Wydawać się może, że mycie samochodu jest czynnością prostą i nieskomplikowaną – wystarczy odrobina wody, jakiegoś detergentu i jakakolwiek gąbka. Nic bardziej mylnego! Podchodząc w dość prosty sposób do tematyki mycia samochodu możemy co prawda umyć go z brudu, ale jednocześnie pozostawić na nim liczne zarysowania od stosowanych narzędzi! Jak zatem myć i czym myć samochód, aby nie pozostawić śladów na lakierze?
Przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie wiadra z sitem na dnie. Co prawa można do tego celu użyć zwykłego wiaderka, jednak dopiero specjalne sito odizoluje nas od osadzających się na dnie drobinek piasku i pochodnych (tego typu produkty kupimy za kilkadziesiąt złotych w dobrych sklepach poświęconych detailingowi).
Detergent do mycia?
Samochód zawsze powinniśmy myć szamponem do karoserii. Szampony renomowanych marek, jak chociażby Meguiar’s, Poorboy’s czy Shiny Garage nie tylko usuwają brud, ale jednocześnie zapewniają neutralne pH, które nie wpływa w jakikolwiek sposób na lakier, a także nie powoduje usunięcia nałożonych powłok woskowych na samochód już po pierwszym myciu!
Co trzymamy w ręce?
Do mycia powierzchni lakieru najlepiej używać specjalistycznej gąbki z miękkiej mikrofibry. Pod żadnym pozorom nie powinniśmy stosować czyścików kuchennych czy nawet gąbki do ciała – ich pory mogą zbierać drobinki piasku, które następnie zostawią wyraźne rysy na powierzchni lakieru, które będą widoczne w każdych warunkach.
Procedura mycia
Aby zapewnić blask naszemu lakierowi konieczne byłoby każdorazowe przechodzenie przez najbardziej zaawansowaną procedurę mycia pojazdu obejmującą w pierwszej kolejności opłukanie samochodu (np. przy pomocy myjki ciśnieniowej), ręczne umycie samochodu „na dwa wiadra”, usunięcia pozostałości smoły i asfaltu specjalnym preparatem, wyglinkowanie powierzchni samochodu, ponowne umycie pojazdu i wysuszenie go. Dopiero na tak przygotowany lakier możemy nakładać nowy wosk zabezpieczający lakier przed zabrudzeniami (i ułatwiający ich ewentualne usuwanie z samochodu).