Dlaczego kod 95 w prawie jazdy jest tak ważny dla zawodowego kierowcy

Każdy kierowca, który pragnie zawodowo jeździć samochodami ciężarowymi, także tymi z naczepami, musi uzyskać nie tylko uprawnienia odpowiedniej kategorii, ale i kwalifikacje. Ich potwierdzeniem jest właśnie kod 95 wpisany do prawa jazdy. Dowiedz się więcej na temat wymagań, które muszą spełniać osoby planujące pracować jako zawodowi kierowcy.

Osoby prowadzące samochody ciężarowe przewożące ładunki muszą robić to w sposób zgodny z przepisami, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Jazda takimi pojazdami jest bardzo wymagająca, dlatego ten zawód wymaga odpowiednich umiejętności oraz kwalifikacji.

Co oznacza kod 95 w prawie jazdy?

Kod 95 w prawie jazdy to potwierdzenie uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Jest ono niezbędne na stanowisku kierowcy zawodowego przewożącego towary lub osoby. Obowiązek uzyskania kwalifikacji wraz z wpisem do prawa jazdy dotyczy kierowców pojazdów powyżej 3,5 t.

Kod 95 umieszcza się w kolumnie nr. 12. Obok tego numeru znajduje się także data ważności uprawnień. Po upływie 5 lat od ich uzyskania kierowca musi wziąć udział w szkoleniu okresowym. Ma ono na celu odświeżenie wiedzy.

Jak uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Przede wszystkim musisz wykonać badania lekarskie oraz psychologiczne oraz uzyskać Profil Kierowcy Zawodowego. Ten indywidualny numer jest niezbędny do tego, aby zacząć kurs. Aby go otrzymać, musisz wypełnić wniosek i złożyć go w Wydziale Komunikacji z niezbędnymi załącznikami.

Wyróżnia się 4 rodzaje kursów dla kierowców zawodowych:

  • kwalifikację wstępną,
  • kwalifikację wstępną przyspieszoną,
  • kwalifikację wstępną uzupełniającą,
  • kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną.

Warto przyjrzeć się nieco bliżej każdej z nich.

Kwalifikacja wstępna

Jest przeznaczona dla osób w wieku 18-21 lat w przypadku kategorii C oraz C+E. Mogą z niej skorzystać także kandydaci na kierowców poniżej 24 r.ż. (ale powyżej 21 r.ż.), którzy chcą jeździć pojazdami zaliczanymi do grupy D i D+E. Takie szkolenie trwa łącznie 280 godzin. 260 to zajęcia teoretyczne, a 20 stanowi praktyka.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona

Jest przeznaczona dla osób powyżej 21 lat w przypadku kategorii C i C+E oraz tych, które ukończyły 23 lata (dla kategorii D i D+E). Kurs trwa łącznie 140 godzin, z czego najwięcej, bo aż 130, zajmuje teoria. 10 godzin praktycznych jest podzielonych na jazdą w ruchu miejskim (8 godzin) oraz w specjalnych warunkach (2 godziny).

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca

To szkolenie, z którego mogą skorzystać osoby mające świadectwo kwalifikacji wstępnej i chcą poszerzyć swoje kompetencje o przewóz rzeczy, a nie mają jeszcze 21 lat. Taki kurs składa się z 65 godzin zajęć teoretycznych oraz 5 praktycznych.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona

Także jest przeznaczona dla osób mających świadectwo kwalifikacji wstępnej zawodowej, chcą rozszerzyć kompetencje o przewóz rzeczy i mają więcej niż 23 lata. Taki kurs to 32,5 godziny szkolenia teoretycznego oraz 2,5 godziny zajęć praktycznych.

Każde ze szkoleń jest zakończone egzaminem państwowym.

Co trzeba wiedzieć o okresowym szkoleniu dla kierowców zawodowych?

Jak już doskonale wiesz, uzyskanie kwalifikacji wstępnej nie jest bezterminowe. Jeśli zajmujesz się zawodowo przewozem towarów lub osób, musisz co 5 lat uczestniczyć w okresowych szkoleniach. W ten sposób na nowo uaktualnisz kod 95 w swoim prawie jazdy.

Szkolenie okresowe ma na celu uzupełnienie i odświeżenie wiedzy kierowców, co wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Można je odbyć wyłącznie w ośrodku wpisanym do rejestru przedsiębiorców prowadzących tego rodzaju placówki.

Kurs okresowy obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych podzielonych na 2 bloki tematyczne. 21 godzin to moduły obowiązkowe dla wszystkich uczestników szkolenia. Natomiast kolejnych 14 godzin stanowią zajęcia przeznaczone dla kierowców określonych kategorii. Uczestnicy mogą także wybrać dodatkowe 2 moduły uzupełniające obejmujące np. zasady przewozu międzynarodowego i krajowego oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Szkolenie okresowe może odbywać się zarówno w formie stacjonarnych zajęć, jak i spotkań e-learningowych. Wszystko zależy od oferty wybranego ośrodka.

O czym jeszcze nie może zapomnieć zawodowy kierowca ciężarówki?

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą z własną ciężarówką, to musisz pamiętać o jej regularnych przeglądach, a także o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC. To polisa, której brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Do końca czerwca 2023 r. maksymalnie wynosi ona 12 730 zł. W znalezieniu najtańszego OC pomoże Ci kalkulator dostępny pod adresem: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Kod 95 umieszczony w prawie jazdy potwierdza zdobycie kwalifikacji do przewozu rzeczy i osób. To oznaczenie jest niezbędne w przypadku każdego zawodowego kierowcy prowadzącego pojazdy powyżej 3,5 t. Kwalifikacja jest ważna przez 5 lat, a po tym czasie należy wykonywać okresowe szkolenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle pali Seat Leon 1.2 benzyna?
Następny artykułIle zarabia ksiądz?

Stary wyga całkowicie pochłonięty motoryzacją. Samochody to jego największa pasja!