Zanim wybierzesz akumulator - przeczytaj

Od czasu do czasu każdy, kto posiada samochód, musi stanąć przed niełatwym zadaniem wyboru nowego akumulatora. Dziś może się to okazać jeszcze większym wyzwaniem, szczególnie ze względu na ilość dostępnych produktów na rynku. Zanim jednak padnie ostateczna decyzja, warto zastanowić się, co spowodowało awarię akumulatora i wyeliminować ewentualne przyszłe awarie.

Przyczyna awarii

Akumulator Bosch, Varta i każdego innego producenta jest szczególnie podatny na wysokie temperatury w trakcie sezonu letniego. Temperatura pod maską zaparkowanego w słońcu samochodu znacznie się zwiększa, co może powodować utratę jego elektrolitu, a w efekcie skrócenie czasu jego funkcjonalności. Innym rezultatem wpływu wysokich temperatur albo ich znacznych różnic, może być korozja dodatnich płyt akumulatora.

Nieprawidłowe zamontowanie akumulatora w aucie również przyczynia się do jego uszkodzeń fizycznych. Klemy należy bardzo starannie przykręcić, a bolce akumulatora uprzednio wyczyścić. Pierwszym odruchem przy nieustających problemach z rozruchem lub brakiem prądu w aucie powinno być sprawdzenie stanu klem i ich przymocowania.

Kiedy należy wymienić akumulator?

Jak rozpoznać, że nasz akumulator nadaje się do wymiany? Każdy właściciel auta jest w stanie określić stan akumulatora bez pomocy fachowców.

Najprostszą i najbardziej efektywną metodą jest zakup specjalnego testera. Możemy z powodzeniem dostać go za niewielkie pieniądze, np. na Allegro. Dzięki jego pomocy jesteśmy w stanie określić czy akumulator kwalifikuje się do wymiany, czy najzwyczajniej należy go naładować.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli konieczne będzie zakupienie nowego akumulatora, należy zwrócić uwagę na wykonanie produktu. Sprawdzić rozmieszczenie biegunów, czyli po której stronie znajduje się biegun dodatni, a po której ujemny. Zazwyczaj możliwe jest również dokładne określenie wymiarów akumulatora i jego pojemności, określonych przez producentów danego auta.

Przy montażu nowego akumulatora należy również zadbać o przewody elektryczne oraz klemy, aby ich stan techniczny nie powodował kolejnych awarii. Wszelkie oznaki uszkodzeń mechanicznych oraz korozji czy osadów powinny być usunięte jeszcze przed zamontowaniem akumulatora.

Po więcej szczegółów lub nowy akumulator udaj się na https://mobilny-akumulator.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]