Kupno samochodu bez dowodu rejestracyjnego?

Pomimo tego, że zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem, to dla wielu z nas jest to jedyna możliwość na zakup wymarzonych czterech kółek. Niestety ceny samochodów z salonu zaczynają się od około 40 tysięcy złotych, zaś za przyzwoity model z dobrym wyposażeniem przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy kupić konkretny, używany egzemplarz, a sprzedający nie posiada kompletu dokumentów – przede wszystkim dowodu rejestracyjnego?

Już w tym momencie warto wyraźnie zaznaczyć i podkreślić, że zakup samochodu bez dowodu rejestracyjnego wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Taki samochód może mieć nie tylko niepewną przeszłość, ale jednocześnie będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami i wizytami w odpowiednich urzędach. Warto mieć jednocześnie na względzie to, że nie zawsze rejestracja takiego pojazdu i poruszanie się nim po drogach będzie możliwe!

Odzyskujemy zagubiony dowód

Jeżeli samochód zarejestrowany był w Polsce to możliwe jest co prawda uzyskanie duplikatu dowodu rejestracyjnego, jednak jest to żmudne i czasochłonne. Warto zaznaczyć, że możliwe jest to jedynie w macierzystym wydziale komunikacji (tam, gdzie był on zarejestrowany).

Możliwe pułapki?

Decydując się na zakup pojazdu bez dowodu rejestracyjnego warto dokładnie sprawdzić czy otrzymamy od sprzedającego kartę pojazdu – jej brak uniemożliwia przerejestrowanie samochodu, a tym samym w praktyce uniemożliwia poruszanie się nim po drogach.
Warto dokładnie rozważyć również zakup pojazdu z tak zwanym „miękkim dowodem rejestracyjnym”, gdyż jest to okres, w którym sprawdzana jest poprawność oraz legalność wszystkich dokumentów pojazdu. Jest to okres poprzedzający właściwą rejestrację pojazdu.

Samochód nieprzerejestrowany?

Jeżeli samochód nie jest przerejestrowany na sprzedającego, to należy bezwzględnie sprawdzić czy dostaniemy razem z samochodem cały ciąg umów pokazujących przechodzenie samochodu z rąk do rąk – każda nieścisłość będzie zakwestionowana przez urząd, a tym samym rejestracja pojazdu będzie utrudniona lub całkowicie niemożliwa.

Dowód zatrzymany przez policję?

Wiele wątpliwości pojawia się na gruncie braku dowodu rejestracyjnego w związku z zatrzymaniem go przez policję – w takiej sytuacji jednak sprawdzenie danych pojazdu i jego dokumentacji jest znacznie trudniejsze i wymaga znacznie więcej uwagi.

[Głosów:9    Średnia:2.3/5]