Wzmożony ruch na drodze sprawia, że wypadki są coraz częstsze. Przyczyną ich jest zarówno nieuwaga, jak i brawura. Niezależnie od tego czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym, możemy liczyć na pomoc drogową. Jeśli mamy wykupione kompleksowe ubezpieczenie, zarówno OC, jak i AC, holowanie będzie darmowe.

Awaria hamulców na drodze – jak sobie radzić?

Jeśli spotkała nas awaria układu hamulcowego na drodze, zmuszeni jesteśmy hamować biegami, aby wytracać prędkość, a także użyć hamulca ręcznego, kiedy już prawie się zatrzymamy. Już na początku hamowania trzeba zaciągnąć ręczny a potem zredukować bieg, potem jeśli to możliwe czynność powtórzyć aż do zatrzymania pojazdu. Może się jednak zdarzyć, że nie będziemy mieć tyle czasu by hamować przy użyciu zarówno hamulca ręcznego, jak i skrzyni biegów. W przypadku nagłej przeszkody pozostaje nam jej ominięcie, jeśli to tylko możliwe i zjechanie na pobocze lub nawet do rowu. Lepsze takie rozwiązanie niż czołowe zderzenie. Kiedy już się zatrzymamy musimy ocenić straty. Pomoc drogowa przyjedzie najszybciej, jak tylko się da. Będzie potrzebna laweta by odholować nasz samochód. Jeśli wjechaliśmy do rowu specjaliści użyją wyciągarki. Najważniejsze jednak w takiej sytuacji jest wyjść z opresji cało. Bardzo rzadko się zdarza, że hamulce się zerwą i straci się jakąkolwiek kontrolę nad pojazdem, częściej awaria tarcz czy klocków powoduje, że kierowca nie czuje odpowiedniego oporu naciskając pedał hamowania, jest to już sygnał, że stało się coś niedobrego i koniecznie trzeba się za wszelką cenę zatrzymać, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Zobacz w razie potrzeby ofertę pomocy drogowej Rusina ze Zgorzelca. Oferuje on holowanie aut na autolawecie i inne usługi pomocy drogowej.

Awaria sprzęgła – co zrobić?

Kolejną niebezpieczną awarią jaka może nas spotkać jest awaria sprzęgła. Jeśli koniecznie musimy gdzieś dojechać, a nie jest to długi odcinek jest na to sposób. Raczej jednak w ten sposób powinniśmy jedynie udać się do najbliższego warsztatu. Warto wezwać pomoc drogową. Przy redukcji prędkości, należy zdjąć nogę z gazu i wyczuć odpowiedni moment, by wrzucić na luz, a następnie zredukować bieg. Między kolejnymi zmianami musimy silnik doprowadzić do wysokich obrotów, a następnie puścić gaz i zredukować ponownie bieg, kiedy mamy już małą prędkość wrzucamy na luz i zaciągamy hamulec.

Kiedy silnik odmówi nam posłuszeństwa

Odczuwalny spadek mocy silnika może być efektem awarii turbiny, a ta z kolei wyciekiem oleju. Jeśli poziom oleju gwałtownie spada może być to znak, że nastąpił wyciek. Wtedy najlepiej jest się zatrzymać i skontrolować sytuację. Jeśli do najbliższego warsztatu jest daleko być może będziemy musieli zadzwonić po pomoc drogową, by odholowała nas do warsztatu. Może się zdarzyć również, ze silnik odmówi posłuszeństwa z powodu wycieku paliwa. Nie należy samodzielnie łatać przewodów paliwowych. Pomoc drogowa po przyjeździe dokona oględzin. Niestety w takiej sytuacji konieczna będzie laweta, którą odholują samochód do najbliższego warsztatu. Przyczyną awarii silnika może być również przepalony bezpiecznik. Jeśli często ładuje się telefon w zapalniczce bądź podłącza się do niej nawigację, może się to skończyć przepaleniem przewodów. Konieczna będzie ich wymiana. W tym momencie przyda nam się naładowany telefon i numer do pomocy drogowej. Niezbędna może być również laweta. Zatem koszt będzie spory, chyba, że mamy wykupioną usługę Assistance, w ramach której mamy zapewnione darmowe holowanie pojazdu w określonych sytuacjach.

