Alfa Romeo

Włoski producent samochodów osobowych, znany na całym świecie z produkcji aut sportowych, wyścigowych oraz klasy premium. Od 1981 r. Alfa Romeo należy do koncernu Fiata i jest pozycjonowana w obszarze samochodów użytkowych o charakterze sportowym.

Początki firmy datowane są na rok 1906. Pierwsze samochody powstały pod nazwą Darracq, później w skutek problemów finansowych marka wykupiona przez spółkę lombardzką zmieniła nazwę na Alfa, co było skrótem od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (tłum. Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). Po kilku latach na czele zakładu stanął inżynier Nicola Romeo, od nazwiska którego wziął się drugi człon nazwy firmy.

Alfa Romeo kojarzona jest z samochodami sportowymi, jednak firma ma na swoim koncie produkcję niewielkich ilości aut dostawczych, ciężarowych oraz autobusów. Alfa Romeo to samochody sportowe. Przez wiele lat firma kładła nacisk na osiągi stosując silniki w układzie boxer co powodowało obniżenie środka ciężkości i poprawienie właściwości jezdnych. W latach 60-tych było to pionierskie rozwiązanie dające firmie niepowtarzalność. Od początku istnienia firma bierze udział w wielu wyścigach samochodowych, odnosząc niepodważalne sukcesy.

Od 1951 r. Alfa Romeo uczestniczyła w wyścigach Formuły 1 zdobywając w pierwszym roku uczestnictwa mistrzostwo świata oraz powtarzając ten sukces rok później. Alfa Romeo wystawiała bolid F1 przez 9 sezonów odnosząc łącznie 10 zwycięstw Grand Prix. Firma odnosiła wiele sukcesów wystawiając swoje konstrukcje w wyścigach samochodów turystycznych. Do cyklu tych wyścigów powstały samochody Alfa Romeo GTV o aluminiowej konstrukcji nadwozia oraz słynny model Alfa Romeo 155 GTA. Na koncie sukcesów firma odnotowała zwycięstwa w niemieckiej serii DTM, europejskim cyklu ETCC, później zmienione na WTCC.

Obecnie samochody Alfa Romeo są autami użytkowymi o zacięciu sportowym. Dostępne w Polsce modele to: Alfa Romeo MiTo – najmniejszy model tej firmy w produkcji od 2008 roku, Alfa Romeo Giulietta – model klasy C zaprojektowany by uczcić słynny model o takiej samej nazwie z lat 50-tych, Alfa Romeo 159 – następca znanego modelu 156, najlepiej sprzedający się model w ofercie firmy, Alfa Romeo 8C Competizione – sportowy model przywracający dawne tradycje firmy, (imponujące osiągi: 4,2s do 100km/h, prędkość maksymalna = 293km/h, moc 450KM oraz przepiękna linia nadwozia zagwarantowały duży sukces marce, dzięki któremu firma powróciła na rynek amerykański po blisko 15 latach).