Zarówno zakup auta nowego, jak i używanego ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się jednym i drugim, ale jak zawsze w takich przypadkach bywa, wszystko zależy od nastawienia samego nabywcy. Warto jednak wcześniej wiedzieć, co nas czeka, gdy zdecydujemy się na którąś z obu opcji.
Zalety i wady kupna samochodu w salonie
Zakup samochodu w salonie wiąże się z prestiżem nabywcy. Emocje związane z odebraniem kluczyków od sprzedawcy i wyjechaniem po raz pierwszy nowym modelem na drogi może czasem przesłonić jednak zdrowy rozsądek. Na pewno zaletą inwestycji w nowe auto jest łatwość, z jaką się jej dokonuje. Z odpowiednią ilością pieniędzy lub wiarygodnością dla banku, który pozwoli nam na udzielenie kredytu, wystarczy wybrać w salonie interesujący nas model, dobrać odpowiednie wyposażenie, wpłacić zaliczkę i zaczekać kilka/kilkanaście tygodni na wymarzony samochód. Warto mieć na uwadze również fakt, że w wielu przypadkach ceny w salonach są negocjowalne, a często można również trafić na wyprzedaż rocznika. Ponadto po zakupie samochodu w pakiecie otrzymujemy 2-letnią gwarancję z opcją przedłużenia i zniżkę na ubezpieczenia OC/AC/NW.
Samochód, który wyjeżdża z salonu, traci jednak na wartości kilkadziesiąt procent – zależy to od marki, modelu i cykli modernizacyjnych, które zaplanował producent. Po drugie – użytkownicy nowych samochodów powinni robić przeglądy techniczne w autoryzowanych stacjach obsługi, aby nie utracić gwarancji. Zwykle są to jednak tylko dwa badania – jedno po roku, a drugie po dwóch latach użytkowania. Przy dłuższej gwarancji i dużej eksploatacji auta automatycznie zwiększa się koszty przeglądów.
Plusy i minusy zakupu auta używanego
Alternatywą dla zakupu nowego samochodu z salonu jest jego pozyskanie na rynku wtórnym. Koszt takiej inwestycji jest znacznie niższy, a kupujący nie musi martwić się o utratę wartości czy konieczność wykonywania przeglądów w wyznaczonych stacjach – stwierdza ekspert centrum motoryzacyjnego Auto Plus, które zajmuje się sprzedażą samochodów nowych i używanych. Kupując używany samochód, teoretycznie możemy sprzedać go za 2-3 lata z tylko niewielką stratą finansową.
Z drugiej strony znalezienie odpowiedniego samochodu wymaga długich poszukiwań, co może kojarzyć się z loterią. Znane są przypadki „zaniżania licznika”, jeśli chodzi o przejechane kilometry, tuszowanie drobnych lub większych niedoskonałości zarówno technicznych, jak i prawnych. Kupno pierwszego lepszego auta używanego może doprowadzić do tego, że znajdziemy się w posiadaniu reanimowanego naprędce wraku, dzięki czemu będziemy musieli zainwestować w jego naprawę kolejnych kilka tysięcy złotych. Warto mieć w takim przypadku znajomego mechanika, który uważnie obejrzy samochód i oceni jego stan, nawet pobieżnie, jeszcze przed zakupem.
Podsumowując, zakup modelu nowego, jak i używanego ma swoje plusy oraz minusy. Warto zastanowić się nad priorytetami w kwestii nabycia samochodu – czy musi on być używany, czy jednak lepiej wydać znacznie mniej, zostawiając sobie budżet na ewentualne naprawy.