Urządzamy mieszkanie loft

Stoisz przed decyzją o remoncie wnętrza swojego mieszkania? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy charakterystyczne elementy loftów.

W ostatnich latach jednym z popularniejszych projektowych styli jest loft. Wiele światowej klasy budynków powstałych ostatnimi laty jest wykonanych właśnie w klimacie industrialnym. Chociaż styl industrialny i loftowy nieco się od siebie różnią, w artykule sformułowań tych będziemy używać zamiennie.

Styl loftowy – czym się charakteryzuje.

Aby dobrze zrozumieć ideę stylu loftowego warto nieco poznać jego historię. Jak powszechnie wiadomo styl nawiązuje do typowych amerykańskich wiekowych wnętrz przemysłowych, w których dominuje cegła, beton, stal, drewno oraz szkło. Styl industrialny to szerokie przestrzenie, niezabudowane elementy instalacji oraz duże wpuszczające wiele światła okna. Ale czy wiesz dlaczego wnętrza fabryk oraz obiektów przemysłowych były tworzone właśnie w ten sposób? W Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku powstawało wiele zakładów produkcyjnych. Tworzono wielkie młyny, manufaktury produkujące wyroby chemiczne, stalowe, papiernie i najróżniejsze inne. Pod koniec XVIII wieku jeszcze nie była powszechnie dostępna elektryczność oraz światło, dlatego budynki przemysłowe projektowane były tak, aby do ich wnętrz dostawało się jak najwięcej światła dziennego. Stąd właśnie w typowej industrialnej architekturze te wielkie okna usytuowane tuż przy górnym stropie kondygnacji. Poszczególne pomieszczenia projektowano tak, aby całe ich wnętrze było oświetlane światłem dziennym. Jak z czasem zauważono w budynkach przemysłowych cyklicznie powstawały niszczycielskie pożary. Jak nietrudno się domyślić pożar w obiekcie przemysłowym pełnym nowoczesnych maszyn oraz kosztownych materiałów zazwyczaj doprowadzał firmę do całkowitej ruiny. Pomysłem na ograniczenie strat związanych z rozprzestrzenianiem się pożarów było między innymi projektowanie takich wnętrz, w których ograniczono by to do minimum. Stąd właśnie duże i wysokie przestrzenie w obiektach industrialnych. Powierzchnia ścian była gładka, często nie pokryta nawet tynkiem, a elementy instalacji niczym nie były zabudowywane. Dzięki wprowadzeniu tych rozwiązań podobno udało się w znaczący sposób ograniczyć niszczycielskie pożary w obiektach przemysłowych w XVIII wieku. Oczywiście w miarę rozwoju technologicznego budownictwo przemysłowe przechodziło ewolucję – było to chociażby związane z wdrażaniem na masową skalę oświetlenia elektrycznego. To właśnie dlatego budynki industrialne mogą znacząco się od siebie różnić w zależności od tego, w jakim okresie były wznoszone. Na przykład początek dwudziestego wieku przyniósł istotne zmiany na skutek wykorzystywania w zakładach przemysłowych innego typu paliw, co również przełożyło się na chociażby zmianę wykorzystywanych do ich budowy materiałów (drewno i cegłę zastępowano stalą i betonem). Rozumiejąc te podstawy, można również dostrzec głębszą ideę w loftowych projektach wnętrz.

Meble loftowe

Oczywiście zakres wdrożenia cech charakterystycznych stylu industrialnego może znacząco się różnić. O ile w domach jednorodzinnych można realizować w zasadzie wszelkie projekty, o tyle w mieszkaniach w blokach możliwości są dość ograniczone. To właśnie dlatego, gdy obecnie mówimy o urządzaniu mieszkania w stylu loftowym zazwyczaj mamy na myśli nie tyle samą bryłę budynku czy ilość przeszkleń, ale raczej rodzaj użytych elementów wyposażenia wnętrza. Do tych kluczowych należą oczywiście meble. Producenci mebli zauważają, że do najlpopularniejszych należą stoły loftowe. Oczywiście sercem każdej jadalni jest solidny stół – to właśnie na nim w pierwszej kolejności koncentrujemy naszą uwagę wchodząc do takiego pomieszczenia. Czym charakteryzują się stoły wykonane w stylu industrialnym. Podobnie jak inne meble tego typu – wyróżnia je stosunkowo prosta forma oraz charakterystyczne dla stylu industrialnego materiały. W produkcji stołów loftowych najlepiej sprawdza się solidne drewno dębowe oraz stal. Przy czym oczywiście do produkcji stosunkowo niedrogich mebli wykorzystuje się płyty wiórowe. Pozostając jeszcze przez chwilę w temacie płyt wiórowych warto wiedzieć, że płyta płycie nierówna – do najlepszych jakościowo należą płyty mdf. Warto zwracać na to uwagę podczas wybierania mebli, gdyż kwestia ta bezpośrednio przekłada się na żywotność mebla. Ogromne znaczenie ma również jakość zastosowanego laminatu.

Platforma mebli – kup meble bezpośrednio od producenta

Zastanawiasz się nad zakupem mebli loftowych do swojego mieszkania? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą producenta mebli Egen Platforma Mebli. Firma od lat specjalizuje się w produkcji solidnych mebli industrialnych. Zamawiając meble w sklepie Platformamebli.pl mogą Państwo kupić stoły, stolik, regały i inne meble w bardzo atrakcyjnych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]