Odpalenie samochodu w zimie

Współczesne samochody są coraz mniej awaryjne i raczej nie powinny zaskoczyć nas niczym na drodze. Zdarza się jednak, że nawet w najnowszym samochodzie pojawi się problem z jego odpaleniem – najczęściej z powodu zbytniego wyładowania akumulatora bądź w okresie zimowym, kiedy to uwypuklone zostają niedomagania samochodowej baterii. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Co zrobić, aby być na nią zawczasu przygotowanym?

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest profilaktyczne wożenie w bagażniku kabli rozruchowych. Warto mieć jednak na względzie to, że na rynku dostępne są różne rodzaje takich kabli, które różnią się nie tylko swoją długością, ale również wartością przewodzonego natężenia prądu. Przyjmuje się, że dla samochodów osobowych kable rozruchowe powinny móc przewodzić przynajmniej 600 Amperów. Jeżeli prąd rozruchowy będzie większy niż możliwości przewodzenia danych kabli, to może skutkować to nie tylko ich grzaniem się, ale również przepaleniem.

Proces odpalenia samochodu przy pomocy kabli rozruchowych jest stosunkowo prosty, jednak trzeba znaleźć kogoś, kto „pożyczy nam prąd”, tj. podjedzie do nas swoim samochodem i umożliwi bezpośrednie połączenie. W pierwszej kolejności należy połączyć plusowe bieguny akumulatorów, a w dalszej kolejności bieguny ujemne począwszy od pojazdu „dawcy”.
Jak zostało już wspominane na początku, jest to najtańsza metoda – ceny kabli rozruchowych zaczynają się od kilkunastu złotych, jednak za kable dobrej jakości przyjdzie nam zapłacić około kilkudziesięciu złotych.

Samostart

Drugą z metod jest specjalny preparat zwany samostartem – podaje się go bezpośrednio do komory spalania za pomocą przewodu dolotowego (np. zaraz za filtrem powietrza). Warto mieć jednak na względzie, że w przypadku całkowicie wyładowanego akumulatora, który nie będzie wstanie podać odpowiedniej iskry, nawet samostart nam nie pomoże.

Starter

Starter jest de facto specjalistycznym urządzeniem rozruchowym – pełni niejako rolę przenośnych kabli rozruchowych wraz z drugim akumulatorem. Decydując się na takie rozwiązanie warto mieć na względzie tego typu urządzeń, które zaczynają się od około 250,-zł.

Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi wymiany zużytego akumulatora na nowy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak wygłuszyć samochód?

Stary wyga całkowicie pochłonięty motoryzacją. Samochody to jego największa pasja!