Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy samochód najlepiej wygląda zaraz po tym, jak opuści on salon sprzedaży – to właśnie wtedy lakier pozbawiony jest jakichkolwiek skaz, wad i rys, a jednocześnie jego blask jest największy. Wraz z upływem czasu i kolejnymi przejechanymi kilometrami lakier nie tylko ulega licznym zarysowaniom, ale również dość często blaknie. Jak dbać o lakier na karoserii naszego samochodu, aby zachował on swój pierwotny wygląd?
Co prawda niemożliwe jest unikanie szkodliwych czynników, gdyż musiałoby się to wiązać z nieużytkowaniem danego samochodu i zamknięciem go w szczelnym garażu, to jednak w dość prosty sposób możemy wpłynąć na ochronę lakieru.
Pielęgnacja samochodu
Podstawą dbałości o lakier samochodowy jest odpowiednia pielęgnacja lakieru – mowa tutaj o szybkim usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń, które mogą następnie powodować trwałe uszkodzenie powłoki lakierniczej. Chodzi o takie rzeczy, jak ptasie odchody czy owady, które to dość szybko wchodzą w reakcje z lakierem, powodując liczne wżery.
Warto jednocześnie stosować chemię renomowanych producentów, która znacznie lepiej radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, a jednocześnie zostawia neutralne pH na czyszczonej powierzchni.
Po dokładnym umyciu i wyczyszczeniu lakieru warto go dodatkowo zabezpieczyć wykorzystując do tego twardy wosk. Co prawda wymaga to odrobiny pracy oraz cierpliwości, to jednak po tym zabiegu usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z lakieru będzie znacznie prostsze.
Jeżeli zależy nam na czasie, to alternatywnym rozwiązaniem może być użycie płynnego wosku, który może być stosowany nawet w pełnym słońcu na bardzo rozgrzane elementy blacharskie.
Co jeżeli nasz lakier jest zniszczony?
W sytuacji, gdy nasz lakier utracił już pierwotny blask, mamy dwie możliwości – ponowne lakierowanie całego samochodu lub polerka powierzchni lakieru. Wbrew pozorom polerka jest nie tylko tańsza i szybsza, ale jej efekty mogą być porównywalne do lakierowania.