Serwis wózków widłowych

Wózek widłowy to tylko pozornie niezniszczalna maszyna. Lata eksploatacji odbijają się na niej tak samo, jak na każdym innym sprzęcie magazynowym. Dlatego wózek trafiający do serwisu, powinien przejść kompleksowe badanie techniczne pod kątem jego elementów napędowych, zasilających i oświetleniowych.

Nie tylko zasilanie wózków widłowych

Przegląd elektrycznych wózków widłowych to nie tylko analiza układu zasilającego. W ramach tegoż przeglądu sprawdza się m.in. stan techniczny łańcuchów i wideł, jakość opon, niezawodność oświetlenia, a także sprawność układów hamujących, napędowych, kierowniczych i hydraulicznych. Na koniec trzeba zwrócić uwagę na działanie sygnalizacji dźwiękowej, a także… na układ zasilania, którego sercem jest najczęściej pojemna bateria litowo-jonowa charakteryzująca się dużą wytrzymałością na oddziaływania mechaniczne, niepełne doładowanie itd.

Bateria – regeneracja czy zakup nowej?

W ramach czynności serwisowych konieczna jest również kontrola samej baterii. W tym celu należy przeprowadzić badanie za pomocą testera, który określi pojemność ogniw. Na podstawie uzyskanego wyniku będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konieczna będzie wymiana, czy też regeneracja baterii. Niestety, wymiana ogniw wiąże się często z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego – o ile to możliwe – zakłady dysponujące wózkami stawiają przede wszystkim na ich regenerację.

Regeneracja ogniwa – na czym polega?

Profesjonalny serwis wózków widłowych ma do dyspozycji narzędzia umożliwiające regenerację akumulatora. W tym celu bada się jakość znajdującego się w środku elektrolitu, a także zanurzonych w nim elektrod. Jeśli jest to konieczne, oczyszcza się je z siarki (za pomocą specjalnych, niskoprądowych ładowarek). Istotne jest również sprawdzenie wszystkich połączeń znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz baterii, gdyż również od nich zależy sprawność procesu ładowania i rozładowania.

Instalacja elektryczna i jej kontrola- akumulatory do wózków widłowych

Mówiąc o układzie zasilania nie można skupiać się wyłącznie na akumulatorze. Za jego niepoprawne działanie może być również odpowiedzialna instalacja elektryczna, która może generować zwarcia, przez co akumulator jest szybciej rozładowywany i intensywniej eksploatowany, posiadać upływy, które są odpowiedzialne za dodatkowe obciążenie baterii i składać się ze źle dobranych lub uszkodzonych elementów, które pobierają prąd nawet po wyłączeniu silnika.

Sprawdzony, polski producent baterii do wózków widłowych posiada najczęściej swój własny serwis ogniw, w którym można profesjonalnie zbadań stan akumulatora i – w przypadku takiej możliwości – zregenerować go.

[Głosów:0    Średnia:0/5]