W jakie schronienie dla samochodu zainwestować?

0
W jakie schronienie dla samochodu zainwestować

Posiadasz samochód i chciałbyś żeby nie stał na zewnątrz. Mieszkasz w domku i rozważasz budowę garażu samochodowego. Co warto wziąć pod uwagę?
Dlaczego potrzebujemy zadaszonego miejsca dla samochodu?

Samochód stojący na zewnątrz przez cały rok dużo bardziej się niszczy niż taki, który jest garażowany. Latem świecą na niego mocne promienie słoneczne, jesienią i wiosną często pada na niego deszcz, a zimą konieczne jest odśnieżanie i odmrażanie auta. Jeśli mamy działkę z domkiem, to można w celu ograniczenia wpływu warunków atmosferycznych na samochód, przemyśleć wybudowanie garażu lub wiaty garażowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na co więc lepiej się zdecydować? Co okaże się praktyczniejsze do użytkowania w wypadku naszym i naszej rodziny? Zanim podejmiemy decyzję, dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Carport, czyli wiata garażowa

Wiata garażowa inaczej nazywana Carport jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które chroni pojazd przed złymi warunkami pogodowymi. Można wykonać wiatę z zadaszeniem do fasady albo wolnostojącą konstrukcję. Niektóre wiaty garażowe składają się z dachu, a boki mają otwarte. Są też takie rodzaje Carportów, które mają ściany boczne zabudowane za pomocą pomocą aluminiowych paneli, materiału poliwęglanowego albo posiadają oszklone boki przez firmę Binglass. Wykorzystuje się do tego szkło, które jest poddane specjalnej obróbce. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szkła, klient ma pewność bezpiecznej i wytrzymałej całej konstrukcji wiaty. Najczęściej do pokrycia wiat garażowych używa się szkło laminowane lub zbrojone. Zaletą tego rodzaju szkła jest fakt, że nawet gdyby doszło do stłuczenia, szyba pozostaje na miejscu, nie rozpryskuje się na kawałki, tylko tworzy tak zwaną pajęczynkę. Zadaszenia do wiat garażowych, w zależności od pomysłów zleceniodawców, są również bardzo urozmaicone. Zaletą budowy wiaty garażowej jest to, że może powstać nawet na wąskiej, małej działce. Czas, który upłynie od złożenia zamówienia do wykonania i oddania do użytku jest bez porównania krótszy niż jakakolwiek inna budowa. Jeśli wiata, którą chcielibyśmy postawić u siebie na działce jest mniejsza niż 50m2, to nie wymaga ona uzyskania jakichkolwiek pozwoleń na budowę. Jedyną formalność, której trzeba dopilnować jest zgłoszenie chęci budowy do starostwa i po 30 dniach można rozpocząć prace budowlane. Przygotowanie projektu Carportu przez specjalistę zapewni nam wizualizację, więc na tym etapie można jeszcze dokonać ewentualnych zmian w projekcie. Wiata garażowa może stanowić bardzo funkcjonalną przestrzeń do wykorzystania. Koszt budowy Carportu jest uzależniony od wielkości konstrukcji, jakości zastosowanych materiałów. Firmy specjalizujące się w nowoczesnych, trwałych, aluminiowych konstrukcjach i zadaszeniach, wykonują na przykład wiaty garażowe połączone z zamykanym pomieszczeniem gospodarczym.

Garaż murowany

Oczywiste jest, ze garaż w porównaniu z Carportem jest stabilniejszą, trwalszą budowlą. Według definicji, którą określa prawo budowlane, garaż jest całkowicie zamkniętym budynkiem, który przeznaczony jest do postoju pojazdów. Jeśli jest możliwość połączenia domu z garażem, to bez wychodzenia na zewnątrz, możemy odjechać z domu samochodem. Garaż zapewnia 100 procentową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, mróz. Poza tym, trudniej ukraść garażowany samochód, więc jest to kolejny plus posiadania garażu. Jeśli powierzchnia garażu jest duża, to oprócz przechowywania samochodu, można stworzyć uporządkowaną przestrzeń magazynową, a nawet miejsce na przetrzymywanie rowerów.
Budowa garażu wiąże się jednak ze zdobyciem pozwoleń na budowę, co wpływa na wydłużenie czasu budowy. Poza tym jest to bardzo kosztowna inwestycja związana z postawieniem fundamentów, ścian, bramy, założeniem instalacji elektrycznej i innymi wydatkami.

