Dlaczego markowe jest lepsze? Zalety oryginalnych części samochodowych

Rynek części samochodowych nieustannie się rozrasta. Zjawisko to ma swoje dobre, jak i złe strony. Ofertom nabycia oryginalnych elementów towarzyszą konkurencyjne oferty zamienników, produkowanych przez firmy o nie zawsze sprawdzonej renomie. Kupno części z nieznanych źródeł to ryzyko, bywające powodem nie lada kłopotów. Dlaczego lepiej korzystać z części oryginalnych?

Jakość gwarantowana

Oryginalne części, dostępne do nabycia w ASO marki, której samochód posiadamy, są identyczne z tymi, jakie znajdują się w aucie zmontowanym fabrycznie. Posiadanie elementów opatrzonych logo producenta to nie demonstracja prestiżu, a dowód zdroworozsądkowego myślenia. ,,Ponadto, to także gwarancja najwyższej jakości. Najlepiej, gdy kierowca decyduje się na montaż części w autoryzowanym serwisie, dzięki czemu przysługuje mu gwarancja. O ewentualne reklamacje zdecydowanie trudniej w przypadku małych warsztatów, dysponujących zamiennikami od niesprawdzonych importerów” – komentuje przedstawiciel Toyota Konsek w Sosnowcu, autoryzowanej stacji dealerskiej marki Toyota, świadczącej profesjonalne usługi serwisu aut.

Bezpiecznie na drodze

Specjaliści ds. komunikacji są zgodni – wadliwe części samochodowe przyczyniają się rokrocznie do ok. 3 tysięcy wypadków na polskich drogach. To prawie 10% ogółu wypadków! Większość odmawiających posłuszeństwa samochodów stanowią stare modele z nieoryginalnymi elementami zamiennymi. ,,Prawdopodobieństwo awarii części oryginalnych jest nawet o połowę mniejsze, niż zamienników. Wszystkie one są bowiem poddawane testom sprawności i bezpieczeństwa. O ile wobec tak niewielkich części jak wycieraczki, ma to znaczenie marginalne, tak już w przypadku klocków hamulcowych czy elementów układu jezdnego może zadecydować o naszym życiu lub zdrowiu” – przestrzega specjalista Toyota Konsek.

Przemyślana inwestycja

Częstym argumentem, przytaczanym przez zwolenników części zamiennych, jest ich niższa cena. To prawda, że za ,,oryginały” często musimy zapłacić więcej – trzeba jednak patrzeć na ten zakup, jako na inwestycję długoterminową. Jak już zauważyliśmy, prawdopodobieństwo awarii części oryginalnych jest o wiele mniejsze. Prawda ta znajduje potwierdzenie zwłaszcza w przypadku bardziej renomowanych marek – jak np. Toyota – które szczególnie dbają o standardy wszystkich produkowanych elementów. ,,Kupując wątpliwej jakości zamiennik, narażamy się na jego kolejną wymianę. Tym samym koszty rosną. Bywa też, że zamiennik nie tylko sam odmawia posłuszeństwa, ale uszkadza inną, oryginalną część. Jest tak np. z podrabianymi filtrami oleju, które źle dopasowane do silników, skracają ich żywotność. Czasem lepiej więc wydać więcej na początku, aby uniknąć późniejszych problemów, które odchudzą nasz portfel jeszcze bardziej” – konkluduje ekspert Toyota Konsek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać auto firmowe?
Następny artykułAuto nowe czy używane?

Stary wyga całkowicie pochłonięty motoryzacją. Samochody to jego największa pasja!