Większość kierowców dokłada wszelkich starań, żeby przygotować swoje auta do zimy. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż podczas mrozów i opadów śniegu sytuacja na drogach jest szczególnie niebezpieczna. Stosunkowo mało mówi się natomiast o przygotowaniu samochodu do wiosny i lata. Co każdy kierowca powinien zrobić, kiedy nastaną cieplejsze dni?
Przede wszystkim wielkie sprzątanie
Przygotowania dobrze jest zacząć od dokładnego sprzątania. Zimą nasze auto prawdopodobnie wiele przeszło, dlatego zasługuje na coś więcej niż tylko szybką, automatyczną myjnię. Samochód warto wyczyścić zarówno na zewnątrz, jak i w środku, jako, że zimą w kabinie gromadzi się dużo błota i wilgoci.
Opony na wiosnę
Wiele mówi się o jesiennej wymianie opon na zimowe. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż jazda na oponach letnich po oblodzonej drodze jest praktycznie niemożliwa. Równie niewskazane jest poruszanie się na oponach zimowych, kiedy warunki klimatyczne temu nie sprzyjają. Jazda na nich po suchej drodze jest mało komfortowa, a ponadto prowadzi do większego zużycia paliwa.
Kiedy można zmienić opony na letnie? Nie jest to łatwe pytanie, gdyż pogoda w Polsce lubi zaskakiwać. Z pewnością nie należy się z tym nadmiernie spieszyć, choćby ze względów bezpieczeństwa. Możemy pomyśleć o wymianie w momencie, kiedy temperatura za oknem na stałe osiągnie około siedmiu stopni.
Opony letnie wykonane są z innych materiałów niż zimowe, mają też inną strukturę, która zapewnia kierowcy krótszą drogę hamowania. Ich wykorzystanie pozwala na szybszą i bardziej komfortową jazdę.
Obowiązkowa kontrola techniczna samochodu
Nowy sezon to doskonała okazja do przeglądu stanu technicznego samochodu. Niezwykle istotna jest kontrola układu hamulcowego. Należy sprawdzić, czy nie dochodzi do wycieku płynu hamulcowego. Jeżeli jest taka potrzeba – wymieńmy klocki i tarcze hamulcowe. Warto sprawdzić również układu kierowniczego, układu wydechowego i zawieszenia.
Wentylacja i klimatyzacja
Na wiosnę dobrze jest zadbać o wentylację wnętrza naszego auta. Wskazana jest wymiana filtra kabinowego, zwłaszcza jeżeli cierpimy na różnego rodzaju alergie. Należy dołożyć wszelkich starań, żeby pozbyć się kurzu i grzybów, które zmniejszają komfort jazdy i są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Sprawdźmy również jak działa klimatyzacja. Jeżeli mamy co do niej jakiekolwiek zastrzeżenia – udajmy się do serwisu.
Sprawdźmy stan płynów
Oprócz poziomu płynu hamulcowego należy sprawdzić również stan płynu w chłodnicy, płynu hydraulicznego znajdującego się w zbiorniczku wspomagania kierownicy, a także stan oleju silnikowego. Zimą korzystamy ze specjalnego płynu do spryskiwania szyb, dlatego wiosną dobrze jest wymienić go na inny.
Co jeszcze może zrobić kierowca?
Wiosna to doskonały czas na odświeżanie auta i naprawianie ewentualnych szkód, które pojawiły się zimą. Kierowcy mogą uzupełnić ubytki lakieru, wymienić wycieraczki, czy choćby wypolerować szyby.