Co lepsze – carport czy garaż?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy przypadek jest inny. Jeśli liczymy się z czasem i każdy dzień ma dla nas istotne znaczenie, to lepiej zdecydować się na wiatę garażową z aluminiowej konstrukcji wykonywaną na przykład przez Aluboss. Aluminiowe wiaty nie wymagają urzędowych pozwoleń na budowę, co jest wielkim atutem. Oprócz czasu, często liczymy się z pieniędzmi. Koszt postawienia Carportu w porównaniu z garażem murowanym jest bardzo niski.
Niektórzy zdecydowali się na wiatę garażową, która miała być tylko tymczasowym rozwiązaniem, a okazało się, że jest to na tyle stabilna i spełniająca swoją rolę konstrukcja, że zrezygnowali z zaplanowanej budowy garażu. Zaletą garażu jest natomiast możliwość połączenia go z domem, co wpływa na codzienny komfort korzystania z samochodu.

Zastanawiasz się nad wyborem: garaż czy carport? Przelicz koszty, na które możesz sobie pozwolić, oblicz czas, który jest Ci potrzebny, żeby powstało schronienie dla Twojego samochodu. Jedno, co można z pewnością powiedzieć, to fakt, że zarówno wiata, jak i garaż, przyczynią się do tego, że samochód będzie ochroniony przed oddziaływaniem na niego czynników atmosferycznych. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które dobrze rozważyć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

O czym warto pamiętać przy zakupie regałów przemysłowych?

0
O czym warto pamiętać przy zakupie regałów przemysłowych

Te funkcjonalne konstrukcje znalazły wiele zastosowań. Podpowiadamy, czym charakteryzują się regały przemysłowe oraz na jakie kryteria należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno dokonasz udanego wyboru.

Czym są regały przemysłowe?

To meble, które znakomicie sprawdzają się w magazynach, archiwach, fabrykach oraz wielu innych miejscach, w których priorytetem jest jak najlepsze wykorzystywanie przestrzeni i szybki dostęp do składowanych towarów. Kluczowym aspektem przy zakupie jest wybór konstrukcji o nośności dopasowanej do masy przedmiotów, jakie masz zamiar składować. Ponadto musisz zwrócić uwagę na materiał wykonania i wygodę użytkowania. Dzięki temu na pewno dokonasz udanego zakupu.

Gdzie warto robić zakupy? Jeżeli interesują Cię regały przemysłowe – sklep Dodas.pl z pewnością Cię zainteresuje. Tutejsi eksperci przygotowali bogatą i zróżnicowaną ofertę regałów o różnych wymiarach. To doskonała propozycja dla wymagających, którzy zawsze stawiają na najlepsze rozwiązania. Jeżeli w sposób szczególny zależy Ci na jakości, zdecydowanie warto zrobić tu zakupy. Potwierdzają to opinie wielu zadowolonych klientów. 

Wybierz solidnie wykonaną konstrukcję

Za najlepiej wykonane uznaje się konstrukcje stalowe. Materiał ten zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. W dodatku regały ze sklepu Dodas.pl mają cynkową powłokę, która świetnie chroni przed uszkodzeniami, zarysowaniami, a także korozją. Nic więc dziwnego, że znalazły tak szerokie zastosowanie i są chętnie wykorzystywane w magazynach czy warsztatach. Dzięki nim przechowywanie oraz katalogowanie towaru jest niezwykle proste.

Ponadto wysokiej klasy regały mogą być wyposażone w półki z solidnej płyty wiórowej, która wyróżnia się nośnością nawet do 300 kilogramów. Możesz wybierać spośród różnych wielkości i konfiguracji, dzięki czemu bez trudu znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania. Kolejną zaletą jest możliwość szybkiej i prostej regulacji wysokości. Przechowywanie wielu przedmiotów zapewni Ci konstrukcja o trzech lub czterech półkach. 

