Demony prędkości najwyżej jakości. Sportowe modele marki Toyota

Chodź nazwa ,,Toyota” nie budzi skojarzeń z ostrą sportową jazdą, japoński koncern już od lat sześćdziesiątych mocno angażował się w produkcję aut o nieco wyższych osiągach. Tradycja ta nie została zachwiana po dziś dzień, czego żywym przykładem jest jeden z najnowszych modeli, Toyota GT86.

Kilkadziesiąt lat tradycji

Debiutujący w 2012 roku GT86 to owoc pięćdziesięcioletnich doświadczeń marki Toyota w produkcji aut sportowych. Rozpoczęło się ,,z przytupem”, od produkowanego w latach 1965-1969 modelu Sports 800. Samochód był w stanie osiągnąć prędkość 156 km/h, spalając zaledwie 3,4 litra benzyny na 100 km! Model zasłynął wyprzedzającymi swoje czasy rozwiązaniami technicznymi, takimi jak lekka aluminiowo-stalowa konstrukcja nadwozia i horyzontalny, dwucylindrowy silnik o niebywałej, wspomnianej wyżej ekonomice.

Sukces produkcyjny ,,praojca” sportowej Toyoty skłonił koncern do kolejnych inwestycji. Na przestrzeni lat powstały m.in. cieszące się powszechną sympatią modele 2000GT (przez wielu uznawany za najpiękniejszy samochód w historii Toyoty), Celica GT, MR2 oraz niepozorna Corolla AE86, która przyczyniła się do popularyzacji driftingu w Japonii, a także stanowiła bezpośredni punkt odniesienia dla modelu GT86. Miano prawdziwej ikony zyskała natomiast produkowana od 1992 r. Toyota Supra IV. W swojej 330-konnej wersji z dwoma turbosprężarkami stanowiła ona konkurencję dla takich potentatów, jak Ferrari czy BMW.

Nowa Toyota GT86

Tylnonapędowy GT86 to pojazd zgodny ze sportowym duchem Toyoty. Projektanci, czerpiący inspirację z poprzednich modeli (przede wszystkim Corolii AE86), opracowali bryłę auta o idealnie wyważonym, nisko położonym środku ciężkości, umożliwiającym dynamiczną jazdę nawet przy ostrych łukach. Wyjątkowość doznań gwarantuje 2-litrowy silnik typu boxer o mocy 200 KM, przyśpieszający do 100 km/h w zaledwie 7,6 sekundy.

Model zbiera niemal wyłącznie entuzjastyczne recenzje, a co równie ważne jest dostępy w dość przystępnej cenie. ,,Nową Toyotę GT86 można nabyć w podstawowej wersji już za 119 tysięcy złotych. Istnieje też możliwość rabatów w ramach wyprzedaży rocznika oraz zakupów ratalnych. Wystarczy odwiedzić nasz salon i zapoznać się ze szczegółami” – informuje przedstawiciel Toyota Konsek Rybnik, autoryzowanej stacji dealerskiej marki Toyota. Miłośnicy sportowych wrażeń nie powinny zatem zwlekać. Prawdziwa okazja czeka tuż za rogiem. Grzech nie skorzystać!

[Głosów:1    Średnia:5/5]