Dodatki do układu paliwowego

Dodatki do paliw to temat, który co jakiś czas wraca jak bumerang. Zwłaszcza że takich specyfików przybywa w sklepach, a co za tym idzie – ich działanie budzi dużą ciekawość kierowców. Warto przyjrzeć się dostępnym na rynku uszlachetniaczom oraz temu, które z nich tak naprawdę działają.

Paliwo i pogoda

Co jakiś czas słyszymy, że instytucje zajmujące się kontrolą paliw dostępnych na stacjach wykazują spore nieprawidłowości. Jakość paliwa nie zawsze jest taka, jak być powinna, a to zdecydowanie nie wpływa dobrze na silniki w naszych samochodach. Problemy tym spowodowane można odczuć zwłaszcza zimą. Najbardziej narażeni są właściciele diesli, ponieważ tzw. „zimowy” olej napędowy, nawet jeśli spełnia minimalne normy, to w kilkunastostopniowy mróz jest w stanie doprowadzić nawet do całkowitego zatrzymania silnika. Benzyna o letnich parametrach również może sprawić nieco trudu – silnik będzie mniej chętnie odpalał. Jeśli samochód jest sprawny, to takie utrudnienie nie powinno uniemożliwić jazdy.

dodatki_do_paliwa

Dodatki pomagają?

Sprawne auto powinno zawsze odpalić i jechać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także samochody jeżdżące głównie na krótkich trasach oraz te z instalacjami LPG. Paliwo i olej w takich pojazdach są szczególnie narażone na skraplanie wody, a co za tym idzie znaczne pogorszenie jakości paliwa. Użytkując w ten sposób samochód, warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnych dodatków wlewanych do baku paliwowego, tzw. uszlachetniaczy.

silnik_dodatki

Czyścimy układ!

Co jakiś czas można wyczyścić układ paliwowy w swoim samochodzie – taki zabieg, wykonany raz na jakiś czas z pewnością nie zaszkodzi. Zwłaszcza jeśli mamy starsze auto. Nie dajmy się jednak zwariować, słuchając opinii, że już po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów w układzie paliwowym pojawiają się szkodliwe osady. Nawet jeśli tak się dzieje, to nic groźnego. Nie przesadzajmy z częstotliwością, bo jak wiadomo – nadgorliwość może szkodzić. Wlewajmy dodatki przy tankowaniu, nie częściej. Sięgajmy też po dobrej jakości produkty czyszczące, np. firmy Liqui Moly – Oczyszczacz wtryskiwaczy

dodatki_do_paliw

Depresator – co to takiego?

Depresatory to dodatki, które przydadzą się kierowcom diesl`ów, szczególnie w zimie. Taka potrzeba nie dotyczy jedynie tych osób, regularnie tankujących olej napędowy o zwiększonej odporności na mróz. W pozostałych przypadkach mogą okazać się niezwykle przydatne. Depresatory zwane są także „antyżelami”, obniżają temperaturę blokowania zimnego filtra oraz temperaturę mętnienia oleju napędowego. Dobrze jest dodawać je do paliwa podczas tankowania, jeszcze zanim zacznie się proces żelowania paliwa w baku. Niestety jeśli parafina już się wytrąciła, taki specyfik nie zadziała – wtedy jedyną receptą będzie ogrzanie auta w garażu. Nie należy także długo wozić w deprasatorów w bagażniku samochodu, gdyż one również mogą ulec zżelowaniu. Jaki depresator warto kupić? Przede wszystkim sprawdzony i markowy, np. Liqui Moly Depresator

Czyszczenie filtra DPF

Samochody z filtrem DPF, które pokonują jedynie krótkie odcinki, mają problem z wypalaniem się zbyt dużej ilości sadzy. Z tego powodu filtry DPF są często zanieczyszczone. Oczyszczanie filtrów DPF można wspomóc, dolewając do baku specjalny preparat obniżający temperaturę, dzięki czemu możliwe jest wypalenie sadz z układu wydechowego i filtra. Takie dodatki aplikuje się do baku co kilka tysięcy kilometrów. Nie powinno się jednak robić tego prewencyjnie, bez widocznej potrzeby. Jaki środek warto zastosować? Podobnie, jak pisaliśmy wyżej – renomowanej marki, np. Liqui Moly – Dodatek do ochrony filtra DPF.

dodatki_do_paliw_diesel_benzyna

Stosowanie dodatków – wnioski

A zatem, jak widać, dodatków używać można, a w niektórych przypadkach nawet trzeba. Nie należy jednak z nimi przesadzać, dlatego planując wlać cokolwiek do baku, przeczytajmy etykietę na specyfiku. Niektóre z nich powinny być dodawane nie częściej niż co kilka tysięcy kilometrów. Poza tym, stosując takie preparaty z nowym aucie, możemy mu zaszkodzić. Zanim cokolwiek zastosujemy poczytajmy i sprawdźmy, czy aby na pewno czegoś nie uszkodzimy. Najważniejsze jednak, aby kupować markowe produkty, które są badane pod kątem bezpieczeństwa i sposobu działania. W sklepie Nocar.pl znajdziecie jedynie markowe i dobre dodatki do paliw – koniecznie zobaczcie.

Źródło zdjęć: liqui-moly.com, pixabay.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]