Dobra widoczność podczas jazdy samochodem w deszczu lub śnieżycy to jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa na drodze. Dla zapewnienia optymalnej widoczności warto sięgać po markowe wycieraczki samochodowe tj. produkty marki Bosch. Wybieramy wycieraczki dopasowane do konkretnego modelu auta, zapewniające cichą i wydajną pracę w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych. Niestety nawet najlepsze wycieraczki samochodowe z czasem się zużywają i gdy na powierzchni szyby zaczną pojawiać się smugi, należy pomyśleć o ich wymianie na nowe. W ogóle jak często należy wymieniać markowe wycieraczki? Robić to raz w roku, a może częściej?

Co wpływa na żywotność wycieraczek samochodowych?

Niezależnie od tego, czy używasz oryginalnych wycieraczek Bosch, czy słabszej jakości zamienników, na czas ich przydatności do użycia w dużym stopniu wpływa sposób eksploatacji auta. Delikatna powierzchnia piór wycieraczek pod wpływem tarcia o powierzchnię szyby ulega systematycznej degradacji i jeśli na powierzchni szyby znajdować będą się twarde cząstki brudu (ptasie odchody, drobiny kurzu, przyschnięte do szyby owady) lub lód, proces ich degradacji znacznie przyspieszy. Dlatego przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto przetrzeć powierzchnię piór, usuwając z nich większe zanieczyszczenia i przy okazji usunąć z szyby trwale przylegające do niej cząstki stałe – zwykle wystarczy polać szybę wodą i w ten sposób rozmiękczyć zabrudzenia lub lód. Pomimo stosowania nowoczesnej technologii produkcji przez firmę Bosch wycieraczki wciąż narażone są na szybsze zużycie pod wpływem działania słońca i wysokich temperatur powietrza. Dlatego, jeśli tylko zostawiasz swoje auto na dłużej, na słońcu, unieś wycieraczki do góry, tak by ich delikatne pióra nie stykały się z rozgrzaną powierzchnią szyby. W ten sposób zapobiegniesz ich odkształceniu i uszkodzeniu.

Kiedy muszę wymienić wycieraczki?

Producent oryginalnych wycieraczek Bosch zaleca ich wymianę raz w roku, w przypadku standardowej eksploatacji auta lub raz na 6 miesięcy w przypadku samochodów pokonujących rocznie dystans większy niż 30 tys. kilometrów. Oczywiście rzeczywista częstotliwość wymiany wycieraczek może być inna – wiele zależy w tym przypadku od sposobu eksploatacji auta, w tym od wymienionych wcześniej obiektywnych czynników środowiskowych. Kierowcy, którzy rzadko korzystają z auta i je garażują, mogą używać jednego kompletu wycieraczek nawet przez kilka sezonów. Z kolei właściciele terenówek i miłośnicy off-road, wybierający oryginalne produkty Bosch, wycieraczki zmieniać i tak będą znacznie częściej, na przykład co trzy miesiące lub po każdej większej samochodowej eskapadzie.

[Głosów:12    Średnia:2.8/5]