Jeżeli więc cenisz funkcjonalne rozwiązania, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed zakupem regału zwróć uwagę, aby jego wymiary były dopasowane do pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Ponadto zastanów się nad tym, gdzie zamierzasz składować przedmioty. Najczęściej na regałach półkowych przechowuje się te o dużych gabarytach (np. pudła, kartony czy walizki).  Koniecznie sprawdź dopuszczalną wagę, jaką może utrzymać półka i przemyśl, jak wiele przedmiotów może zmieścić się na każdym poziomie. W ten sposób szybciej dobierzesz najlepsze regały. Będzie to niezwykle proste.

Pamiętaj również, że jeśli regał magazynowy ma stanowić część większego układu, każdy element powinien do siebie pasować. Wybierz więc meble o tej samej wysokości i szerokości. W przeciwnym razie trudno będzie utrzymać komfort pracy. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić o pomoc obsługę sklepu Dodas.pl. Dzięki temu dużo łatwiej dokonasz udanego zakupu.

Dlaczego lepiej kupować oryginalne części samochodowe?

0
Dlaczego lepiej kupować oryginalne części samochodowe

Awaria samochodu zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami, ale chęć zaoszczędzenia pieniędzy na częściach nie zawsze jest dobrym pomysłem. Niska trwałość i słabe wykonanie wielu tanich zamienników sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się nad zakupem części oryginalnych. Dlaczego nie warto z nich rezygnować, pomimo że są droższe od zamienników? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Zamienniki nie są w stanie dorównać jakością częściom oryginalnym

Pomimo niższej ceny większość zamienników nie jest w stanie dorównać jakością częściom stosowanym podczas pierwszego montażu. Ktoś powie, że w cenie oryginału kupi sobie dwie takie same części zamienne i w niektórych przypadkach stwierdzenie to wcale nie mija się z prawdą.

Problemem jest jednak konieczność wymiany tych podzespołów, a usługa taka przecież sporo kosztuje. Widać to szczególnie w przypadku części, których wymiana jest bardzo droga. Jeśli podczas serwisu wymagane jest rozkręcanie silnika czy skrzyni biegów to właśnie sama usługa jest główną częścią składową ostatecznej ceny widocznej na fakturze. Kupując części samochodowe, warto się więc zastanowić czy pozorna oszczędność w sklepie motoryzacyjnym jest warta ryzyka.

Oryginalne części to gwarancja najwyższej jakości

Decydując się na oryginalne podzespoły do swojego samochodu, mamy pewność, że kupiony towar charakteryzuje się najwyższą jakością i z powodzeniem jest stosowany przez producenta danej marki na etapie pierwszego montażu. Takie części samochodowe pomimo wyższej ceny zapewniają zdecydowanie większą wytrzymałość, co sprawia, że wykonując naprawę na częściach oryginalnych, można liczyć na długi czas ich eksploatacji. Samochody serwisowane na oryginalnych podzespołach psują się więc rzadziej, a klienci mogą oszczędzić na wysokich kosztach ponownej naprawy, do której zmuszeni jesteśmy w momencie, gdy wybieramy bardzo słabej jakości zamienniki, a tych przecież w sklepach motoryzacyjnych nie brakuje.

Musimy pamiętać, że oryginalne podzespoły powinny być stosowane nie tylko w samochodach nowych, ale również tych starszych. Statystyczny Polak jeździ swoim samochodem nawet kilkanaście lat, a w tym czasie wielokrotnie odwiedza warsztaty mechaniczne. Gdyby każdy z nas podczas serwisów stosował oryginalne podzespoły, nasze samochody psułyby się zdecydowanie rzadziej, a wyższe ceny w trakcie pojedynczych napraw rekompensowałaby bezawaryjna jazda przez dłuższy czas. Czy warto więc decydować się na zamienniki? Naszym zdaniem takie podejście jest mało ekonomiczne i naraża nas na częste wizyty w serwisie samochodowym.

Jak wybrać siedzenie do traktora?

