Jak dbać o felgi

Felgi to taki element auta, który szybko i często się brudzi – wszakże jest częścią kół, dlatego podczas jazdy na felgach osadzają się wszelkie zanieczyszczenia zebrane z drogi. Aby zadbać o nieskazitelny wygląd samochodu, warto regularnie je czyścić. Najlepszym wyposażeniem szanującego się kierowcy będzie odpowiednia szczotka do mycia felg wraz z przeznaczonym do nich środkiem czyszczącym.

Jaka powinna być szczotka do mycia felg?

Słyszałeś o tym, że nie powinno się traktować felg szczotkami? Częściowo jest to prawda, ale przecież nic tak dobrze nie wymiecie brudu, kurzu i pyłu hamulcowego z zakamarków felg, jak odpowiednio dobrana szczotka. Nie kupuj jej w ciemno. Najlepsze preparaty i szczotki do felg znajdziesz w sklepach, które profesjonalnie zajmują się auto detailingiem, np. na stronie https://shiningcar.pl/szczotki-do-mycia-felg. Szeroka oferta pozwala na szczegółowe dopasowanie produktu do potrzeb i, co najważniejsze, bezpiecznego dla felg.

szczotka do mycia felg

Zwróć uwagę, że szczotka do mycia felg aluminiowych powinna być delikatna, abyś podczas czyszczenia nie uszkodził ich powierzchni. Niektóre szczotki mają tak przystosowane włosie, aby nie zarysować Twoich felg. Są też specjalne szczotki z mikrofibry, charakteryzujące się dużą chłonnością i bardzo delikatną strukturą. Mikrofibra wykorzystywana jest m.in. przy produkcji ściereczek do luster czy nawet ubrań. Jest miękka i przyjemna w dotyku.

Dzięki odpowiednim materiałom, kształtom i wyprofilowanym rączkom Twoja szczotka do alufelg może być wystarczająco delikatna, a jednocześnie niezwykle dokładna. Pozbędziesz się nawet dogłębnych zabrudzeń.

Wybierz specjalnie przygotowany preparat

Dlaczego warto wybrać nie tylko specjalną szczotkę, ale i preparat stworzony do czyszczenia felg? Z tego samego powodu – aby nie ryzykować uszkodzeniem powierzchni. Z pewnością powinieneś unikać środków zawierających drobinki czyszczące, a w przypadku felg aluminiowych – także kwasy. Do profesjonalnego mycia felg używa się środków o neutralnym pH, np.:

  • żelu 4nano Rim Cleaner+, który nie zmywa wosków i zabezpieczeń; żel nie spływa po aplikacji, a samo czyszczenie można wykonać bezdotykowo,
  • płynu ADBL Vampire, który świetnie sprawdza się przy usuwaniu pyłu z klocków hamulcowych i rdzy lotnej z felg i lakieru, jest bezpieczny dla felg lakierowanych i z polerowanego aluminium,
  • produktów Cleantle Tire & Wheel Cleaner o dużej sile czyszczenia przy jednocześnie dobrym składzie bez wodorotlenku sodu, SLES i SLS.

Do innych felg niż aluminiowe i anodowane możesz wybrać np. kwasowy płyn lub żel ADBL Wheel Warrior, a jeśli potrzebujesz produktu usuwającego metaliczne zanieczyszczenia, postaw na deironizery różnych marek, np. GoodStuff lub KiurLab. Pomyśl także o preparacie, który zabezpiecza felgi na przyszłość, tworząc ochronną powłokę.

Czyszczenie felg krok po kroku

Wiele zależy od tego, jak bardzo zanieczyszczone są felgi i jakich zabrudzeń chcesz się pozbyć. Przed rozpoczęciem pracy warto namoczyć felgi – zwłaszcza te przednie, na których gromadzi się najwięcej brudu. W zależności od wybranego preparatu nałóż go zgodnie z instrukcją – prawdopodobnie pomocna będzie szczotka do czyszczenia felg.

Szczotka do felg pomoże Ci uporać się z zanieczyszczeniami w trudno dostępnych miejscach. Po tym procesie pozbądź się środka i brudu za pomocą wody. Żeby uniknąć smug, wysusz i wytrzyj felgi do sucha. Jeśli zdecydowałeś się na nałożenie powłoki ochronnej do felg, zrób to po wyczyszczeniu i całkowitym wysuszeniu powierzchni.

[Głosów:2    Średnia:5/5]