BMW

Historia marki BMW sięga roku 1916. W niemieckim mieście Monachium rozpoczęła swą działalność Bayerische Flugzeugwerke AG (tłum. Bawarskie Zakłady lotnicze). W początkach swego istnienia firma skierowana była na przemysł lotniczy. Produkowano lekkie samoloty treningowe i zwiadowcze oraz silniki do samolotów.

Od początku istnienia firmy za logo przyjęto niebiesko-białą szachownicę symbolizujące śmigło samolotu w ruchu. Do dziś logo to pozostało w niemal niezmienionej formie. W czasie I wojny światowej BMW poprzez wojskowe nastawienie polityczno-gospodarcze BMW otrzymywało duże wsparcie państwa. W tym czasie do niemieckich zakładów dołączyło wielu wyspecjalizowanych fachowców także ufundowano budowę nowych hal produkcyjnych.

Po wojnie firma straciła rynek zbytu na silniki lotnicze i próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości projektowano i sprzedawano silniki do łodzi, motorów, samochodów i ciężarówek. W 1923r. rozpoczęto produkcję motocykli. Pierwszy wyprodukowany motocykl R32 okazał się sukcesem i zapewnił firmie długotrwały i stabilny napływ zysków. BMW dzięki lukratywnej umowie z Rosją kontynuowało produkcję silników lotniczych i dynamicznie rozwijało gałąź produkującą motocykle.

W 1927 r. BMW przejęło Fahrzeugfabrik Eisenach A.G. – firmę motoryzacyjną produkującą popularne wówczas samochody Dixi. Od tego roku BMW stało się producentem samochodów osobowych. Początkowo kontynuowano produkcję modelu Dixi, by po dwóch latach pokazać światu model z logo BMW. Był to BMW 3/15 PS DA2 produkowany na licencji angielskiego Austina. Natomiast pierwszym, w pełni samodzielnym modelem był BMW 303. W 1933 roku zaprezentowano model BMW 328. Był to sportowy roadster o nowoczesnej sylwetce. Samochód nie tylko podobał się licznym klientom, ale odnosił również wiele sukcesów w sportach wyścigowych. Dzięki temu modelowi BMW zyskało opinię firmy produkującej samochody sportowe. Opinia ta jest żywa do dziś. Okres Drugiej Wojny Światowej to dla BMW utrata autonomiczności firmy w podejmowaniu samodzielnych decyzji.

Pomimo sprzeciwów zarządu firmy BMW po raz kolejny przeniosło niemal całe swe moce produkcyjne na cele wojenne. W tym okresie produkowano słynne motocykle R12 i R75 z doczepianymi koszami, silniki wirnikowe, odrzutowe i rakietowe, a także po jazd wojskowy BMW 325. Jednakże czasy wojenne to dla BMW okres ogromnych zysków finansowych wynikających z wielkich zamówień rządowych.
Aby pokryć zamówienia w zakładach BMW w ramach robót przymusowych pracowało 40-50% obcokrajowców. Mieli oni zazwyczaj status więźnia i zakwaterowani byli w Obozie Zewnętrznym Allach, znanego jako Obóz koncentracyjnego Dachau. Po wojnie po raz kolejny BMW przeżywało duże trudności reorganizacyjne. Produkowano głównie części zamienne i maszyny rolnicze. Dopiero w 1954r. zbudowano pierwszy po wojenny samochód – BMW 501, a w roku 1962r. długo oczekiwany model klasy średniej BMW 1500. Obecnie do BMW należą marki Rollsy-Royce, Bentley oraz Mini. Obecnie produkowana jest szeroka gama samochodów i motocykli.

Firma kojarzona jest jako producent luksusowy, a jego produkty należą do klasy wyższej. Na rynku polskim sprzedawane są niemal wszystkie modele BMW. Osobowe począwszy od najmniejszej serii 1 aż po limuzynę serii 7, roadstery Z3 i Z7, SUV’y X3, X5 i X5, a także sportowe M3, M5 i M6.