0
siedzenie do traktora

Każdy rolnik doskonale wie, jak ważne jest zachowanie komfortu podczas pracy. Współczesne gospodarstwa rolne korzystają z nowoczesnych maszyn i pojazdów, które dają wiele możliwości. W tym wypadku nie bez znaczenia jest traktor – to pojazd niezbędny w każdym gospodarstwie rolnym. Użytkownik powinien zadbać o swoją wygodę, dobierając komfortowe siedzenie do traktora. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które spełnią nasze oczekiwania. Jak wybrać siedzenie do traktora? O czym warto pamiętać? Jakie rozwiązanie spełni nasze potrzeby? Gdzie dokonamy zakupu?

Siedzenie do traktora

Kiedy warto postawić na nowe siedzenie do traktora? To dobre rozwiązanie dla każdego, kto planuje modernizację ciągnika. Z czasem zużyte siedzenie może nie dawać nam takiego komfortu, jakiego pragniemy. Prace polowe nie są łatwe, dlatego warto zainwestować w profesjonalne siedzenie. Znajduje ono zastosowanie w ciągniku, ciężarówce z amortyzacją mechaniczną, wózku widłowym, czy maszynie rolniczej. Postawmy na doskonałą jakość siedzenia do traktora, co da nam pewność długiego użytkowania. Do wyboru mamy siedzenia amortyzowane mechanicznie i pneumatycznie, jak też wysokiej klasy siedzenie do maszyn i ciągników. Dzięki tak szerokiej ofercie każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie. Dla klienta najważniejsze jest połączenie dobrej jakości i atrakcyjnej ceny.

Jak dokonać wyboru?

Proces zakupu siedzenia do traktora wbrew pozorom nie jest tak łatwy, jak mogłoby się zdawać. Musimy zastanowić się, jaki model spełni nasze oczekiwania. Producenci oferują siedzenie przeznaczone do ciągników średnich i dużych, jak też siedzenia do ciągników małych. Co ciekawe, możemy też liczyć na firmowe części zamienne, pasująca do danych modeli siedzeń. Klienci chętnie dokupują dodatkowe akcesoria do ciągników, takie jak pasy bezpieczeństwa. Wszelkie sprzęt tego typu cechują się bardzo dobrą jakością, wygodnym użytkowaniem i wytrzymałością. Nie zapominajmy o markach Granit i Grammer, które dają nam pewność niezawodności w użytkowaniu. Nowoczesne i wygodne siedzenia z pewnością zadbają o komfort każdego rolnika. Praca w polu jest wymagająca, dlatego zależy nam o komforcie podczas korzystania z maszyn rolniczych.

Solidne siedzenie do traktora zakupimy z powodzeniem w internetowym sklepie. W tym miejscu skorzystamy z pomocy sprzedawcy, dzięki czemu zakup przebiegnie sprawnie i łatwo. Podczas wyboru, nie zapominajmy o wysokiej jakości wykonania produktu. Przystępne ceny znajdziemy w sklepie internetowym z szerokim asortymentem.

Serwis wózków widłowych – o czym należy pamiętać?

0
Serwis wózków widłowych

Wózek widłowy to tylko pozornie niezniszczalna maszyna. Lata eksploatacji odbijają się na niej tak samo, jak na każdym innym sprzęcie magazynowym. Dlatego wózek trafiający do serwisu, powinien przejść kompleksowe badanie techniczne pod kątem jego elementów napędowych, zasilających i oświetleniowych.

Nie tylko zasilanie wózków widłowych

Przegląd elektrycznych wózków widłowych to nie tylko analiza układu zasilającego. W ramach tegoż przeglądu sprawdza się m.in. stan techniczny łańcuchów i wideł, jakość opon, niezawodność oświetlenia, a także sprawność układów hamujących, napędowych, kierowniczych i hydraulicznych. Na koniec trzeba zwrócić uwagę na działanie sygnalizacji dźwiękowej, a także… na układ zasilania, którego sercem jest najczęściej pojemna bateria litowo-jonowa charakteryzująca się dużą wytrzymałością na oddziaływania mechaniczne, niepełne doładowanie itd.