wypelnianie-dokumetu-kierowcy-pomocy-drogowej

Może się również zdarzyć sytuacja, że silnik będzie pracował, jednak jego temperatura zacznie gwałtownie wzrastać. W takim przypadku nie pozostanie nic innego jak tylko zatrzymać się i otworzyć maskę, a następnie wyłączyć klimatyzację i włączyć nawiew. Kiedy temperatura spadnie możemy zajrzeć co było przyczyną nagrzewania. Może to być zepsuty wentylator chłodnicy bądź blokujący się termostat. Jeśli z taką awarią mamy do czynienia, możemy zdołać dojechać do najbliższego warsztatu by mechanik zajął się problemem. Jeśli jednak przyczyną jest wyciek oleju chłodniczego, a w pobliżu nie ma stacji benzynowej, gdzie możemy kupić klej, którym załatamy dziury w chłodnicy i po ostygnięciu wlejemy płyn chłodniczy, będziemy zmuszeni z powodu takiej przyczyny wezwać pomoc drogową. Najlepiej wybrać taką, która oferuje najlepsze ceny, abyśmy z powodu błahego powodu nie musieli płacić dużych pieniędzy.

Pomoc drogowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W sytuacji, gdy złapiemy gumę i nie mamy przy sobie zapasu również będziemy musieli wykonać telefon do pomocy drogowej. Ponieważ nie jest to awaria, z którą trzeba sobie radzić w warsztacie i można wymianę wykonać na miejscu, cena usługi nie będzie horrendalnie wysoka. Warto również zwrócić uwagę na czas pracy poszczególnych firm kiedy wybieramy się w trasę. Najlepiej zapisać numer takiej, która działa całodobowo. Niezwykle istotny jest również profesjonalny sprzęt. O ile z wymianą ogumienia poradzi sobie każda firma świadcząca takie usługi, to już wyciąganie samochodu z rowu wymaga posiadania przez nią wyciągarki. Dlatego warto zorientować się czy firma posiada zróżnicowany sprzęt. Przeważnie każda firma informuje o tym na swojej stronie internetowej. Jednak warto sprawdzić to przed podróżą, a numer mieć zapisany również w tradycyjny sposób, gdyż w razie rozładowania telefonu, będziemy mogli zadzwonić pod wybrany wcześniej numer korzystając z pomocy przechodnia lub innego kierowcy.

zaladunek-auta-na-lawete-pomocy-drogowej

Dobrze, kiedy pomoc drogowa jednocześnie świadczy usługi naprawy w warsztacie. Dzięki kompleksowej usłudze holowania i naprawy być może uda się nieco zaoszczędzić w porównaniu do opłacania holowania w jednej firmie i naprawy w innej. Ważna jest także możliwość skorzystania z samochodu zastępczego w razie wypadku. Im szerszy jest wachlarz usług pomocy drogowej, tym lepiej. Warto również by wybrana firma posiadała mobilne stanowisko diagnostyczne, które pozwoli poznać zakres awarii. Oczywiście istotne jest również doświadczenie danej firmy, a także opinie o niej innych kierowców. Jeśli wszystko dokładnie sprawdzimy możemy liczyć na to, że zostaniemy obsłużeni naprawdę profesjonalnie.

Przed wyjazdem należy znaleźć firmę która świadczy usługi pomocy drogowej w rejonie do którego się wybieramy. Jeśli poruszamy się w obrębie zamieszkanej przez nas aglomeracji, mamy ułatwione zadanie i pewność, że koszty holowania nie będą horrendalne, gdy wybierzemy sprawdzoną firmę. Samochód może się jednak zepsuć w dalszej trasie lub na wakacjach, dlatego lepiej przygotować się wcześniej i sprawdzić dostępne opcje pomocy drogowej w kilku punktach na trasie, by nie przepłacić za tą usługę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]