Korytka kablowe – dla fachowców i amatorów

0
794

Korytka kablowe, nazywane również listwami lub kanałami kablowymi, to rozwiązanie montażowe dedykowane do różnego typu instalacji i sieci przewodów. Z korytek korzystają przede wszystkim elektrycy montażyści, odpowiedzialni za wykonywanie różnego typu instalacji. Jednak sam zakup korytek, jak i montaż ich najprostszych komponentów, nie jest szczególnie problematyczny i może zostać z powodzeniem przeprowadzony przez mniej wprawioną osobę. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w tematykę korytek kablowych, z którego dowiesz się – jakie grupy produktów znajdziesz w specjalistycznych sklepach oraz jakimi cechami kierować się w trakcie zakupów. 

Korytka kablowe do Twojej instalacji – jak wybierać, by trafić?

Korytka kablowe najczęściej kupuje się dopiero po dokładnym zaplanowaniu wykonania całej instalacji. Ponieważ do wyboru masz nie tylko konwencjonalne korytka, ale również elementy złączne, pozwalające łączyć z sobą inne komponenty, zakup powinien być dokładnie przemyślany. Ponadto, wielu fachowców w trakcie wykonywania planu zaleca zakup kilku dodatkowych elementów, które będą tworzyć tak zwaną „rezerwę”. Oczywiście, nie należy też przesadzać z realizacją inwestycji i zaopatrzyć się jedynie w kilka nadmiarowych komponentów. 

Od czego zacząć szacowanie zapotrzebowania na poszczególne elementy? Istotna jest przede wszystkim sama ilość przewodów, które będą znajdować się we wnętrzu danego korytka. Oczywiście, im będzie ich więcej, tym większe elementy montażowe będziesz potrzebował wybrać. Kluczowy jest pod tym względem parametr określający średnicę korytek, a także dopuszczalną masę znajdujących się w nich przewodów. Warto podkreślić, że producenci najczęściej podają dopuszczalną masę w przeliczeniu na metr danego korytka. 

Kolejną ważną sprawą, bez której ustalenia się nie obejdzie, jest pożądany rozstaw podpór. Poszczególne korytka mogą się pod tym względem znacznie różnić – znajdziesz zarówno modele szersze jak i węższe, których montaż zajmie określoną ilość przestrzeni. Warto przed wyborem przeanalizować kilka różnych typów korytek i wybrać opcję, która okaże się najkorzystniejsza. Niekiedy tańsze modele wymagają zastosowania większej ilości podpór, a tym samym – zajmą więcej cennego miejsca. 

Korytka do zadań zwykłych i specjalnych 

Korytka na przewody mogą zostać ulokowane w rozmaitym środowisku. Choć najczęściej stosowane są pod zadaszeniem, to jednak rozmaite szkodliwe czynniki środowiskowe mogą na nie oddziaływać. Warto podkreślić fakt, że głównym wrogiem korytek będzie wilgoć oraz inne szkodliwe czynniki zawieszone lub obecne w powietrzu. Dlatego wybierając korytko kablowe, warto zrezygnować z tanich produktów, wykonanych z wątpliwej jakości stopów. Koniecznie wybierz korytka wykonane z materiałów nierdzewnych, odpornych na procesy korozji.

Warto też zwrócić uwagę na jakie temperatury będzie narażone dane korytko. Odmiennie prezentują się warunki użytkowania korytek w budynkach dobrze ogrzanych, odmiennie w budynkach o charakterze przemysłowym lub gospodarczym, gdzie temperatura jest stosunkowo niższa. Wówczas, dobrym pomysłem może okazać się wybór korytek pokrytych powłoką galwaniczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]