Opony do jazdy w terenie

Opony przeznaczone do jazdy w terenie na nawierzchni utwardzonej, czyli na drodze betonowej lub na asfaltowej zużywają się o wiele szybciej niż na piaszczystej gruntowej drodze. Z tej konkretnej przyczyny ludzie eksploatujący samochody terenowe z ogumieniem terenowym wolą unikać jazdy po asfalcie, a jeśli już po nim jadą to w łagodny sposób. Mowa tu dokładnie o tym, że agresywna jazda zwiększa zużycie ogumienia tego typu i to zwłaszcza wtedy gdy pojazd terenowy pokonuje zakręt na asfalcie w agresywny sposób.

Istotnym jest też i to, że to opony do jazdy w terenie kosztują miłośnika jazdy terenowej tyle co trzy lub cztery komplety opon szosowych. Z tej konkretnej przyczyny ma najczęściej dwa auta, a jeśli ma już to jedno auto terenowe, to eksploatuje je tak by po asfalcie jeździć jedynie na krótkich dystansach i w spokojny sposób. Niektórzy fanatycy jazdy w terenie, którzy mają tylko jedno auto terenowe i poza tym nie mają nawet kompaktowego maluszka zmieniają całe koła, czyli mają jeden komplet felg z oponami terenowymi, drugi z oponami szosowymi letnimi, a trzeci z typowymi zimówkami. Koła te zmieniają czasami dość często, bo w weekend wielu z nich chce się zabawić w trudnym lub w średnim terenie. Taka zabawa to konieczność zmiany kół i nie jest ona opcją trudną jeśli dany miłośnik ma profesjonalny podnośnik i klucz udarowy. W tego typu przypadkach praca nie jest skomplikowana i zajmuje blisko dwadzieścia minut. Dlatego taki miłośnik terenowej jazdy dość często sięga po tego typu patenty, po to by mieć te opony takie jak te https://noweopony.pl/opony/195/65/r14 do jazdy w teren na jakieś kilka lat.

Czy wymiana kół jest zawsze możliwa?

Rzecz jasna nie zawsze ma możliwość zmiany kół na te z oponami szosowymi i wtedy musi jechać po asfalcie przez jakieś pół godziny, po to by zdążyć na czas. Jednak tego typu sytuacje nie są normą, tylko potrzebą danej chwili. Dlatego auta terenowe z tym specjalistycznym ogumieniem widuje się głównie na jakichś zlotach miłośników jazdy terenowej. Jeśli zaś chodzi o drogi asfaltowe całego świata i te łatwo przejezdne drogi gruntowe, to w ich przypadku najczęściej spotykanymi autami są SUVy, czyli pojazdy, które muszą sobie radzić z wysokimi krawężnikami i z dość łatwymi podjazdami.

Czy jakość opon ma znaczenie?

Dobry stan ogumienia to jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze bezpieczeństwo za kierownicą. Złej jakości opony mogą powodować braki w przyczepności, przez co panowanie nad pojazdem w kluczowych momentach może być utrudnione. Kiepskie opony to także znacznie dłuższa droga hamowania. Jej wpływu na bezpieczeństwo wyjaśniać nie trzeba.

Dobra opona  przede wszystkim nie może być zużyta. Poznamy to po specjalnie nadlanym elemencie pozwalającym ocenić głębokość bieżnika. Zbyt płytki oznacza, że opona nie spełnia już parametrów zapewniających bezpieczeństwo na drodze.

Głębokość bieżnika to jednak nie wszystko. Liczy się też wiek opony. Z biegiem lat guma traci swoje właściwości, nie zachowuje się już tak jak zaraz po zjechaniu z taśmy produkcyjnej. Dlatego lepiej unikać jazdy na oponach starszych niż 5 lat. Po tym czasie warto rozważyć zakup nowych opon. Nie musimy pamiętać, kiedy dokonaliśmy zakupu (nie zawsze też jesteśmy pierwszymi użytkownikami danego zestawu ogumienia). Rok produkcji oznaczony jest na oponie. Wystarczy znaleźć symbol DOT. Za nim, znajdziemy między innymi czterocyfrowy kod. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, dwie kolejne rok. Warto sprawdzać wiek opon. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia pozostaje miejsce w którym je kupujemy. Warto stawiać na te dostępne na https://noweopony.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]