Przegląd motocykla po sezonie?

Motocykle stają się w Polsce nie tylko coraz powszechniejszym sposobem zwiedzania kraju, ale również codziennym środkiem transportu w okresie wiosenno-jesiennym. W jaki sposób jednak powinniśmy przygotować nasz motocykl do zimowania? Co powinniśmy sprawdzić na zakończenie sezonu, aby mieć pewność tego, że na wiosnę nasz motocykl będzie tak samo sprawny, jak w obecnym sezonie?

Dokładnie czyścimy motocykl!

Podstawą przed zimowaniem powinno być dokładne oczyszczenie i umycie motocykla. Nie warto jednak stawiać wyłącznie na samą myjnię bezdotykową, ale konieczne jest również zastosowanie odpowiednich detergentów, które pomogą nam usunąć takie zabrudzenia, jak smar, olej, czy kawałki asfaltu. O odpowiednim wysuszeniu całego motocykla, aby nigdzie nie zalegała woda mogąca powodować jego korozję, nie trzeba chyba nikomu wspominać!

Konserwacja motocykla przed zimą

Po umyciu warto odpowiednio zakonserwować nasz motocykl, aby przez okres zimowy nie uległy uszkodzeniu lakierowane i chromowane elementy – w sklepach motoryzacyjnych, jak i dedykowanych motocyklistom, znajdziemy olbrzymi wybór tego typu preparatów. Warto jednocześnie od razu nasmarować łańcuch napędowy oraz zakonserwować dźwignię sprzęgła i hamulca.

Przed odstawieniem motocykl na kilka miesięcy warto również odpowiednio zadbać o ciśnienie w oponach – musi mieć ono określoną wartość przez całe zimowanie. Jeżeli ciśnienie spadnie poniżej wartości przewidzianej przez producenta, to opona może ulec uszkodzeniu pod wpływem ciężaru motocykla. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana opony na nową, co wiążę się ze sporymi kosztami!

Warto także dobrze zabezpieczyć akumulator w motorze i czasem go przepalać, gdyż na wiosnę może okazać się, że będziemy zmuszeni zainwestować w nowy akumulator motocyklowy, np ze sklepu https://gmoto.pl/akumulatory-motocyklowe,13/.

Podsumowując, przed odstawieniem motocykla do garażu na okres całej zimy warto go do tego odpowiednio przygotować. Poprzez kilka czynności jesteśmy w stanie sprawić, że wyciągając na wiosnę motocykl będzie on niemalże od razu zdatny do jazdy i pokonywania kolejnych kilometrów. A o to właśnie chodzi w jeździe na motocyklu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]