Wiele się mówi o tym, jak trudna jest praca zawodowego kierowcy. Nieprzespane noce, ciągły stres związany z krótkimi terminami, odizolowanie od rodziny i ciągłe bycie w gotowości. Nie jest to zdecydowanie praca dla każdego. Jest jednak odłam branży transportowej, którego pracownicy muszą znosić jeszcze więcej – kierowcy transportu ponadgabarytowego. Ten rodzaj transportu wymaga nie tylko mistrzowskiego opanowania kierownicy, ale także chirurgicznej precyzji, bezwzględnego opanowania oraz analitycznego myślenia. Dlaczego? Bo w tej branży nie przewozi się kontenerów czy materiałów budowlanych – zamiast tego przewozi się całe domy.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Aby głębiej poruszyć zagadnienie transportu ponadgabarytowego, musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym on w ogóle jest? Otóż jest to nic innego jak rodzaj transportu, którego ładunek nie podlega ograniczeniom zawartym w normach ruchu po drogach publicznych. Ładunek takiego transportu znacznie przekracza masą, wielkością lub obiema opisane w przepisach normy, przez co wymaga nietypowego, specjalistycznego podejścia.

Czego potrzeba do transportu ponadgabarytowego?

Skoro już wiemy, z czym mamy do czynienia, musimy znaleźć odpowiedź na to, czego potrzeba, aby tego rodzaju transport zrealizować? Pierwszym, o co będziemy musieli zadbać, jest oczywiście odpowiedni sprzęt. Potrzebujemy pojazdu i osprzętu, który nie tylko da radę przewieźć taki nienormatywny ładunek, ale także zrobi to bezpiecznie, nawet w nieprzewidywalnych warunkach.

Drugą kwestią, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę, są regulacje prawne, które definiują tego typu przewóz. Nie każdy może się podjąć transportu ponadgabarytowego, gdyż ten wymaga specjalnych pozwoleń. Chcąc uzyskać takie zezwolenie transportowe, nasz pojazd musi spełnić cały szereg warunków i wymagań. Żeby uświadomić sobie, jak restrykcyjne są przepisy w tej branży wystarczy spojrzeć na fakt, iż w tym momencie istnieje, aż 7 różnych pozwoleń dopasowanych do rodzaju i wielkości pojazdu, z którego będziemy korzystać.

Kierowca to nie wszystko

Ostatnią kwestią, którą warto wiedzieć, jest fakt, że transport ponadgabarytowy wymaga uczestnictwa pilota, który niejako kontroluje cały przejazd. Rola pilota w tego typu przedsięwzięciu jest kluczowa i dotyczy sygnalizowania innym uczestnikom ruchu, tego, że zbliża się transport ponadgabarytowy tak, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym użytkownikom drogi. Jak widać, sprawa nie jest prosta, dlatego też w przypadku potrzeby przetransportowania, czegoś nienormatywnego warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy nie tylko znają branżę, ale i mają odpowiednie pozwolenia i oczywiście doświadczenie w tego typu przewozie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]