Samodzielna naprawa odprysku na szybie

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że uszkodzenie powierzchni szyby czołowej przy jakiejkolwiek kontroli drogowej może skutkować nie tylko sporym mandatem, ale również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy ze względów bezpieczeństwa. Warto mieć tym samym świadomość tego, że wiele z uszkodzeń (przede wszystkim odprysków) jesteśmy w stanie w sposób samodzielny całkowicie usunąć z powierzchni szyby. W jaki sposób to zrobić i co jest do tego potrzebne?

Można naprawić czy nie?

Najwięcej trudności sprawia rozpoznanie czy dany odprysk na szybie czołowej może być naprawiony czy tez konieczna jest wymiana całej szyby. Powszechnie przyjmuje się, że naprawa odprysku na szybie jest możliwa, jeżeli średnica uszkodzenia nie przekracza 22 milimetrów. Dla dokładnego porównaniu wystarczy przyłożyć do uszkodzenia monetę o nominale 5,-zł – ma ona dokładnie 22 milimetry średnicy. Jeżeli uszkodzenie jest większe i wystaje poza obręb monety to niestety czeka nas kosztowna wymiana całej szyby… Jednocześnie podkreśla się, że taki odprysk nie może być bliżej niż 5 cm od krawędzi szyby, ani w polu widzenia kierowcy.

Zestawy do naprawy odprysków

W sklepach motoryzacyjnych oraz na aukcjach internetowych dostaniemy specjalistyczne zestawy do naprawy odprysków, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne narzędzia – począwszy od odtłuszczacza, poprzez krzyżak z przyssawkami, a skończywszy przez aplikator i specjalny środek. Cały proces technologiczny polega na dokładnym oczyszczeniu ubytku, a następnie zalaniu go klejem, który utwardza się pod wpływem promieni słonecznych lub lampy UV.

Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli nie czujemy się na siłach, to lepiej naprawę powierzyć fachowcowi. Często jest to zaledwie ułamek ceny nowej szyby, zaś nieumiejętnie przeprowadzona naprawa może pozostawić widoczny i trwały ślad, który nie tylko będzie wpływał na kwestie estetyczne naszego pojazdu, ale jednocześnie będzie przeszkadzał w prowadzeniu pojazdu. Czy warto ryzykować?

[Głosów:1    Średnia:5/5]