Jakie są mocne strony silników hybrydowych

Napędy hybrydowe stają się coraz popularniejsze, co jest efektem unowocześniania tego typu technologii. Jakie są największe zalety silników hybrydowych?

Napęd hybrydowy – czy warto kupić?

Napędy hybrydowe to połączenie dwóch typów jednostek napędowych – silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym. Pierwszy z wymienionych połączony jest z generatorem prądu, podczas gdy drugi pełni jednocześnie funkcję prądnicy ładującej akumulatory. Oba silniki mogą pracować zarówno w tym samym czasie, jak i naprzemiennie. Tyle z teorii – pora zastanowić się, jakie faktyczne zalety mają napędy hybrydowe.

Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście mniejsze zużycie paliwa – szczególnie widoczne jest to w przypadku jazdy po mieście. Zmienna prędkość, ciągłe hamowanie, zatrzymywanie i przyspieszanie sprawiają, że w przypadku tradycyjnych silników spalinowych zużywane jest znacznie więcej paliwa. Przy hybrydowych jednostkach napędowych jazda w takich warunkach staje się nie tylko bardziej ekonomiczna, ale i ekologiczna. W ten sposób zarówno oszczędzasz swoje pieniądze, jak i dbasz o środowisko naturalne, co jest przecież bezcenne.

Kolejna zaleta napędów hybrydowych to głośność ich pracy. Silniki hybrydowe po uruchomieniu są bardzo ciche, a do tego emitują znacznie mniej wibracji niż ich spalinowi konkurenci. Niski poziom hałasu sprawia, że każda podróż staje się bardziej komfortowa, a ty skupisz się na jeździe, która sprawi więcej przyjemności niż kiedykolwiek wcześniej.

Warto też zauważyć, że kupno auta z silnikiem hybrydowym nie musi być aż tak dużym wyzwaniem finansowym, jak mogłoby się wydawać. To jeden z mitów, z którym niestety wciąż dość często można się spotkać. Odliczając od całkowitej ceny koszty paliwa i np. automatycznej skrzyni biegów, ostateczna kwota zakupu z pewnością będzie znacząco niższa. Oprócz tego serwisowanie silnika hybrydowego, a także pozostałych elementów, wbrew pozorom nie jest przesadnie drogie.

Jak zatem widać, silniki hybrydowe dysponują wieloma zaletami, które nie bez przyczyny przekonują coraz szerszą grupę kierowców zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Mocne strony napędów hybrydowych to nie tylko odciążenie dla portfela czy środowiska, ale znacznie więcej – dlatego też z pewnością warto rozważyć zakup takiego pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]