Przegląd samochodu przed zimą

Zbliżająca się zima to nie tylko oznaka ujemnych temperatur, ale również znacznie większych opadów. Co zrobić, aby nasz samochód był przygotowany do tego typu warunków? Gdzie powinniśmy zajrzeć i co sprawdzić po sezonie wakacyjnym?

Układ elektryczny – czy jest prąd?

Na samym początku powinniśmy sprawdzić cały układ elektryczny naszego pojazdu. To właśnie ujemne temperatury, o które nie trudno w mroźne poranki, mogą nam doskonale uwypuklić wszystkie niedomagania naszego akumulatora uniemożliwiając nam jakąkolwiek podróż. Z tego też względu niezwykle ważne jest sprawdzenie nie tylko stanu akumulatora, ale również alternatora odpowiadającego za ładowanie akumulatora. W większości przypadków do sprawdzenia instalacji elektrycznej wystarczy nam zwykły miernik elektryczny, który kupimy już za kilkanaście złotych (warto wybrać jednak również miernik z głośnikiem – przyda się przy kolejnych diagnostykach problemów elektrycznych w naszym pojeździe).

Oświetlenie pojazdu

Okres jesiennych deszczy oraz nieubłaganie zbliżająca się zima to czas, w którym szczególne znaczenie ma sprawne oświetlenie naszego pojazdu. Samo sprawdzenie żarówek w całym pojeździe nie jest specjalnie trudne i uciążliwe – ogranicza się do uruchomienia danych świateł i organoleptycznego sprawdzenia czy rzeczywiście one działają. Jeżeli nie, to zaczynamy od wymiany danej żarówki!

Wycieraczki to podstawa widoczności

Warto zadbać nie tylko o komfort podróży, ale również o ich bezpieczeństwo. Z całą pewnością pomogą w tym sprawne wycieraczki, których komplet możemy kupić w supermarketach już za kilkanaście złotych. Eksperci zalecają, aby wymieniać wycieraczki nie rzadziej niż co 6 miesięcy!

Przygotowania do zimy warto rozpocząć również od wymiany płynu do spryskiwaczy – jeżeli w układzie wciąż znajduje się letni płyn to należy go jak najszybciej usunąć, gdyż w przypadku zamarznięcia może spowodować uszkodzenia nie tylko zbiornika, ale również pompki czy przewodów.

Ostatnią z niezwykle istotnych czynności jest również wymiana ogumienia na zimowe, jednak jest to temat na osobny artykuł ze względu na swoją objętość merytoryczną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak i czym myć samochód?
Następny artykułKupujemy kable rozruchowe

Stary wyga całkowicie pochłonięty motoryzacją. Samochody to jego największa pasja!