Neutralizacja spalin

0
997

Smog i zanieczyszczenia środowiska to ostatnio bardzo popularne tematy, poruszane w wielu miejscach. Dlatego też ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska przez poszczególne urządzenia jest surowo przestrzegana, dotyczy to również samochodów.

Nowe samochody (wyprodukowane po 2015 r.) zostały wyposażone w systemy, które pozwalają im neutralizować do minimum ilości zanieczyszczeń przedostających się na zewnątrz. Jednym z nich jest AdBlue, płyn oczyszczający spaliny. Jest to bezbarwna i nietoksyczna substancja, która powstała w wyniku połączenia mocznika i wody demineralizowanej. W trakcie wymieszania się tej substancji ze spalinami i wyniku działania wysokiej temperatury tlenki azotu zamieniają się w amoniak i dwutlenek węgla. Podczas dalszej redukcji w układzie wydechowym samochodu niechciane substancje zamieniają się w azot i wodę. Warto dodać, że takie systemy od lat są stosowane w samochodach ciężarowych i autobusach.

Aby wspomniany wyżej układ technologiczny mógł odpowiednio funkcjonować ważne jest kontrolowanie zawartości płynu AdBlue w samochodzie. Kiedy AdBlue zabraknie, pojazd przełącza się w system awaryjny, a po wyłączeniu niemożliwe jest jego ponowne uruchomienie. Nie jest on wlewany do zbiornika z paliwem, ale posiada oddzielny zbiornik zabezpieczony niebieską nakrętką. Znajdować może się obok zbiornika paliwa, w bagażniku lub pod maską.

Na stacjach paliw można zaopatrzyć się w kanistry z AdBlue lub można znaleźć dystrybutory AdBlue. Tankowanie AdBlue z dystrybutora przebiega w podobny sposób jak w przypadku paliwa, nie potrzebujemy do tego celu pracownika stacji, możemy wykonać to sami. Sytuacja jest prosta, gdy wlew tej substancji znajduje się w miejscu łatwo dostępnym np. przy wlewie paliwa. Otwieramy niebieski korek i rozpoczynamy tankowanie, dystrybutor AdBlue rozpoczyna pracę w taki sam sposób jak dystrybutor paliwa. Należy jednak pamiętać, że nie wolno uzupełniać płynu podczas pracy silnika, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pracy pompy. Nie należy również dolewać niewielkich ilości płynu do układu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]