Bateria – regeneracja czy zakup nowej?

W ramach czynności serwisowych konieczna jest również kontrola samej baterii. W tym celu należy przeprowadzić badanie za pomocą testera, który określi pojemność ogniw. Na podstawie uzyskanego wyniku będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konieczna będzie wymiana, czy też regeneracja baterii. Niestety, wymiana ogniw wiąże się często z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego – o ile to możliwe – zakłady dysponujące wózkami stawiają przede wszystkim na ich regenerację.

Regeneracja ogniwa – na czym polega?

Profesjonalny serwis wózków widłowych ma do dyspozycji narzędzia umożliwiające regenerację akumulatora. W tym celu bada się jakość znajdującego się w środku elektrolitu, a także zanurzonych w nim elektrod. Jeśli jest to konieczne, oczyszcza się je z siarki (za pomocą specjalnych, niskoprądowych ładowarek). Istotne jest również sprawdzenie wszystkich połączeń znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz baterii, gdyż również od nich zależy sprawność procesu ładowania i rozładowania.

Instalacja elektryczna i jej kontrola- akumulatory do wózków widłowych

Mówiąc o układzie zasilania nie można skupiać się wyłącznie na akumulatorze. Za jego niepoprawne działanie może być również odpowiedzialna instalacja elektryczna, która może generować zwarcia, przez co akumulator jest szybciej rozładowywany i intensywniej eksploatowany, posiadać upływy, które są odpowiedzialne za dodatkowe obciążenie baterii i składać się ze źle dobranych lub uszkodzonych elementów, które pobierają prąd nawet po wyłączeniu silnika.

Sprawdzony, polski producent baterii do wózków widłowych posiada najczęściej swój własny serwis ogniw, w którym można profesjonalnie zbadań stan akumulatora i – w przypadku takiej możliwości – zregenerować go.

Serpentynit do silnika – ulepszona forma ceramiki

0
Serpentynit do silnika

Nanotechnologia pozwala na tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. W firmie Mihel wykorzystaliśmy takie możliwości w procesie tworzenia naszych preparatów przeznaczonych do ochrony samochodu. Dzięki temu byliśmy w stanie nadać naszym produktom precyzyjne właściwości, idealnie dopasowanych do potrzeb silników, skrzyni biegów i układów wspomagania. Serpentynity EP500 to seria rewolucyjnych dodatków, zabezpieczą Twój pojazd, jednocześnie usprawniając jego działanie. Poznaj siłę naszych produktów i przekonaj się skąd takie znakomite opinie użytkowników.

Serpentynity EP 500 – skuteczna rewitalizacja i solidna ochrona

Dodatki z serpentynitem EP500 to właśnie środki oparte na innowacyjnej formule inteligentnych nanocząsteczek. Dzięki stworzeniu optymalnej nanostruktury nasze produkty posiadają cechy zapewniające doskonałą ochronę w miejscach występowania ekstremalnie wysokich temperatur, w których dochodzi do wzmożonego zużywania się powierzchni metalowych. Ceramiczne cząsteczki precyzyjnie pokrywają narażone elementy mechanizmów, tworząc wytrzymałą powłokę smarną o optymalnych właściwościach przewodności cieplnej i świetnych cechach rewitalizujących. Wnikają także w niedoskonałości i zarysowania, uzupełniając je i wygładzając, co wpływa na wydajność układu i zapewnia mu świetną kondycję na długie lata.

Ceramiczne oleje silnikowe Mihel – silnik w doskonałej kondycji

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz również szeroki wybór autorskich olejów ceramicznych nowej generacji także stworzonych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Są to preparaty spełniające wszystkie normy przewidziane przez producentów silników, dzięki czemu zapewniają ich doskonałe działanie oraz zapewniają im maksymalną ochronę. Swoje właściwości zawdzięczają niezwykłym właściwościom cząsteczek ceramiki, która tworzy na powierzchniach trących powłokę ochronną o niezwykle niskich współczynnikach tarcia i odporności na skrajnie wysokie temperatury.

