Czym jest lokalizator GPS?

Zmniejszenie kosztów na samochód, podwyższenie bezpieczeństwa, możliwość efektywniejszego kierowania firmą – zalety monitoringu GPS wywołują, iż z roku na rok wzrasta liczba samochodów zaopatrzonych w tego typu systemy.

Czy warto zakupić monitoring GPS do samochodu?

Zalety nadajnika GPS do auta ciężko przecenić. Przede wszystkim pozwoli z ogromną dokładnością ustalić położenie lokalizowanego pojazdu, i przy okazji zbiera oraz przekazuje dane dotyczące parametrów eksploatacyjnych samochodu. W rezultacie w dowolnej chwili można zobaczyć, gdzie znajduje się auto. Po co? Aby np. rodzice nie musieli niepokoić się o pojazd dany dzieciom, nieroztropni kierowcy o to, gdzie zaparkowali auto, oraz administratorzy flot o odpowiednie wykonywanie zadań przez pracowników, jakim powierzono samochód firmowy. Co więcej – system GPS do pojazdu gwarantuje oszczędność pieniędzy, umożliwiając sprawdzanie wykorzystania paliwa, tras oraz czasu spędzanego w trasie przez kierowców. Dzięki temu fleet manager zmniejsza wykroczenia oraz grabieże. Zamontowanie urządzenia GPS do pojazdu oraz poinformowanie o tym użytkowników samochodu bezpośrednio oddziałuje również na bezpieczeństwo. Kierowcy są bowiem świadomi, iż czuwa nad nimi system monitorujący m.in. szybkość jazdy, i w rezultacie właściciel auta lub osoba sprawująca nadzór nad flotą mogą wyciągnąć konsekwencje względem osób za entuzjastycznie wciskających pedał gazu w podłogę.

Jak funkcjonuje lokalizator GPS w samochodzie?

Lokalizator pojazdów GPS działa na analogicznej zasadzie, co nawigacja samochodowa. Odbiera sygnał z satelitów okrążających Ziemię, natomiast ustalanie pozycji opiera się na pomiarze czasu dojścia sygnału z satelitów do odbiornika, co zapewnia określenie odległości między nim oraz urządzeniami znajdującymi się na orbicie. Lecz to nie koniec. Gdyż sygnał GPS może zostać zagłuszony czy nie być dostępny ze względu na brak widoczności nieba (np. w domach, tunelach itp.), elementy montowane w autach stosują także sygnał bezprzewodowy ze stacji bazowych GSM (tzw. BTS – Base Tranceiver Station). Dzieje się to za sprawą karty SIM umieszczonej w każdym urządzeniu lokalizacyjnym. Kiedy samochód porusza się, lokalizator zbiera informacje o stacjach bazowych GSM, z jakimi łączy się, i również siłę sygnału połączenia. Gdyż lokalizacja stacji bazowych jest stała oraz znana, można ustalić położenie modułu GPS względem niej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]