Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie akumulator jest jednym z tych elementów, które przyjdzie nam wymienić w nowym samochodzie. Najczęściej ma to miejsce w okolicach zimy, kiedy to temperatury powietrza w nocy spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Co jednak powinniśmy wiedzieć w temacie wymiany akumulatora? Czy zakup jest skomplikowany oraz jak wygląda procedura wymiany?
Na polskich ulicach znajdziemy bardzo wiele sklepów motoryzacyjnych zajmujących się sprzedażą akumulatorów – wystarczy do nich przyjść, wskazać model naszego samochodu wraz z jego wersją wyposażenia, a specjaliści w kilka minut dobiorą odpowiedni akumulator. Jeżeli jednak chcemy dokonać tańszego zakupu przez Internet, to samodzielnie musimy ustalić wymagane parametry nowego akumulatora.
Każdy akumulator charakteryzuje się dwoma, podstawowymi wartościami – pojemnością oraz prądem rozruchowym. Najprostszym sposobem ustalenia tych parametrów jest zerkniecie na posiadany akumulator. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewnie czy został on prawidłowo dobrany przy poprzedniej wymianie, to warto spojrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, instrukcji serwisowej lub przynajmniej do katalogów producentów akumulatorów (dostępne na stronach internetowych danych producentów).
Źle dobrany akumulator?
Źle dobrany akumulator może nie tylko powodować problemy z uruchomieniem pojazdu, ale również ulec dość szybkiemu uszkodzeniu związanego z niewykorzystywaniem pełnej jego pojemności. Również w przypadku korzystania w naszym samochodzie z systemu start/stop konieczne jest zastosowanie odpowiedniego akumulatora, gdyż w przeciwnym razie również skończy się to jego szybkim uszkodzeniem!
Kupując nowy akumulator trzeba zwrócić uwagę również na jego wymiary oraz rozmieszczenie biegunów – jeżeli będą odwrotnie to może się okazać, że konieczne będzie przedłużanie instalacji elektrycznej w samochodzie, aby podłączyć akumulator. Czy warto się tak jednak bawić?
Wymiana akumulatora
Sama wymiana akumulatora nie jest skomplikowana i ogranicza się do odkręcenia dwóch klem i śruby mocującej akumulator, a następnie na wstawieniu nowego akumulatora i odwrotnym montażu.