Planujesz zakup nowego auta? Jeśli tak, z pewnością dobrze wiesz, że będzie ono częścią twojej tożsamości. Dlatego oprócz marki, mocy silnika i wyposażenia ważną kwestię stanowi dobór lakieru. Nie warto ulegać stereotypom, ale wybrać barwę, która jednocześnie pasuje do samego auta i odpowiada twojemu gustowi. Warto rozważyć jeszcze kilka innych właściwości poszczególnych barw.

Uwaga na próbniki                                           

Często zdarza się, że auto kupowane w salonie nie jest dostępne od ręki w twoim wymarzonym wariancie kolorystycznym. W takiej sytuacji możesz skorzystać z dostępnych na miejscu próbników. Jeśli nie masz innej możliwości, pamiętaj, by porównywać poszczególne barwy w świetle dziennym. Najlepiej jednak skorzystać ze ściągawki w postaci auta polakierowanego w identyczny sposób. Warto zwrócić uwagę, czy nie jest ono pokryte choćby delikatną warstwą pyłu, która zdecydowanie wpływa na odbiór barwy.

Właściwości poszczególnych kolorów

Wszystkie ciemne barwy lakierów mają podobne właściwości, jedną z nich jest mocne nagrzewanie się w promieniach letniego słońca. Jeśli twoje auto przyjdzie ci na dłuższy czas zostawiać na nasłonecznionym parkingu, przemyśl taki wybór. Ten problem jest znacznie mniejszy w przypadku jasnych odcieni. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że zwłaszcza zimą kurz i inne zabrudzenia będą znacznie bardziej widoczne. Jeśli nie przepadasz za częstymi wizytami na myjni, te kolory nie są dla ciebie. Niemniej drobne wgniecenia i rysy będą słabiej widoczne. Pod tym względem przodują odcienie srebrnego, zbliżone do oryginalnego koloru karoserii. Kolejna decyzja dotyczy lakieru metalizowanego – nie dość, że wygląda on efektownie, to charakteryzuje się wyższą trwałością. Wybierając taki wariant, jesteś jednak skazany na wyższe koszty.

Jak dobrać optymalną barwę w przypadku naprawy?

Czas na praktyczną poradę. Jeśli zdarzy ci się stłuczka lub zarysowanie i konieczna będzie naprawa, należy optymalnie dobrać nowy lakier. Pomocna będzie tabliczka znamionowa widoczna pod maską. Niestety takie rozwiązanie sprawdza się tylko w przypadku relatywnie nowych aut. W starszych karoseria ulega utlenieniu. W takim wypadku najlepiej udać się do mieszalni lakierów, gdzie specjaliści pomogą w wyborze.

Nie tylko lakier – poznaj personalizowane opony

Jeśli jesteś indywidualistą, twoje auto może wyróżniać się na drodze nie tylko oryginalnym lakierem. Od niedawna istnieje również możliwość personalizacji koloru opon oznakowanych z serii P Zero produkowanych przez firmę Pirelli. Nowa technologia pochodzi prosto z Formuły 1, a efekt prezentuje się bardziej gustownie niż kolorowe felgi. Żywe i trwałe kolory to nie jedyna zalet opon oznakowanych. To one, dzięki precyzyjnemu wykonaniu i dopasowaniu do rozkładu mas auta, pozwalają osiągać maszynie maksimum możliwości. Na uwagę zasługuje również system PNCS odpowiadający za redukcję szumów.

[Głosów:13    Średnia:2.4/5]