. Jeżeli chodzi o podstawowe uszkodzenia typu rdza, korozja, zarysowania, wytarcia czy złuszczenia, to można je łatwo zdiagnozować. Podobnie, gdy wsłuchujemy się w prace łożyska, obserwujemy jego ewentualne drgania czy poziom nasmarowania. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie uszkodzenia łożyska mogą wystąpić, poznać ich przyczyny oraz odpowiednio je zaklasyfikować, to zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Skąd się biorą uszkodzenia łożyska?

Na wstępie warto pamiętać, że wszystkie zaistniałe uszkodzenia łożyska wynikają z eksploatacji elementu.  Dostrzec je można przede wszystkim na bieżniach oraz elementach tocznych. Tego typu uszkodzenia można w bardzo prosty sposób zdiagnozować, posługując się profesjonalnym programem utrzymania ruchu lub po prostu obserwując pracę łożyska.

Należy mieć świadomość, że im wcześniej wykryjemy potencjalne nieprawidłowości, tym szybciej możemy je usunąć, zapobiec nieprzewidzianym awariom, opóźnieniom w produkcji czy pracy – a co najważniejsze – ustrzec przed niepotrzebnymi kosztami.

Zdjęcie 7

Rodzaje uszkodzeń łożyska

Uszkodzenia łożysk możemy podzielić ze względu na te, które zaistniały przed ich jakąkolwiek eksploatacją – np. w trakcie montażu elementu. Drugi typ uszkodzeń łożysk to nieprawidłowości powstałe w czasie ich pracy.

Uszkodzenia eksploatacyjne powstają w następujących sytuacjach:

– wystąpienie drag łożyska;

– niewłaściwe smarowanie łożyska;

– nieodpowiednie uszczelnianie elementu;

– przepływ prądu elektrycznego przez łożysko;

– przesunięcie względem środka (tzw. niewspółosiowość).

Uszkodzenia przed-eksploatacyjne mają miejsce w poniżej przywołanych okolicznościach:

– nieprawidłowe przechowywanie, transport i montaż;

– nadmierne napięcie w łożysku;

– statyczne przesunięcie względem środka, czyli niewspółosiowość statyczna;

– uszkodzone gniazdo łożyska;

– nieodpowiednie pasowanie na wale oraz oprawie.

Jeżeli chcemy określić, jak duże jest uszkodzenie naszego łożyska i ustalić trafną diagnozę oraz drogę postępowania, to należy zbadać:  jakiego typu jest łożysko, jakie jest jego obciążenie i luz, natężenie prądu i okres trwania; czy stosowany był środek smarny etc.

zdjęcie-8

Sposób na uszkodzenia elektryczne łożyska

Dlatego też w sytuacji, gdy pojawiają się uszkodzenia elektryczne, to warto sięgnąć po łożysko wyposażone w izolację – przykładowo: łożysko hybrydowe. Tego typu łożyska charakteryzują się znakomitą izolacją, trwałością oraz osiągami, gdyż dostosowane są do pracy z większą prędkością.

Ważne zalecenia

Warto również dopasować dane łożysko do funkcji , jaką miałoby pełnić. Zaleca się także, by montaż łożyska został przeprowadzony przez profesjonalnego oraz wykwalifikowanego specjalistę. Nie zapominajmy także o odpowiedniej pielęgnacji łożyska, czyli smarowaniu naszego elementu. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zaleceń, to z pewnością uda nam się uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Artykuł powstał dzięki firmie Akcesoria CNC, która poprzez sklep internetowy EBMiA.pl oferuje wysokiej jakości łożyska ślizgowe: https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-c-196_140_1330.html

Zdjęcie 5

[Głosów:1    Średnia:5/5]