Wybieramy opony do samochodu dostawczego

Wielu z nas wydaje się, że opony do samochodów dostawczych znacznie różnią się od opon stosowanych w samochodach osobowych. Wbrew pozorom są to niemalże identyczne opony, a jedyna różnica to parametr nośności, który z oczywistych względów musi być większy. Co powinniśmy wiedzieć o oponach do samochodu dostawczego i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy ich zakupie?

Opony do samochodów dostawczych powinniśmy kupować na takiej samej zasadzie jak w przypadku opon do samochodów osobowych – zwróćmy uwagę na takie parametry jak i efektywność energetyczna opony, droga hamowania i hałas. Unia europejska wprowadziła kilka lat temu przepis nakazujący umieszczać na każdej oponie odpowiednią metkę z klasyfikacją wspomnianych trzech parametrów.

Indeks nośności

Podstawą wyboru opony do pojazdu dostawczego musi być jednak indeks nośności. Polskie prawo zabrania jazdy na oponach, których indeks nośności jest mniejszy od przewidzianego przez danego producenta pojazdu. Wynika to po prostu ze względów bezpieczeństwa, gdyż każda opona jest zdolna przenieść określony ciężar. Co prawda chwilowo udźwignie więcej kilogramów, jednak może to pozostawić na niej trwały ślad i uszkodzenie wewnętrzne, które następnie może doprowadzić do rozerwania opony (np. na autostradzie). Indeks nośności możemy wyliczyć również samodzielnie dzieląc dopuszczalną masę całkowitą pojazdu przez ilość kół.

„Paliwożerność”

Samochody dostawcze z założenia pokonują znacznie więcej kilometrów od samochodów osobowych i tym samym niezwykle istotny jest parametr efektywności energetycznej opony. Nawet jedna klasa wyżej może skutkować realnymi oszczędnościami na spalonym paliwie przez dany pojazd w ciągu całego roku! Należy pamiętać, że najbardziej oszczędne są opony oznaczone symbolem „A”, zaś opony oznaczone symbolem „G” są oponami najgorszymi.

Droga hamowania

Na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać. Również jak w przypadku efektywności energetycznej opony zastosowana została taka sama skala – decydujemy się na zakup opon oznaczonych literką „A” bądź znajdujących się jak najbliżej tejże.

[Głosów:1    Średnia:5/5]