Nasze preparaty to sprawdzona i przetestowana skuteczność nawet w najcięższych warunkach. Pozytywne opinie wielu uznanych właścicieli warsztatów samochodowych, mechaników oraz kierowców potwierdzają nam, że rozwijamy nasze produkty w prawidłowym kierunku. Jeżeli TY również chcesz się o tym przekonać i zapewnić doskonałą ochronę dla swojego samochodu to zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą na stronie https://mihel.pl/ – zapraszamy. 

Samochody używane Gdańsk – czym kierować się przy wyborze używanego auta?

0
samochody używane ford big auto handel

Masz już ustalony budżet na kupno samochodu. Jesteś w stanie dojechać daleko na jego oględziny. Wiesz, że bardzo go chcesz! Dobrze, jednak zanim wydasz tak dużą sumę pieniędzy, ochłoń — dowiedz się, na co właściwie powinieneś zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać i kupić auto, które posłuży Ci przez długie lata. Odpowiedź znajdziesz w poniższym poradniku.

Te rzeczy musisz sprawdzić kupując używane auto

0
Te rzeczy musisz sprawdzić kupując używane auto

Zakup używanego auta nie musi opierać się wyłącznie na bezgranicznym i dobrodusznym zaufaniu względem sprzedającego. Tutaj trzeba być realistą, gdyż praktycznie nie ma ogłoszeń, które odzwierciedlałyby faktyczny stan sprzedawanego auta.

Wzrok, węch i pierwsza jazda

Pierwsze kilkadziesiąt sekund obserwacji to wystarczająco dużo, by móc wypowiedzieć się na temat ogólnego stanu technicznego auta. Warto zwrócić uwagę na stan blacharki, gdyż pojawiająca się na niej rdza raczej nie rokuje dobrze na przyszłość. Auta używane mogą mieć też cofnięte licznik, w związku z czym nie warto do końca sugerować się przebiegiem. Lepiej zwrócić uwagę na kierownicę i gałkę zmiany biegów. Jeśli są one wytarte, to sprzedawane auto ma na swoim koncie więcej, niż np. tylko 20 tys. km. Kupując auta używane, trzeba mieć też na względzie ich… zapach. Jeśli po kilku manewrach na drodze pojawia się charakterystyczny zapach spalonej okładziny, to najprawdopodobniej świadczy on o zużytym sprzęgle. A to oznacza, że do ceny zakupu trzeba sobie wliczyć nawet i ponad tysiąc złotych.

Czystość, ale w rozsądnych granicach

Jeśli sprzedawane auto jest brudne, to z pewnością nie świadczy to dobrze zarówno o pojeździe, jak i o jego właścicielu. Jeśli jednak auto jest przesadnie czyste (włącznie z silnikiem) to jest to znak, iż jego właściciel zdecydował się również na mycie jednostki napędowej. A to oznacza, że z biegiem czasu auto może po prostu przestać palić. Umyty silnik wskazuje również na pojawiające się wycieki oleju, które właściciel chce skrzętnie ukryć. Warto też zwrócić uwagę, czy auto nie posiada jakichkolwiek wewnętrznych wycieków. Bardzo pomocne może być tu wsparcie ze strony doświadczonego mechanika – diagnosty. Jeśli właściciel nie zezwala na badanie diagnostyczne przez zakupem auta, to z pewnością jest to zachowanie, które powinno dać do myślenia.

Auta z zagranicy? Tak, ale…

Z punktu widzenia wielu kupujących używane auto z zagranicy to świetna okazja. Niskie ceny, zadbany pojazd i wyjątkowy design to kwestie, które wciąż budzą pożądanie u niedoświadczonych, zwłaszcza początkujących kierowców. Szczególne podejrzenie powinny wzbudzać oferty dostępne za – dosłownie – symboliczną kwotę. Warto też zwrócić uwagę na to, czy przejechany dystans pasuje do rocznika pojazdu. Warto też podkreślić, że nawet drogie auta z małym przebiegiem powinny zwiększyć naszą czujność, gdyż istnieje przecież szereg powodów, dla których poprzedni właściciel chce sprzedać doskonałe auto.

Podsumowując, podejrzliwość to ważny atut u doświadczonych kierowców kupujących auta z rynku wtórnego.

