W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się sprzedaż używanych samochodów do skupów aut. Jest to bardzo wygodny sposób, gdyż już w ciągu kilku godzin można sprzedać zbędny pojazd. Jednakże, czy taka transakcja na pewno jest w pełni opłacalna dla sprzedającego?
W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się sprzedaż używanych samochodów do skupów aut. Jest to bardzo wygodny sposób, gdyż już w ciągu kilku godzin można sprzedać zbędny pojazd. Jednakże, czy taka transakcja na pewno jest w pełni opłacalna dla sprzedającego?
Pierwszy kontakt ze skupem aut
W przypadku skupów aut używanych, pierwszy kontakt pomiędzy skupem, a właścicielem samochodu, odbywa się zazwyczaj na dwa sposoby – telefonicznie, bądź za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej. Ma to na celu danie pracownikom skupu możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pojazdu oraz informację o orientacyjnej cenie, która może zostać ustalona za sprzedawane auto. Najczęściej już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej ustalany jest termin wyceny, podczas której zostanie podana dokładna cena pojazdu.
Wycena samochodu
Wycena samochodu zostaje wykonana przez profesjonalnego kosztorysanta, z którym dany skup współpracuje. Dzięki temu kwota jaką właściciel otrzyma za swoje auto jest wiernym odzwierciedleniem jego wartości. Co prawda zdarzają się także nieuczciwe firmy, dlatego warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z opiniami o lokalnych skupach samochodów używanych. To w dużym stopniu pozwala na uniknięcie problemów, takich jak znaczne zaniżanie wartości pojazdu, przez co właściciel mógłby wiele stracić i zostać ofiarą zwykłego naciągacza. Przeglądając opinie należy także zwrócić uwagę na skupy znajdujące się w dalszej okolicy, gdyż może to być dla nas korzystniejsze rozwiązanie.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Jeżeli suma podana przez rzeczoznawcę zostanie zaakceptowana przez obie ze stron, zostaje sporządzona umowa kupna-sprzedaży. W chwili złożenia podpisu na dokumencie, uprawnienia do dysponowania danym samochodem posiada już skup, a dotychczasowy właściciel traci wszystkie prawa z nim związane. Dlatego podpisując umowę należy być w stu procentach pewnym podjętej decyzji, gdyż staje się ona w pewnym sensie nieodwracalna. Umowa kupna-sprzedaży daje także pewność, że cała transakcja przebiega bezpiecznie, jednakże należy dokładnie przeczytać wszystkie jej podpunkty, jak w przypadku każdego podpisywanego dokumentu.
Skup aut, a autokomis
Warto również wspomnieć o tym, że skup aut używanych nie jest tym samym co komis samochodowy. „Wiele osób myli ze sobą oba te pojęcia, jednakże podstawowa różnica polega na tym, że z komisem nie podpisujemy umowy sprzedaży. Oczywiście auto może być pozostawione w komisie, jednak właściciel komisu będzie jedynie pośrednikiem całej transakcji, a nie jej głównym realizatorem. To zupełnie inaczej niż w przypadku skupów aut, w których po ustaleniu kwoty, podpisywana jest umowa kupna-sprzedaży samochodu” – szczegółowo wyjaśnia nam to Pan Jacek, właściciel skupu samochodowego Pol-Cars.
Korzyści ze sprzedaży w skupie aut
Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży swojego auta, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług skupu samochodów używanych. Tam po wycenie i akceptacji warunków umowy przez obie ze stron, właściciel może podpisać dokument i sprzedać swój samochód, często otrzymując za niego gotówkę.