Łożyska igiełkowe – garść najważniejszych informacji dla kupujących

0
948

Łożyska igiełkowe znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach, mechanizmach, konstrukcjach oraz przy wykonywaniu różnego typu prac. W budowie łożyska igiełkowego kluczowa jest obecność wałeczków i cienkich pierścieni. Samo łożysko ma kształt walcowaty i nadaje się do stosowania przy pracy ciągłej oraz pracy z dużymi prędkościami. Poniżej przyglądamy się łożyskom igiełkowym z bliska. Podpowiadamy – gdzie i dlaczego znajdują zastosowanie, jakie rodzaje wśród dostępnych łożysk igiełkowych znajdziesz w sklepach oraz po które modele warto sięgać, w zależności od twoich potrzeb i zamierzonych sposobów użycia.

Łożyska igiełkowe – kulkowe i wałeczkowe

Dwa podstawowe typy łożysk, jakie znajdziesz w sklepach, to przede wszystkim łożyska kulkowe oraz wałeczkowe. Różnica pomiędzy nimi jest dość duża i wynika z budowy oraz sposobu funkcjonowania w czasie pracy. Kluczowy jest pod tym względem kształt samych elementów tocznych. W łożyskach kulkowych mają one formę kulek, w łożyskach wałeczkowych – przypominają wałeczki o różnych kształtach i proporcjach.

Łożyska igiełkowe są pod tym względem wyposażone przede wszystkim w wałeczki o różnych rozmiarach. Ich długość jest większa niż średnica, i może ją przewyższać nawet 10-krotnie. Kształt takich łożysk przypomina oczywiście igły, co przekłada się na ich nazwę. Jakie są kluczowe możliwości oferowane przez łożyska igiełkowe? Przede wszystkim – chodzi o zdolność do przejmowania siły promieniowej. Pomimo niedużych rozmiarów oraz niewielkiego przekroju, łożyska igiełkowe są niezwykle sztywne oraz odznaczają się wyjątkowo dużą nośnością.

Dużą zaletą łożysk igiełkowych jest ich prosta konstrukcja. Dzięki temu sprawdzają się idealnie jako komponenty mechaniczne w wielu konstrukcjach i urządzeniach. Przykładowo, doskonale dopasowują się do wałów oraz wykazują wysoki poziom odporności na niewspółosiowość. W rezultacie są chętnie wykorzystywane podczas różnego typu pracy ciągłej.

Dostępne rodzaje łożysk igiełkowych

Przeglądając sklepowe półki, zauważysz, że wśród dostępnych łożysk igiełkowych znajduje się wiele modeli o rozbudowanej specyfikacji i przeznaczeniu. Do najmniejszych dostępnych należą łożyska igiełkowe wzdłużne, w których zastosowano specjalne blaszane koszyki oraz wyposażono je w rów i otwór, umożliwiając optymalne dosmarowywanie.

Łożyska igiełkowe cienkościenne to typy łożysk wyposażone w metalowe pierścienie zewnętrzne. Modele te są często pozbawione pierścienia wewnętrznego. Występują w kilku wersjach, między innymi nieprzelotowej oraz przelotowej.

Złożenia igiełkowe to natomiast odmiana łożysk igiełkowych o wyjątkowo niedużym przekroju, a zarazem podwyższonej nośności. Wyposażone są w cienkie pierścienie ze zwiększoną liczbą wałeczków (o średnicy mniejszej niż 5mm). Wykorzystywane są w urządzeniach niedużych rozmiarów, pracujących ze znaczną prędkością obrotową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]