Korytka kablowe – dla fachowców i amatorów

0
korytko

Korytka kablowe, nazywane również listwami lub kanałami kablowymi, to rozwiązanie montażowe dedykowane do różnego typu instalacji i sieci przewodów. Z korytek korzystają przede wszystkim elektrycy montażyści, odpowiedzialni za wykonywanie różnego typu instalacji. Jednak sam zakup korytek, jak i montaż ich najprostszych komponentów, nie jest szczególnie problematyczny i może zostać z powodzeniem przeprowadzony przez mniej wprawioną osobę. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w tematykę korytek kablowych, z którego dowiesz się – jakie grupy produktów znajdziesz w specjalistycznych sklepach oraz jakimi cechami kierować się w trakcie zakupów. 

Korytka kablowe do Twojej instalacji – jak wybierać, by trafić?

Korytka kablowe najczęściej kupuje się dopiero po dokładnym zaplanowaniu wykonania całej instalacji. Ponieważ do wyboru masz nie tylko konwencjonalne korytka, ale również elementy złączne, pozwalające łączyć z sobą inne komponenty, zakup powinien być dokładnie przemyślany. Ponadto, wielu fachowców w trakcie wykonywania planu zaleca zakup kilku dodatkowych elementów, które będą tworzyć tak zwaną „rezerwę”. Oczywiście, nie należy też przesadzać z realizacją inwestycji i zaopatrzyć się jedynie w kilka nadmiarowych komponentów. 

Od czego zacząć szacowanie zapotrzebowania na poszczególne elementy? Istotna jest przede wszystkim sama ilość przewodów, które będą znajdować się we wnętrzu danego korytka. Oczywiście, im będzie ich więcej, tym większe elementy montażowe będziesz potrzebował wybrać. Kluczowy jest pod tym względem parametr określający średnicę korytek, a także dopuszczalną masę znajdujących się w nich przewodów. Warto podkreślić, że producenci najczęściej podają dopuszczalną masę w przeliczeniu na metr danego korytka. 

Kolejną ważną sprawą, bez której ustalenia się nie obejdzie, jest pożądany rozstaw podpór. Poszczególne korytka mogą się pod tym względem znacznie różnić – znajdziesz zarówno modele szersze jak i węższe, których montaż zajmie określoną ilość przestrzeni. Warto przed wyborem przeanalizować kilka różnych typów korytek i wybrać opcję, która okaże się najkorzystniejsza. Niekiedy tańsze modele wymagają zastosowania większej ilości podpór, a tym samym – zajmą więcej cennego miejsca. 

Korytka do zadań zwykłych i specjalnych 

Korytka na przewody mogą zostać ulokowane w rozmaitym środowisku. Choć najczęściej stosowane są pod zadaszeniem, to jednak rozmaite szkodliwe czynniki środowiskowe mogą na nie oddziaływać. Warto podkreślić fakt, że głównym wrogiem korytek będzie wilgoć oraz inne szkodliwe czynniki zawieszone lub obecne w powietrzu. Dlatego wybierając korytko kablowe, warto zrezygnować z tanich produktów, wykonanych z wątpliwej jakości stopów. Koniecznie wybierz korytka wykonane z materiałów nierdzewnych, odpornych na procesy korozji.

Warto też zwrócić uwagę na jakie temperatury będzie narażone dane korytko. Odmiennie prezentują się warunki użytkowania korytek w budynkach dobrze ogrzanych, odmiennie w budynkach o charakterze przemysłowym lub gospodarczym, gdzie temperatura jest stosunkowo niższa. Wówczas, dobrym pomysłem może okazać się wybór korytek pokrytych powłoką galwaniczną.

Pompy próżniowe jako niezbędny element znajdujący szerokie zastosowanie w zakresie wytwarzania, regulacji i pomiaru podciśnienia wielu procesów produkcyjnych

0
Pompa próżniowa

Z definicji pompa próżniowa stanowi urządzenie służące do wytwarzania, zwiększania lub utrzymywania próżni. Jest to zatem urządzenie zdolne do pobierania cząsteczek gazowych ze zbiornika w celu ich odprowadzenia do powietrza atmosferycznego lub do innego zbiornika. Pochodzenie i natura tych cząsteczek może się znacznie różnić w zależności od zastosowań.

