W jakie schronienie dla samochodu zainwestować

Posiadasz samochód i chciałbyś żeby nie stał na zewnątrz. Mieszkasz w domku i rozważasz budowę garażu samochodowego. Co warto wziąć pod uwagę?
Dlaczego potrzebujemy zadaszonego miejsca dla samochodu?

Samochód stojący na zewnątrz przez cały rok dużo bardziej się niszczy niż taki, który jest garażowany. Latem świecą na niego mocne promienie słoneczne, jesienią i wiosną często pada na niego deszcz, a zimą konieczne jest odśnieżanie i odmrażanie auta. Jeśli mamy działkę z domkiem, to można w celu ograniczenia wpływu warunków atmosferycznych na samochód, przemyśleć wybudowanie garażu lub wiaty garażowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na co więc lepiej się zdecydować? Co okaże się praktyczniejsze do użytkowania w wypadku naszym i naszej rodziny? Zanim podejmiemy decyzję, dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Carport, czyli wiata garażowa

Wiata garażowa inaczej nazywana Carport jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które chroni pojazd przed złymi warunkami pogodowymi. Można wykonać wiatę z zadaszeniem do fasady albo wolnostojącą konstrukcję. Niektóre wiaty garażowe składają się z dachu, a boki mają otwarte. Są też takie rodzaje Carportów, które mają ściany boczne zabudowane za pomocą pomocą aluminiowych paneli, materiału poliwęglanowego albo posiadają oszklone boki przez firmę Binglass. Wykorzystuje się do tego szkło, które jest poddane specjalnej obróbce. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szkła, klient ma pewność bezpiecznej i wytrzymałej całej konstrukcji wiaty. Najczęściej do pokrycia wiat garażowych używa się szkło laminowane lub zbrojone. Zaletą tego rodzaju szkła jest fakt, że nawet gdyby doszło do stłuczenia, szyba pozostaje na miejscu, nie rozpryskuje się na kawałki, tylko tworzy tak zwaną pajęczynkę. Zadaszenia do wiat garażowych, w zależności od pomysłów zleceniodawców, są również bardzo urozmaicone. Zaletą budowy wiaty garażowej jest to, że może powstać nawet na wąskiej, małej działce. Czas, który upłynie od złożenia zamówienia do wykonania i oddania do użytku jest bez porównania krótszy niż jakakolwiek inna budowa. Jeśli wiata, którą chcielibyśmy postawić u siebie na działce jest mniejsza niż 50m2, to nie wymaga ona uzyskania jakichkolwiek pozwoleń na budowę. Jedyną formalność, której trzeba dopilnować jest zgłoszenie chęci budowy do starostwa i po 30 dniach można rozpocząć prace budowlane. Przygotowanie projektu Carportu przez specjalistę zapewni nam wizualizację, więc na tym etapie można jeszcze dokonać ewentualnych zmian w projekcie. Wiata garażowa może stanowić bardzo funkcjonalną przestrzeń do wykorzystania. Koszt budowy Carportu jest uzależniony od wielkości konstrukcji, jakości zastosowanych materiałów. Firmy specjalizujące się w nowoczesnych, trwałych, aluminiowych konstrukcjach i zadaszeniach, wykonują na przykład wiaty garażowe połączone z zamykanym pomieszczeniem gospodarczym.

Garaż murowany

Oczywiste jest, ze garaż w porównaniu z Carportem jest stabilniejszą, trwalszą budowlą. Według definicji, którą określa prawo budowlane, garaż jest całkowicie zamkniętym budynkiem, który przeznaczony jest do postoju pojazdów. Jeśli jest możliwość połączenia domu z garażem, to bez wychodzenia na zewnątrz, możemy odjechać z domu samochodem. Garaż zapewnia 100 procentową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, mróz. Poza tym, trudniej ukraść garażowany samochód, więc jest to kolejny plus posiadania garażu. Jeśli powierzchnia garażu jest duża, to oprócz przechowywania samochodu, można stworzyć uporządkowaną przestrzeń magazynową, a nawet miejsce na przetrzymywanie rowerów.
Budowa garażu wiąże się jednak ze zdobyciem pozwoleń na budowę, co wpływa na wydłużenie czasu budowy. Poza tym jest to bardzo kosztowna inwestycja związana z postawieniem fundamentów, ścian, bramy, założeniem instalacji elektrycznej i innymi wydatkami.

Co lepsze – carport czy garaż?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy przypadek jest inny. Jeśli liczymy się z czasem i każdy dzień ma dla nas istotne znaczenie, to lepiej zdecydować się na wiatę garażową z aluminiowej konstrukcji wykonywaną na przykład przez Aluboss. Aluminiowe wiaty nie wymagają urzędowych pozwoleń na budowę, co jest wielkim atutem. Oprócz czasu, często liczymy się z pieniędzmi. Koszt postawienia Carportu w porównaniu z garażem murowanym jest bardzo niski.
Niektórzy zdecydowali się na wiatę garażową, która miała być tylko tymczasowym rozwiązaniem, a okazało się, że jest to na tyle stabilna i spełniająca swoją rolę konstrukcja, że zrezygnowali z zaplanowanej budowy garażu. Zaletą garażu jest natomiast możliwość połączenia go z domem, co wpływa na codzienny komfort korzystania z samochodu.

Zastanawiasz się nad wyborem: garaż czy carport? Przelicz koszty, na które możesz sobie pozwolić, oblicz czas, który jest Ci potrzebny, żeby powstało schronienie dla Twojego samochodu. Jedno, co można z pewnością powiedzieć, to fakt, że zarówno wiata, jak i garaż, przyczynią się do tego, że samochód będzie ochroniony przed oddziaływaniem na niego czynników atmosferycznych. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które dobrze rozważyć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]