Seat

Sociedad Española de Automóviles de Turismo (Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów osobowych) powstało 9 maja 1950 roku. Stąd wzięła się nazwa popularnego dziś samochodu hiszpańskiego przedsiębiorstwa SEAT. Właścicielami firmy byli wówczas: Narodowy Instytut Przemysłu, który posiadał 51% udziałów w spółce, korporacja sześciu banków była w posiadaniu 42% oraz FIAT – pozostałe 7% udziałów. Początki Seata są ściśle związane z firmą FIAT, która udzielała licencji na produkowanie pierwszych modeli Seata. W tamtym czasie Hiszpanie nie posiadali dużo samochodów dlatego postęp w dziedzinie motoryzacji był niezbędny.

W 1953 roku ruszyła pierwsza fabryka Seata, znajdująca się w dzielnicy Barcelony. Ponad 900 zatrudnionych ludzi pracowało nad pierwszym modelem, który finalnie wypuszczono 13 listopada. Pierwsze auto oznaczone było symbolem 1400. Miało 44-konny silnik, który rozpędzał samochód do 120km/h.

Kolejnym modelem był Seat 600 popularnie nazywany „pelotilla” (piłeczka) -ekonomiczny samochód, który stał się bardzo popularny wśród klasy średniej hiszpańskiego narodu.
Z czasem firma projektowała nowe modele, powiększała produkcję i otwierała nowe siedziby – główną w Madrycie. W celu osiągnięcia większej samodzielności w konstruowaniu swoich pojazdów, Seat zbudował ośrodek badawczo – rozwojowy w Martorell. Tam powstał pierwszy samodzielny model firmy pod nazwą 1200 Sport.

W roku 1981 Fiat wycofał się z udziałów w Seacie. Samodzielność Seata nie trwała jednak długo. Firma nawiązała współpracę z Porsche, jeśli chodzi o budowę silników, a także z Volkswagenem. Krótko po tym powstał najpopularniejszy modeli- Ibiza, który do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym samochodem tej marki. Ostatecznie współpraca z Volkswagenem się zacieśniła co doprowadziło do wykupienia 75% udziałów Seata przez niemiecki koncern. Samochody Seat stawały się rozpoznawalne na rynku europejskim jako fuzja śródziemnomorskiego wzornictwa z niemiecką technologią.
W 1990 roku Volkswagen kupił 99.9% udziałów w Seacie. Zmieniono wtedy nazwę firmy na SEAT S.A.

Firma, chcąc poszerzyć swoją działalność, powołała do życia dział firmy zajmujący się sportem samochodowym. Pomimo, że początkowo Seat Sport nie odnosił większych sukcesów na arenie wyścigowej, to w 1994 roku model Ibiza Kit Car wygrał Mistrzostwa Świata WRC w kategorii pojazdów z silnikiem do 2 litrów. Wynik taki firma powtórzyła trzykrotnie.

Obecnie firma charakteryzuje się wysoką jakością i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Hasło „SEAT auto emocion” odzwierciedla wartość marki, nawiązując do wzornictwa i zacięcia sportowego.

W Polsce jest dostępnych wiele modeli. Seat Alhambra i Seat Altea – osobowe minivany, Seat Exeo dostępny w wersji sedan lub kombi, Seat Ibiza – najpopularniejszy model marki, osobowe auto z segmentu B, oraz Seat Leon – pięciodrzwiowy hatchback.