Co jaki czas wymieniać opony w samochodzie

Do grona istotnych elementów pojazdów, które są odpowiedzialne za zapewnienie optymalnego poziomu dynamiki, komfortu i bezpieczeństwa jazdy, zaliczają się bez wątpienia opony. To one trzymają się podłoża i przenoszą moc silnika na jezdnię. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ogumienie zalicza się do grona elementów eksploatacyjnych o ograniczonej żywotności. Oznacza to, że raz na jakiś czas konieczne jest dokonanie wymiany opon w aucie. Dobrze jest uzyskać więcej informacji na ten temat.

Precyzyjne określenie trwałości oraz czasu żywotności ogumienia samochodowego nie jest łatwym zadaniem. Zużycie opon jest bowiem uzależnione od wielu czynników. Niezwykle istotną sprawą jest rodzaj pokonywanej nawierzchni, a także obciążenie, częstotliwość przyspieszania i hamowania czy też technika pokonywania zakrętów. Ogólna zasada mówi jednak, że statystycznie opona powinna wytrzymać przebieg na poziomie 50-80 tysięcy kilometrów. Są to przebiegi podawane przez producentów na podstawie granicznego zużycia bieżnika.

Co warto wiedzieć o czasie użytkowania opon?

Jeśli chodzi o czas użytkowania opon, a nie liczbę kilometrów to i tak należy brać pod uwagę pokonywane przebiegi. W przypadku pokonywania średnio 15 tysięcy kilometrów w okresie letnim, nowe ogumienie letnie powinno wystarczyć na około 5 sezonów, a pokonywanie 10 tysięcy kilometrów na sezon sprawia, że opony mogą być używane nawet przez około 8 sezonów. Po tym czasie opona ściera się na tyle, że jej bieżnik jest zbyt płytki, aby zapewnić bezpieczne prowadzenie i trakcję auta w każdych warunkach. Trzeba też dodać, że producenci zalecają używanie opon maksymalnie przez 10 lat od momentu ich produkcji, nawet jeśli nie zostaną osiągnięte wspomniane wyżej limity przebiegu.

Zgodnie z przepisami, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, jednak eksperci z branży motoryzacyjnej są zgodni, że taka wartość jest za mała, aby pojazd zachował optymalną przyczepność na przykład w czasie jazdy w deszczu i po kałużach. To dlatego wielu fachowców zaleca minimalną grubość 3 mm przy oponach letnich oraz 4 mm, jeśli mamy do czynienia z ogumieniem zimowym.

Kiedy jeszcze konieczna jest wymiana ogumienia?

Istnieją pewne sytuacje, w których opony należy wymienić szybciej, niezależnie od grubości bieżnika czy też przebiegu. Do ich grona można zaliczyć poniższe przypadki:

  • nierównomierne zużycie ogumienia,
  • ciała obce znajdujące się w gumie (gwoździe, kamienie, itp.),
  • różne uszkodzenia i objawy zużycia, takie jak sparciała guma, przecięcia, pęknięcia, bąble, itp.,
  • oznaki uszkodzenia wentyla,
  • wibracje lub „bicie” wyczuwane w czasie jazdy.

Oczywiście w takich sytuacjach w pierwszej kolejności warto udać się do warsztatu wulkanizacyjnego. W wielu przypadkach możliwa jest bowiem skuteczna naprawa. Jeśli jednak jest ona niemożliwa lub nieopłacalna, wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana opon.

Opony powinno się wymieniać kompletami. Najlepiej jest wymienić wszystkie cztery sztuki, ale absolutne minimum to wymiana dwóch opon na tej samej osi. Zagwarantuje to równomierne zużycie obu opon oraz generowanie przez nie optymalnych osiągów z zakresu dynamiki i bezpieczeństwa jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]