Konserwacja karoserii jest bardzo ważna, jeśli chcemy cieszyć się sprawnym i eleganckim samochodem przez długie lata. Dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na usuwanie rys. O czym warto pamiętać?
Jak zbudowany jest lakier samochodowy?
Powłoka lakiernicza to bardzo ważny element samochodu, który pełni funkcję ochronną karoserii przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. A tych jest mnóstwo. Wysokie i niskie temperatury, opady deszczu i śniegu, ślady po owadach, czy ptasie odchody mogą być mieć niszczący wpływ na karoserię. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek działań, zwróćmy uwagę na budowę powłoki lakierniczej. Składa się ona z czterech warstw. Pierwsza to grunt chroniący przed korozją. Na niego przychodzi druga warstwa, czyli podkład o właściwościach antykorozyjnych. Dopiero wówczas nakłada się lakier bazowy, czyli nadający kolor karoserii. Ostatnią, najgrubszą warstwą, jest lakier bezbarwny, który pełni funkcje ochronne i nadaje połysk.
Jak powstają rysy na lakierze samochodowym?
Rysy na lakierze mogą pojawić się z różnych przyczyn. Wandalizm, czy przypadkowe otarcie o inny pojazd czy obiekt to jedne z oczywistych powodów tego rodzaju uszkodzeń. Często zapominamy jednak, że może nam to się przytrafić nawet wówczas, gdy będziemy na drodze poruszali się samotnie. Winowajcą może wówczas okazać się wiatr, który przenosi drobinki piasku, czy malutkie kamienie. W takich sytuacjach może dochodzić do mikropęknięć, które osłabiają strukturę lakieru. Z racji, że trudno uniknąć tego typu zdarzeń, powinniśmy regularnie sprawdzać stan karoserii naszego auta i podejmować odpowiednie kroki.
Usuwanie rys z lakieru – jak to robić?
Jeśli uszkodzenia powstałe na karoserii nie są zbyt głębokie, to możemy spróbować rozwiązać to na własną rękę. Jednym z takich domowych sposobów jest wykorzystanie wybielającej pasty do zębów. Jej zastosowanie pozwala lepiej wyszlifować zarysowane miejsce. Wystarczy, że naniesiemy pastę na wilgotną szmatkę i rozprowadzimy ją wzdłuż rysy. Po polerowaniu wystarczy, że zmyjemy resztki pasty i gotowe. Sposób ten może jednak nie być skuteczny w przypadku poważniejszych uszkodzeń. Wówczas warto pomyśleć o paście polerskiej i gąbce do polerowania. Dzięki nim usuwanie rys z lakieru będzie prostsze.
Glinka do lakieru – do czego służy?
Czynnością, która ułatwi nam polerowanie i czyszczenie karoserii, jest glinkowanie. To czynność, która polega na oczyszczaniu karoserii za pomocą glinki do lakieru. To prosty zabieg, którego efekty są widoczne od razu. Regularne wykonywanie tego zabiegu pozwala uzyskać gładką powierzchnię lakieru. Dlatego poleca się go przed woskowaniem. Glinka do lakieru poradzi sobie z rysami oraz wszelkimi zanieczyszczeniami, które zalegają w mikroszczelinach lakieru. Glinka do lakieru znajduje się w ofercie sklepów zajmujących się auto detailingiem. Możesz ją znaleźć chociażby na tej stronie https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Odnowa-lakieru_Glinki-893.html. Stosując glinkę mamy pewność, że nie uszkodzimy lakieru, a skutecznie pozbędziemy się przywartych do karoserii soków z drzew, opadu przemysłowego, czy brudu drogowego.