Audi

Historia Audi jest na trwałe związana z historią motoryzacji na świecie, którą to tworzy od samych początków. U korzeni tej niemieckiej firmy stoi wybitny inżynier August Horch, który to w roku 1899 założył w Kolonii przedsiębiorstwo Horch. W 1909 roku Horch odszedł ze spółki z powodów finansowych i innych problemach nękających zarząd. Rozpoczął nowe przedsiębiorstwo, które finalnie nazwano Audi (ponieważ jego nazwisko figurowało w nazwie poprzedniej firmy, nie mógł się nim posłużyć kolejny raz, zatem nazwa Audi jest przetłumaczeniem jego nazwiska na język łaciński, co oznacza „nasłuchiwać”). W roku 1932 doszło do połączenia czterech niezależnych producentów samochodowych: Audi, DKW, Horch oraz Wanderem. Te właśnie firmy stworzyły spółkę Auto Union. Firma Audi od tego czasu używa jako swojego Logo czterech przeplatających się pierścieni symbolizujących czterech udziałowców spółki.

W 1969 roku, po przyłączeniu się dodatkowo marki NSU, firmy te stanowią do dziś fundament spółki AUDI AG. Po wojnie koncern Volkswagen kupił zakład Audi Union w Ingolstadt co pomogło wrócić marce na rynek samochodowy. W 1965 roku na rynek zostaje wypuszczony pierwszy samochód pod marką Audi, następca DKW F102. Pierwsze modele Audi były oznaczane liczbami koni mechanicznych (na przykład Audi 60, Audi Super 90). Wówczas samochody te wyposażane były w silniki średnioprężne. W 1980 roku firma wypuściła nowy model sportowego Audi zwany Quattro. Samochód osobowy z napędem na cztery koła wzbudził sensację i był postrzegany dość kontrowersyjnie. Do tamtej chwili napęd taki stosowali jedynie producenci samochodów ciężarowych czy terenowych. Pomysł ten zaowocował ogromnymi sukcesami Audi Quattro na arenie sportowej na całym świecie. W miarę upływu czasu firma powiększała się o nowych członków fuzji oraz kolejne zakłady.

Od 2000 roku istnieje marka samochodów sportowych pod nazwa Audi – Gruppe w koncernie Volkswagena, w skład której wchodzą, oprócz Audi, Seat i Lamborghini. Obecnie Audi produkuje samochody różnych klas. Obok sportowych modeli z klasy R znajdziemy również auta klasy małej, średniej, limuzyny czy samochody terenowe. W Polsce dostępne są modele: z klasy kompakt i średniej: A1, A3, A4, A5, z klasy Premium: A6, A7, A8, SUV: Q5 i Q7 oraz dwa modele sportowe: TT i R8.

Audi ma na koncie wiele nowatorskich rozwiązań, m.in. stały napęd na cztery koła w samochodzie osobowym, całkowicie ocynkowana karoseria, pierwszy samochód z karoserią aluminiową, dwusprzęgłowa skrzynia biegów DSG, konstrukcja silnika z pięcioma zaworami na cylinder i wiele innych.

Firma współpracuje z firmami produkującymi systemy audio, tj. Bose oraz Bang & Olufsen, charakteryzującymi się wysoką jakością dźwięku oraz prestiżem i luksusem. Marka Audi sponsoruje również kluby piłkarskie takie jak Ajax Amsterdam, Manchester United, FC Barcelona i przede wszystkim rodzimy FC Ingolstadt.