Lancia

Lancia to marka samochodów osobowych włoskiej firmy powstałej w roku 1906 w Turynie. Założycielami byli Vincento Lancia i Claudio Gogolin. Vincento już od młodych lat był zafascynowany motoryzacją oraz przeróżnymi nowinkami technicznymi. Mimo, że jego ojciec pragnął dla niego kariery adwokackiej, młody Vincento podjął pracę w warsztacie produkującym brytyjskie rowery Welleyes.

Firma próbując swoich sił w motoryzacji stworzyła pierwszy mały samochód, także pod nazwa Welleyes. Jednak problemy finansowe doprowadziły do sprzedania modelu dla firmy Fiat. W tym momencie Vincento został kierowcą testowym Fiata, a niedługo po tym równieżkierowcą wyścigowym. Jednak w roku 1906 wraz ze swoim kolegą Claudio Gogolinem postanowili spróbować własnych sił zakładając firmę produkującą samochody marki Lancia. Modele oznaczane były greckimi literami, także pierwszy samochód powstały pod skrzydłami Lanci nazwano Alfa. Modelem, który odniósł spory sukces rynkowy, była Lancia Lambda.

Firma charakteryzowała się nowatorskimi rozwiązaniami, dlatego też w modelu Lambda pochwaliła się samonośnym nadwoziem i niezależnym zawieszeniu przednich kół. W roku 1933 pojawiła się na rynku Lancia Augusta kolejny raz zaskakując nowościami technicznymi, mianowicie był to pierwszy sedan na świecie, który posiadał hamulce hydrauliczne. W 1937 roku umarł na atak serca Vincento Lancia. Pozostawił po sobie, oprócz firmy, syna Gianniego, który był niezwykłym pasjonatą i miłośnikiem sportów motorowych. Dzięki niemu marka powróciła na arenę sportową z nowymi modelami. Po sukcesach rajdowych firma zdecydowała się zabłysnąć w elitarnym sporcie Formuły 1. Wystawiony model D50 odniósł pierwsze sukcesy. Niestety problemy finansowe doprowadziły do przekazania D50 w ręce Ferrari, które rok później zdobyło mistrzostwo świata przez jednego ze swoich kierowców.

W latach 70-dziesiątych Lancia przeszła do koncernu Fiata, ale wciąż produkowała auta pod swoją marką. Tu pojawiła się Lancia Stratos z podwoziem z aluminium i włókna szklanego. Model ten wyprodukowano w limitowanej serii 500 sztuk, aby uzyskać homologację na model rajdowy. Stratos trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata i była postrachem rajdów samochodowych.
W kolejnych latach wyprodukowano Lancie Delta, który był najlepiej sprzedającym się modelem marki. Fenomenalna Delta jako jedyny samochód w historii, 6 razy z rzędu otrzymała tytuł mistrza świata producentów samochodowych. Model ten wybrano samochodem roku 1980. Obecnie w Polsce dostępne są trzy modele Lanci: kompakt Ypsilon, mikrovan Musa oraz hatchback Delta.