Numer VIN – co musimy o nim wiedzieć?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że numer rejestracyjny nie jest jedynym numerem identyfikującym pojazd. Co prawda jest to numer widoczny z zewnątrz dla każdego, jednak jest to zarazem numer wtórny nadawany przez właściwy wydział komunikacji. Nawet po zdjęciu tablic rejestracyjnych jesteśmy w stanie zidentyfikować dany pojazd po jego numerze VIN. Dlaczego właśnie ten numer jest tak istotny?

Identyfikacja pojazdu

jak już wspomnieliśmy we wstępie, numer VIN pozwala na dokładna identyfikację konkretnego pojazdu. Według obowiązujących przepisów prawa definiujących normę ISO-3779, numer VIN stosowany w Unii Europejskiej jest ciągiem 17 znaków, z których można odczytać podstawowe informacje o pojeździe. Są w nim zakodowane nie tylko kod producenta pojazdu, typ pojazdu (wersja nadwozia, typ silnika) oraz numer seryjny danego pojazdu. Często poprzez dostęp do systemu danego producenta to właśnie po numerze VIN jesteśmy w stanie zidentyfikować wyposażenie, z którym samochód wyjechał z fabryki oraz całą historię napraw i wizyt w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

Samochód z pewnego źródła?

Numer identyfikacyjny VIN pozwala również na ustalenie czy kupowany przez nas pojazd nie pochodzi z kradzieży bądź nie jest poszukiwany z jakiegokolwiek innego powodu. Warto mieć jednak na względzie, że bardzo często stosowaną praktyką jest przebijanie numerów identyfikacyjnych, aby ukryć pochodzenie danego egzemplarza. Jeżeli w okolicach numeru VIN widzimy jakiekolwiek oznaki naprawy blacharskiej lub lakierowania, to warto dokładnie sprawdzić dany pojazd!

Części zamienne

Posłużenie się numerem VIN pozwala nam również na szybkie ustalenie konkretnych numerów części zamiennych. W ten sposób możemy uniknąć pomyłki przy ich zakupie.

Podsumowując, numer VIN znajdziemy coraz częściej nie tylko w komorze silnika, ale również w innych częściach pojazdu. Coraz częściej jest on nabity również pod dywanikiem pasażera bądź na słupku przy drzwiach kierowcy.

Zapisz się na kurs doszkalający ze szkołą jazdy Dzierżoniów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]