Autoalarm czy blokada skrzyni biegów?

Samochody osobowe już dawno przestały być towarami luksusowymi i dzisiaj niemal każdy z nas może sobie pozwolić na taki zakup. Co prawda nie zawsze będą to od razu pojazdy z górnej półki kosztujące po kilkadziesiąt tysięcy złotych, to jednak i tak w większości przypadków wydajemy na nie wszystkie oszczędności. Co jednak zrobić z amatorami cudzej własności? Jak zabezpieczyć nasz samochód przed kradzieżą? Czy autoalarm sprawdzi się tak samo dobrze jak blokada skrzyni biegów? Które rozwiązanie jest lepsze?

Decyzja o montażu dodatkowego zabezpieczenia często podyktowana jest wymogami towarzystw ubezpieczeniowych, które nie chcą ubezpieczać samochodów z wyłącznie fabrycznymi systemami bądź oferują atrakcyjne zniżki na ubezpieczenie AC w przypadku posiadania więcej niż jednego zabezpieczenia.

Blokada skrzyni biegów

Wszelkiego rodzaju blokady skrzyni biegów zyskują ostatnimi czasy na popularności. Mają one charakter bolca lub rygla, który po prostu w mechaniczny sposób blokuje możliwość ruchu dźwigni zmiany biegów, a tym samym uniemożliwia odjechanie samochodem z miejsca jego postoju bez odblokowania zabezpieczenia. Warto mieć jednak na względzie to, że takie zabezpieczenie nie uchroni nas przed kradzieżą elementów wyposażenia pojazdu, jego zawartości czy odholowaniem na lawecie!

Autoalarm

Na drugim biegunie zabezpieczeń są zabezpieczenia stricte elektroniczne, jak chociażby podstawowe autoalarmy. W takim przypadku funkcjonalność zależy od konkretnego urządzenia oraz podłączonych do niego zewnętrznych czujników, jak chociażby czujnik fal mikrofalowych, ultradźwiękowych czy lewarowania samochodu. Jednocześnie autoalarm jest każdorazowo rozbrajany i uzbrajany automatycznie z centralnym zamkiem – w przeciwieństwie do mechanicznej blokady nie trzeba o nim pamiętać podczas normalnej eksploatacji pojazdu.

Które rozwiązanie jest lepsze? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w obu przypadkach są to porównywalne koszty montażu oraz porównywalny stopień ochrony. Pamiętajmy jedynie o każdorazowym zabezpieczeniu naszego pojazdu!

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]