Pompa ciepła

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne w Polsce urządzenia grzewcze. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na ich zakup, skoro wcale nie są to tanie urządzenia?

Zalety pomp ciepła naprawdę aż trudno przecenić. Ujmując sprawę kolokwialnie pompy ciepłą pozwalają korzystać z darmowej energii. Są to jedne z najskuteczniejszych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jak wiadomo, energia jest wszędzie wokół nas – potrzebujemy jedynie odpowiedniej technologii, która pozwoli nam tę zgromadzoną w przyrodzie energię wykorzystywać do naszych celów.

Pompy ciepła – zasada działania

Chociaż pompy ciepła zazwyczaj wydają się stosunkowo nowym wynalazkiem, okazuje się, że historia ich odkrycia sięga aż XIX wieku! W połowie stulecia słynny fizyk William Thomson odkrył, że zasada działania chłodziarki w sumie może również pozwolić na stworzenie urządzenia grzewczego. Jednak w tamtym okresie nie było potrzeby tworzenia tego typu rozwiązań. Wszelkie surowce energetyczne były pod dostatkiem. W początkowych dekadach nawet chłodziarki nie miały racji bytu – wolano raczej transportować lud z lodowców niż tworzyć jakieś tego typu urządzenia. Tak naprawdę dopiero kryzysy wywołane obiema światowymi wojnami przyczyniły się do poszukiwania efektywniejszych metod ogrzewania. Swój niemały udział w dopracowywaniu technologii wykorzystywanych w pompach ciepła miał sam Albert Einstein. Obecnie podobnie jak w pierwszej połowie XX wieku ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na energię odnawialną. W Polsce w ciągu ostatniego roku popyt na pompy ciepła wzrósł na ogromną wręcz skalę.

Zasada działania pompy ciepła jest w zasadzie taka sama jak chłodziarki. Za pomocą sprężarki oraz czynnika ciepło nagromadzone w jednym miejscu może być przenoszone w inne miejsce – na przykład do znajdującego się obok domu jednorodzinnego. Pompy ciepła mogą przenosić energię z wody (rzeki, jeziora, wody podziemne), z gruntu oraz z powietrza. W ofertach firm specjalizujących się w technice grzewczej można znaleźć zazwyczaj 3 rodzaje pomp ciepła: gruntowe, wodne oraz powietrzne. Z uwagi na łatwość montażu w Polsce najlepiej przyjęły się powietrzne pompy ciepła.

Pompa ciepła – dlaczego to się opłaca

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem pompy ciepła do swojego domu trochę jest odstraszanych stosunkowo wysokimi cenami tych urządzeń. Najtańsze pompy powietrzne to wydatek rzędu ok. 20 czy 30 tysięcy. Gruntowe pompy ciepła są jeszcze droższe. Jednak wiele osób patrzy na ten wydatek jak na inwestycję. Szczególnie w obecnych czasach wysokiej inflacji, zgromadzone na koncie środki warto rozsądnie inwestować. Wykorzystanie takich środków na montaż pompy ciepła to inwestycja na lata. Przez kolejne lata będzie można korzystać z energii cieplnej praktycznie za darmo – jedyne wydatki, to koszt energii elektrycznej niezbędnej do zasilania całej instalacji. Zwrot z inwestycji w pompę ciepła jest szczególnie szybki przy obecnych wysokich cenach opału.

Oczywiście zastosowanie pomp ciepła ma zalety nie tylko ekonomiczne. W Europie od lat głośno mówiło się o potrzebie dbania o nasze środowisko naturalne i konieczność zredukowania emisji gazów cieplarnianych. Dla miłośników ochrony środowiska pompa ciepła to znakomite rozwiązanie. Z globalnego punktu widzenia należy też pamiętać, że zasoby surowców energetycznych w końcu mogą się wyczerpać. Masowo wykorzystujemy ropę oraz gaz intensywnie eksploatując ich złoża. A te przecież powstawały miliony lat. Naukowcy przestrzegają, że złoża te, to nie jest studnia bez dna – w końcu się one wyczerpią. Wtedy ludzkość musi być w stanie zastąpić tradycyjne paliwa innymi rozwiązaniami. Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii są odpowiedzią na te potrzeby.

Pompy ciepła doskonale spisują się, gdy pracują jednocześnie z innymi urządzeniami z zakresu Oze. W Polsce popularność zyskują również panele fotowoltaiczne. Urządzenia te pozwalają również za darmo pozyskiwać energię elektryczną, która jest niezbędna do zasilania pompy ciepła. Natomiast kolektory słoneczne pomagają zadbać o stały dostęp do ciepłej wody użytkowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]