Jednorazowa kwota, jaką kandydaci na kierowców muszą zapłacić za kurs na prawo jazdy waha się w zależności od danej szkoły jazdy, miejsca szkolenia oraz wielu innych cech – zawsze jest to jednak kwota zdaniem wielu zbyt wysoka. Koszt ten ma co prawda realne uzasadnienie i często kwota płacona przez kursanta nie pokrywa nawet wszystkich wydatków, jakie musi ponieść szkoła jazdy. Tym samym trudno jest liczyć na to, że szkoły będą oferowały dodatkowo jakieś realne promocje na kurs prawa jazdy – realne w sensie rzeczywistej obniżki ceny kursu, a nie w postaci dopisania obok obecnej ceny, dużo wyższej i przekreślonej kwoty, sugerującej obniżkę.
Wiele elementów związanych ze zdobyciem uprawnień przez przyszłych kierowców ma określone ustawowo ceny i z pewnością nie uda nam się za nie zapłacić mniej. Do takich elementów zaliczają się choćby koszt obowiązkowego badania lekarskiego, ustalony na poziomie 200 złotych, oraz koszt samego egzaminu. Za egzamin teoretyczny będziemy musieli zapłacić 30 złotych, koszt egzaminu praktycznego zależy od kategorii, którą chce zdobyć kandydat, jednak nawet zdając na popularną kategorię B musimy się liczyć z łącznym kosztem egzaminów rzędu 200 złotych – i to tylko przy założeniu, że uda nam się zdać za pierwszym razem. Jeśli zaliczymy część teoretyczną, a polegniemy na praktycznej – szczęśliwie powtórzyć musimy tylko opłatę za część praktyczną.
Gdzie zatem miejsce na promocję?
W znacznej części szkół możliwa jest (w ograniczonym zakresie) negocjacja cen. Warto też pytać o rozwiązania pakietowe – kupując wraz z kursem jednocześnie pakiet dodatkowych godzin jazdy, mamy szansę zapłacić mniej, niż gdybyśmy kupowali oba te elementy osobno. Również dokupując same godziny jazdy, często możemy liczyć na zniżkę, jeśli zamówimy jednocześnie 5 lub 10 godzin. zamiast kupować je pojedynczo. Zawsze jest więc jakiś potencjał na promocję – trzeba czasem tylko o nią zapytać.