Urządzenie rozruchowe

Rozładowany akumulator jest częstym problemem kierowców, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W sytuacji kryzysowej nie trzeba wcale korzystać z pomocy innych, a wystarczy jedynie zainwestować w dobre urządzenie rozruchowe, czyli tak zwany booster.

Urządzenie rozruchowe- czym jest, dlaczego warto je posiadać?

Urządzenie rozruchowe do samochodu charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem, lekką konstrukcję i poręcznością. Ten niepozorny sprzęt okazuje się nieoceniony w sytuacji rozładowania akumulatora. Dzięki niemu kierowca nie musi liczyć na pomoc innych uczestników ruchu drogowego. Booster pozwoli na szybki awaryjny start silnika. Sprzęty te mają sporą moc sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy mAh. Czasem mają też dodatkowe funkcje jak np. powerbank, latarka. Booster to mały gadżet, a więc bez trudu zmieścisz go do schowka. Uruchomienia pojazdu za pomocą boostera jest całkowicie bezpieczne. Urządzenie zapewnia awaryjny rozruch silnika, nawet w przypadku pełnego rozładowania akumulatora, niezależnie od wieku samochodu.

Zaletą takich sprzętów jest to, że do swojego działania nie wymagają zewnętrznego źródła prądu, a z ich obsługą poradzi sobie każdy kierowca. Warto dodać, że akumulatory boosterów nie mają efektu pamięci, a więc można z nich korzystać przez długi czas. Niektóre modele da się ładować nawet z gniazdka zapalniczki samochodowej. Dużym atutem jest też ich uniwersalność. Sprzęt ten nadaje się jako urządzenie rozruchowe do diesla, jak i silnika benzynowego.

Na co zwracać uwagę wybierając urządzenie rozruchowe?

Wybierając urządzenie rozruchowe do diesla czy też silnika benzynowego, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • napięcie (12 albo 24 V),
  • objętość oraz moc silnika do uruchomienia,
  • prąd rozruchowy,
  • pojemność baterii,
  • podłączenie do sieci zasilającej (12 albo 230 V).

Dostępne w sprzedaży boostery współpracują z akumulatorami o różnej pojemności. Możesz je ładować z sieci pokładowej samochodu tudzież z sieci elektrycznej 230 V. W przypadku regularnego korzystania z takiego urządzenia warto sięgnąć po tak zwane jump startery, które cechuje większa pojemność. Takie modele są w stanie działać przez długi czas bez konieczności ładowania.

Jak korzystać z boostera?

Urządzenie rozruchowe booster jest banalne w obsłudze. Do korzystania z niego nie trzeba wcale posiadać obszernej wiedzy. Każdy sprzęt posiada wbudowane albo dołączone w zestawie kable rozruchowe. Należy je tylko podpiąć do rozładowanego akumulatora. Oczywiście, trzeba zrobić to poprawnie. Najpierw podłącz klemę z plusem do plusa na akumulatorze, a następnie klemę minusową do drugiego bieguna (minusa). Potem włącz silnik i odepnij przewody, pamiętając o odwrotnej kolejności.

Booster to praktyczny sprzęt, w który powinien zainwestować każdy kierowca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]