Pomoc drogowa to usługa ciesząca się bardzo dużą popularnością na terenie Polski. Bardzo często dla wielu kierowców, których dotknie nagła sytuacja na drodze (awaria lub stłuczka), problemem jest konieczność długiego oczekiwania na przyjazd fachowców. Bardzo często winę ponoszą sami kierowcy, którzy nie sprawdzają wcześniej ofert dostępnych lokalnych firm i szukają usługodawców na szybko dopiero w momencie wystąpienia awarii lub stłuczki. Korzystając z pomocy fachowców, warto zwrócić uwagę na kilka detali.
Lokalna pomoc drogowa
Niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem jest wybór pomocy drogowej działającej najbliżej mieszka zamieszkania klienta. O wiele lepszym pomysłem jest wybór usług firmy, której siedziba znajduje się w pobliżu często odwiedzanego warsztatu. Najlepszą sytuację zapewniają pomoce drogowe, które prowadzą własne warsztaty, a jeszcze lepiej jeśli te warsztaty znają dany pojazd i wykonywane w nim wcześniej naprawy. W przypadku pokonywania dalszych tras, warto w obrębie każdych 100 kilometrów mieć firmę posiadającą w ofercie kompleksowe usługi z zakresu pomocy drogowej. Oczywiście trudniej jest znaleźć takie firmy na trasach, na których nie ma zbyt wielu miast, a w przypadku ich znalezienia, koszty usług są dość wysokie.
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z internetowej wyszukiwarki pomocy drogowych znanej jako pomocdrogowa.info. Dzięki temu serwisowi można znaleźć firmy oferujące pomoc na drogach w całej Polsce. Strona ta posiada wygodną funkcję geolokalizacji i działa bardzo płynnie na urządzeniach mobilnych.
Ceny usług z zakresu pomocy drogowej
Podstawową sprawą, na którą zwracają uwagę osoby szukające pomocy drogowej jest cena takich usług. Składnikami takiej ceny są koszty dojazdu na miejsce zdarzenia, diagnostyka problemu, holowanie pojazdu (cena zależy od jego masy i liczby kilometrów) czy też inne usługi związane z naprawą na miejscu. Bardzo ważną sprawą jest wybór firmy posiadającej holowniki przystosowane do transportu pojazdu o różnej masie. Duża liczba lawet i zróżnicowana oferta to atuty, dzięki którym można mieć pewność, że praktycznie każdy klient otrzyma fachową pomoc od danej firmy. W przypadku firmy, która posiada jedną lawetę, można liczyć się z tym, że jest ona używana i trzeba dłużej poczekać na przyjazd fachowców.
Inne ważne sprawy
Transport na lawecie pojazdu, który uległ awarii lub wypadkowi nie powinien być jedyną usługą znajdującą się w ofercie pomocy drogowej. Dobrym pomysłem jest wybór profesjonalnych firm, które posiadają bardzo szeroką ofertę usługową. Najlepsze są firmy dysponujące mobilną diagnostyką samochodów. Dzięki fachowej diagnostyce można określić czy auto da się naprawić na miejscu czy jednak konieczne będzie jego holowanie. W ramach pomocy drogowej można korzystać z usług, takich jak wymiana ogumienia, dowóz paliwa czy też pomoc w otwarciu samochodu w przypadku zatrzaśnięcia, zgubienia lub uszkodzenia kluczyka. Warto więc decydować się na pomoc fachowców posiadających najwyższej jakości sprzęt.
Dobrze jest szukać firm posiadających pozytywne opinie klientów, które potwierdzają, że usługodawcy tacy radzą sobie w praktycznie każdej sytuacji (np. holowanie pojazdu z autostrady). Sprzęt i umiejętności są również ważne w przypadku wpadnięcia do rowu – wówczas pomocne są firmy posiadające wyciągarki umożliwiające szybkie i skuteczne wydostanie pojazdu z rowu. Kolejną ważną sprawą jest całodobowa obsługa klientów w dni wolne od pracy, weekendy oraz w późnych godzinach nocnych.
Kiedy można korzystać z pomocy drogowej?
Bardzo często w porze zimowej, głównym powodem wezwania pomocy drogowej jest problem z rozładowanym akumulatorem w wyniku działania ujemnych temperatur. Akumulator może się również wyładować, gdy urządzenia elektryczne i elektroniczne w pojeździe są nadmiernie eksploatowane oraz w przypadku awarii alternatora odpowiadającego za ładowanie samochodowej baterii. Jeśli chodzi o awarię, która nie została spowodowana alternatorem, to można rozwiązać problem korzystając z kabli rozruchowych i samochodu innego kierowcy. W przypadku awarii alternatora konieczne jest holowanie samochodu do warsztatu oraz regeneracja tego komponentu.
Pomoc drogową należy wzywać bezzwłocznie w przypadku poważnej awarii silnika czy też układu hamulcowego. Przegrzanie jednostki napędowej może nawet doprowadzić do pożaru, więc należy natychmiast zatrzymać się, otworzyć maskę oraz uruchomić nawiew – pozwoli to na przywrócenie normalnej temperatury silnika. W takiej sytuacji potrzebna będzie laweta, która przewiezie samochód do warsztatu wskazanego przez klienta.
Generalnie należy zwrócić uwagę na typ awarii i przekazać niezbędne informacje podczas zgłaszania problemu. Osoby, które są laikami w dziedzinie motoryzacji mogą powiedzieć co widzą i słyszą – pozwoli to fachowcom na wykluczenie pewnych awarii oraz ocenę tego co może być ewentualnie uszkodzone. Podczas postoju konieczne jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od pojazdu. Warto też założyć kamizelkę odblaskową.