Jak robi się znaki drogowe?

Znaki drogowe informują nas o tym, jakie zasady ruchu obowiązują na danej drodze albo w innej przestrzeni. Rozpoznawania znaków uczą się już najmłodsi, aby poruszać się bezpiecznie, jako że ze znakami spotykamy się praktycznie na każdym kroku. Jak jednak produkuje się znaki drogowe?

Obecna technika produkcji znaków drogowych znacznie różni się od tej, która obowiązywała w przeszłości. Pierwsze znaki drogowe, które pojawiły się około 1790 roku, natomiast w Polsce w 1908 roku, były malowane. Z takimi znakami drogowymi, które były produkowane przez malowanie według szablonów na wycinanych blachach, mieliśmy do czynienia jeszcze nie tak dawno. Teraz w tym celu stosuje się już nowocześniejsze rozwiązania, które powodują, że znaki są bardziej czytelne, trwałe i estetyczne.

Firmy oferujące znaki drogowe posiadają profesjonalne linie produkcyjne, które pozwalają im na tworzenie znaków najwyższej jakości. Tarcze znaków najczęściej wykonuje się z blachy stalowej ocynkowanej lub blachy aluminiowej, które odporne są na korodowanie. Dodatkowo stosuje się specjalne wzmocnienia, na przykład na obwodzie są one wzmacniane przez zagięcie krawędzi.

Znaki są wycinane laserowo lub plazmowo, natomiast elementy lica najczęściej nanosi się z użyciem sitodruku lub też wycina się z folii na ploterach. Stosuje się też malowanie metodą proszkową, dlatego pomalowane elementy są pokryte równomierną warstwą farby. Na licach znaków można też umieścić folie, na przykład odblaskowe, fluorescencyjne, co powoduje, że są one dobrze widoczne również po zmroku.

Tak wykonany znak drogowy może być następnie umieszczony na słupku – za jego dokładne zamocowanie odpowiadają uchwyty montażowe.

W Polsce działa wiele firm zajmujących się produkcją znaków drogowych. Z oferty można skorzystać również w firmie Metaltech (Metaltech.pl), która specjalizuje się w dostarczaniu konstrukcji i elementów stalowych. W sprzedaży firma posiada między innymi meble miejskie, platformy parkingowe, konstrukcje stalowe budowlane, drogowo-mostowe, energetyczne, urządzenia bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego. Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na jej stronie internetowej: Metaltech.pl.

[Głosów:3    Średnia:3/5]