Zadania i funkcjonowanie pompy próżniowej

Zadaniem pomp próżniowych jest eliminacja gazów z zamkniętej przestrzeni, a co za tym idzie wytwarzanie podciśnienia lub środowiska zbliżonego do próżni. Jest to wykorzystywane do różnych procesów technologicznych, w tym w klimatyzacji, gdzie występuje konieczność efektywnego usunięcia cząstek wilgoci.

Gazy, które mają być ewakuowane, to z jednej strony gazy obecne na początku próżni (zazwyczaj przy ciśnieniu atmosferycznym), a z drugiej strony to gazy pochodzące z takich zjawisk jak naturalne odgazowanie konstrukcji w próżni (lub nawet z obszarów, które są ogrzewane), odparowanie cieczy poddanej niższemu ciśnieniu, a nawet dobrowolne wprowadzenie gazu (procesy produkcyjne lub obróbcze, na przykład w dziedzinie półprzewodników) lub odparowanie smaru.

W pompie próżniowej gaz wpływający do króćca ssącego jest doprowadzany do obudowy turbiny i uwięziony w przestrzeni pomiędzy dwoma łopatkami turbiny. Podczas obrotu wirnika objętość pomiędzy łopatkami ponownie się zwiększa i w ten sposób powstaje podciśnienie. W miarę postępu cyklu w kierunku portu wylotowego objętość maleje, ponieważ w tym punkcie pierścień cieczy wytwarza kompresję. Sprężanie to trwa do momentu wypuszczenia gazu przez króciec wylotowy. Niewielka ilość cieczy roboczej jest odprowadzana wraz z gazem. Ciecz uzupełniająca utrzymuje  pierścień cieczy i absorbuje energię cieplną powstałą w wyniku sprężania gazu.

Typologia pomp próżniowych

Pompy próżniowe najczęściej są klasyfikowane w oparciu o ich zasadę działania, gdzie można wyróżnić pompy próżniowe dyfuzyjne, olejowe i bezolejowe, molekularne i turbomolekularne oraz pompy próżniowe typu Roots.

Do popularnych pomp próżniowych można zaliczyć pompy tłokowe, które wykorzystują ruch posuwisto-zwrotny i pompy próżniowe jonowe, które wykorzystują zjawisko jonizacji gazów. Istnieje również kategoria pomp próżniowych objętościowych (wyporowych) i pomp próżniowych strumieniowych, w których ciecz robocza jest wpompowana do dyszy, gdzie przy jednoczesnym spadku ciśnienia nabiera prędkości.

Zastosowanie pomp próżniowych

Pompa próżniowa stanowi niezbędne urządzenie w firmach, które zajmują się instalacją i naprawą klimatyzacji, gdzie wymagane jest regularne osuszanie i uzupełnianie środkiem chłodzącym systemów klimatyzacyjnych. Poza tym znajdują one zastosowanie w działaniu układu hamulcowego oraz w branży spożywczej przy produkcji żywności. Pompy próżniowe odgrywają ważną rolę również w hutnictwie przy formowaniu tworzyw sztucznych w wysokich temperaturach.

Pompę próżniową z powodzenia można zakupić przez internet w licznych hurtowniach chłodniczych, np. na stronie https://www.coolstore.pl/pol_m_NARZEDZIA_Narzedzia-serwisowe_Pompy-prozniowe-442.html.

Warto podkreślić, że w przypadku przemysłu odlewniczego metali nieżelaznych pompa próżniowa jest z powodzeniem wykorzystywana do poprawy jakości wtryskiwanych części oraz do zwiększenia wydajności instalacji poprzez zmniejszenie ilości odrzutów. W szczególności umożliwia to uzyskanie bardziej jednorodnej struktury wewnętrznej części bez wtrąceń powietrza, co gwarantuje powodzenie operacji obróbki skrawaniem, a także umożliwia uzyskanie najlepszych powierzchni po formowaniu.